Pasažéři letadla mohli sledovat startující raketu SpaceX

Pasažérům letadla United Airlines letícího z Washingtonu DC na Kajmanské ostrovy se nad floridským mysem Canaveral naskytl zajímavý pohled: mohli pozorovat raketu Falcon 9, která právě startovala z Kennedy Space Center.

Video, které sdílel fotoreportér NBC Nick Leimbach, ukazuje malou bílou raketu, která oslnivou rychlostí nabírá výšku, přičemž za sebou zanechává obrovský oblak prachu a páry.

Úkolem tohoto konkrétního Falconu 9 bylo vynést na oběžnou dráhu nákladní kosmickou loď Dragon 2. Ta se následně vydala na cestu k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

Na její palubě se mj. nacházel i Moon Microscope – malé zařízení, které má svým uživatelům umožnit odebírat vzorky krve a analyzovat je.

Cílem dotyčného projektu je poskytnout budoucím astronautům nástroj pro diagnostiku výše zmíněných krevních vzorků, který budou moct používat např. na povrchu Měsíce nebo Marsu.

Celkem Dragon 2 dopravil na ISS více než 3,5 tuny nákladu, což je mimochodem dosavadní rekord SpaceX. Více podrobností se dozvíte z následujícího videa:

Titulní ilustrační foto: Official SpaceX Photos, CC BY-NC 2.0

Diskuze (11) Další článek: Víc reklamy ve Startu. Microsoft ve Windows 11 experimentuje s odkazy na weby

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , ,