Pásový transportér Beowulf je určený pro provoz v polárních oblastech. Americká armáda brzy zahájí jeho testy

  • Americká armáda připravuje testy pozoruhodného pásového transportéru Beowulf
  • Ten koncepčně vychází z vozidla BvS 10
  • Konstrukce Beowulfu je upravená tak, aby byla co nejméně viditelná pro radar

Západ se konečně probouzí z letargie a věnuje pozornost militarizaci polárních oblastí, která probíhá přímo před našima očima. Začínají se objevovat nové technologie a stroje, které jsou určené přímo pro tento typ extrémního prostředí.

Americká armáda se spojila se společností BAE Systems a domluvila se s nimi na testech pozoruhodného pásového transportéru Beowulf. Ten je kandidátem BAE Systems v americkém programu Cold Weather All-Terrain Vehicle (CATV), tedy vývoje nového armádního vozidla pro polární oblasti. Letos v červnu by US Army měla obdržet dva prototypy a důkladně je otestují.

Nový program CATV dostal zelenou poté, co Pentagon zpracoval strategii pro Arktidu. Podle této strategie Spojené státy musí modernizovat své polární síly a posílit přítomnost v těchto oblastech. Je to zjevně odpověď na snahy Číny a Ruska, které se teď vehementně snaží právě v Arktidě prosadit.

Součástí amerického úsilí o modernizaci polárních sil bude i testování prototypů transportéru Beowulf v armádním centru Cold Regions Test Center na Aljašce. Tam by měli transportér důkladně prověřit v extrémních podmínkách.

Terénní, obojživelný a...

Cílem programu CATV je vytvořit terénní, obojživelné a zároveň lehké transportní vozidlo, které bude převážet vojáky i materiál do odlehlých polárních oblastí. Vozidlo CATV by přitom mělo zvládat opravdu rozmanité podmínky, od rozbředlých bažin až po třeskutě zmrzlý terén.

Beowulf vychází z vozidla BvS 10, které BAE Systems vyvinuli a postavili pro britské Royal Marines. Britští mariňáci je používají od roku 2005 pod názvem Viking All-Terrain Vehicle (Protected) (ATV(P)).

Vozidlo rovněž využívají nizozemští mariňáci a ozbrojené síly Švédska, Rakouska a Francie. Obzvlášť Francie v této souvislosti stojí za pozornost, protože jde o první francouzský nákup vojenské technologie z Velké Británie za desetiletí.

Transportér Beowulf tvoří dvě části, každá na vlastním pásovém podvozku. Je to vlastně nevyzbrojený stealth transportér, jehož konstrukce je upravená tak, aby byla co nejméně viditelná pro radar.

Jeho modulární konstrukce je praktická pro možné úpravy i pro údržbu. Technické detaily zatím nejsou známé. Podobné vozidlo Viking váží 8,5 tuny, dosahuje maximální rychlosti 65 km/h ba souši a 5 km/h na vodě a uveze řidiče s 12 pasažéry.

Diskuze (1) Další článek: Audi A6 e-tron concept: Manažeři velmi blízké budoucnosti, těšte se

Témata článku: Technologie, Technika, Doprava, Vojenství, USA, Čína, Velká Británie, Armáda, Rusko, Francie, Arktida, Pentagon, Švédsko, Beowulf, Polární oblast, Rakousko, Vozidlo, US Army, ATV, BAE Systems, Radar, Cold, Test, CATV, TransportérÍrán v tichosti buduje flotilu raketových katamaránů
Stanislav Mihulka
NámořnictvoLodě
Po naší smrti se v mozku probouzejí „zombie“ geny. Překvapivě aktivní jsou i některé buňky

Po naší smrti se v mozku probouzejí „zombie“ geny. Překvapivě aktivní jsou i některé buňky

** Některé aktivity v mozku po smrti nejen nevyhasínají, ale naopak se rozhoří s nebývalou intenzitou ** Platí to o aktivitě vybraných genů, která dramaticky roste ** Překvapivě aktivní jsou i některé buňky, které rostou a vytvářejí nové výběžky

Jaroslav Petr
SmrtGenetikaMozek
Firefox 87 lépe chrání soukromí a inspiruje se v Chromu
Lukáš Václavík
SoukromíProhlížečeFirefox
Ukrajinský dron Raybird 3 úspěšně autonomně vzlétl z jedoucího automobilu

Ukrajinský dron Raybird 3 úspěšně autonomně vzlétl z jedoucího automobilu

** Společnost Skyeton úspěšně otestovala nový systém pro vypouštění dronů z automobilů ** Taktický dron Raybird 3 plně autonomně vzlétl z jedoucího vozidla ** Tyto drony jsou ve své třídě malé a lehké

Stanislav Mihulka
VojenstvíAutomobilyDrony
Seagate Exos X18: Recenze disku s obří kapacitou 18 TB. Jen pozor na velikost alokační jednotky

Seagate Exos X18: Recenze disku s obří kapacitou 18 TB. Jen pozor na velikost alokační jednotky

** Otestovali jsme vysokokapacitní disk od Seagatu ** Moderní pevné disky s vysokou kapacitou se pyšní vysokým výkonem při sekvenčním zpracování dat ** Komplikace mohou nastat s alokační jednotkou

Karel Javůrek
ÚložištěPevné diskySeagate
Vítr, který měl přijít, nepřišel. Sonda InSight nemusí přežít zimu

Vítr, který měl přijít, nepřišel. Sonda InSight nemusí přežít zimu

** Solární panely sondy InSight jsou zaprášené ** Vyrábí tak mnohem méně elektrické energie ** Sonda, která na Marsu pracuje od roku 2018, nemusí přežít marsovskou zimu.

Petr Kubala
InSightMars