Pásový transportér Beowulf je určený pro provoz v polárních oblastech. Americká armáda brzy zahájí jeho testy

  • Americká armáda připravuje testy pozoruhodného pásového transportéru Beowulf
  • Ten koncepčně vychází z vozidla BvS 10
  • Konstrukce Beowulfu je upravená tak, aby byla co nejméně viditelná pro radar

Západ se konečně probouzí z letargie a věnuje pozornost militarizaci polárních oblastí, která probíhá přímo před našima očima. Začínají se objevovat nové technologie a stroje, které jsou určené přímo pro tento typ extrémního prostředí.

Americká armáda se spojila se společností BAE Systems a domluvila se s nimi na testech pozoruhodného pásového transportéru Beowulf. Ten je kandidátem BAE Systems v americkém programu Cold Weather All-Terrain Vehicle (CATV), tedy vývoje nového armádního vozidla pro polární oblasti. Letos v červnu by US Army měla obdržet dva prototypy a důkladně je otestují.

Nový program CATV dostal zelenou poté, co Pentagon zpracoval strategii pro Arktidu. Podle této strategie Spojené státy musí modernizovat své polární síly a posílit přítomnost v těchto oblastech. Je to zjevně odpověď na snahy Číny a Ruska, které se teď vehementně snaží právě v Arktidě prosadit.

Součástí amerického úsilí o modernizaci polárních sil bude i testování prototypů transportéru Beowulf v armádním centru Cold Regions Test Center na Aljašce. Tam by měli transportér důkladně prověřit v extrémních podmínkách.

Terénní, obojživelný a...

Cílem programu CATV je vytvořit terénní, obojživelné a zároveň lehké transportní vozidlo, které bude převážet vojáky i materiál do odlehlých polárních oblastí. Vozidlo CATV by přitom mělo zvládat opravdu rozmanité podmínky, od rozbředlých bažin až po třeskutě zmrzlý terén.

Beowulf vychází z vozidla BvS 10, které BAE Systems vyvinuli a postavili pro britské Royal Marines. Britští mariňáci je používají od roku 2005 pod názvem Viking All-Terrain Vehicle (Protected) (ATV(P)).

Vozidlo rovněž využívají nizozemští mariňáci a ozbrojené síly Švédska, Rakouska a Francie. Obzvlášť Francie v této souvislosti stojí za pozornost, protože jde o první francouzský nákup vojenské technologie z Velké Británie za desetiletí.

Transportér Beowulf tvoří dvě části, každá na vlastním pásovém podvozku. Je to vlastně nevyzbrojený stealth transportér, jehož konstrukce je upravená tak, aby byla co nejméně viditelná pro radar.

Jeho modulární konstrukce je praktická pro možné úpravy i pro údržbu. Technické detaily zatím nejsou známé. Podobné vozidlo Viking váží 8,5 tuny, dosahuje maximální rychlosti 65 km/h ba souši a 5 km/h na vodě a uveze řidiče s 12 pasažéry.

Diskuze (1) Další článek: Audi A6 e-tron concept: Manažeři velmi blízké budoucnosti, těšte se

Témata článku: Technologie, Technika, Vojenství, Doprava, USA, Čína, Velká Británie, Rusko, Armáda, Švédsko, Francie, Pentagon, Arktida, CATV, US Army, TES, Aljaška, Cold, Transportér, BAE Systems, Rakousko, Beowulf, Test, ATV, BrzySex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Kouzlo jménem Adaptivní nabíjení. K čemu toto nastavení slouží a jak dokáže ochránit baterii?

Kouzlo jménem Adaptivní nabíjení. K čemu toto nastavení slouží a jak dokáže ochránit baterii?

** Po 500 nabíjecích cyklech mají baterie cca 80 % své původní kapacity ** Mobilní výrobci však mohou baterie softwarově chránit ** Řešení se nazývá Adaptivní nabíjení, a máte jej i ve svém telefonu

Martin Chroust
NabíjeníBaterieAndroid
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Komunita si hraje s Unreal Enginem 5. Podívejte se na veverku s uzinou

Komunita si hraje s Unreal Enginem 5. Podívejte se na veverku s uzinou

Nový engine rozhodně nabízí mnoho zábavy.

Michal Maliarov
Unreal Engine 5Technologie
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace