Pátrání po Dysonově sféře: Vědci identifikovali 7 nejslibnějších hvězdných systémů

Astronomové v naší galaxii identifikovali sedm hvězdných systémů, v nichž by se potenciálně mohly nacházet megastruktury vytvořené pokročilými mimozemskými civilizacemi – konkrétně tzv. Dysonovy sféry, o nichž jsme na VTM již psali.

Jak by takovou hypotetickou megastrukturu hvězda zahřívala, docházelo by k uvolňování obrovského množství infračerveného záření. Tým proto vytvořil počítačový program pro hledání „přílišných infračervených emisí“ (infrared excess emissions, IEE).

V případě všech sedmi hvězd se jedná o trpaslíky třídy M (M-dwarf stars). „V literatuře naleznete několik přirozených vysvětlení nadbytku infračerveného záření, ale žádné z nich jasně nevysvětluje takový jev u kandidátů, zvláště vzhledem k tomu, že všichni jsou M trpaslíci,“ uvedli badatelé.

Klepněte pro větší obrázek
Dysonova sféra (umělecká představa).

To však samo o sobě ještě rozhodně neznamená, že jsou dotyční trpaslíci skutečně obklopení Dysonovými sférami. „Myslím, že s největší pravděpodobností jde o přírodní jev,“ konstatoval profesor fyziky David Hogg z New York University.

„Například to může být důsledek něčeho, k čemu dochází jen velmi zřídka, jako když se srazí dvě planety a vyprodukují obrovské množství materiálu,“ dodal.

Finální odpověď by mohl poskytnout Vesmírný dalekohled Jamese Webba, který je díky své extrémní citlivosti momentálně nejlepším dostupným nástrojem pro studium těchto kandidátských hvězd. „Buď je všechny vyřadíme a řekneme, že Dysonovy sféry jsou poměrně vzácné a je velmi obtížné je najít, nebo…“ komentoval to astronom Jason Wright z Pennsylvania State University.

Diskuze (7) Další článek: Virus ptačí chřipky může přežít v nedostatečně tepelně upraveném hovězím mase

Témata článku: , , ,