Pentagon se obává jaderného úderu na své satelity

Ministerstvo obrany Spojených států amerických minulý týden zveřejnilo novou zprávu týkající se vesmírné strategie. Z jejího obsahu mj. plyne, že Pentagon se obává jaderného úderu na své satelity.

Nejedná se o novou záležitost – použití jaderných zbraní ve vesmíru bylo zakázáno již v roce 1967 dokumentem Outer Space Treaty. Podle serveru Business Insider však Američané mají strach z toho, že některé země by takový útok přesto mohly uskutečnit.

Konkrétně se jedná o Čínu a Rusko, kteréžto státy byly v dané souvislosti označeny za bezprostřední hrozbu.  Pokud by k tomu skutečně došlo, byly by zničeny nejen vojenské komunikační sítě, ale i nesčetné další systémy, které jsou na satelitech závislé.

„Jaderná detonace vytváří elektromagnetický pulz a signál, který by mohl bez rozdílu zlividovat mnoho satelitů ve vesmíru a v podstatě usmažit elektroniku,“ prohlásil na tiskové konferenci Stephen Kitay z Defense for Space Policy. „Je to hrozba, na kterou musíme být připraveni – jaderná detonace ve vesmíru.“

Kitay by si prý přál, aby vesmír mohl být „mořem klidu“, ale bohužel se zdá, že tato představa je utopická. „V éře velké mocenské soutěže se vnější vesmír ukázal být klíčovou arénou potenciálního konfliktu,“ konstatoval.

Diskuze (21) Další článek: Nemají audiojack a nabijete je nabíječkou od mobilu: Asus ukázal nové ZenBooky

Témata článku: Vesmír, Vojenství, USA, Čína, Rusko, Armáda, Satelit, Pentagon, Jaderný útok, Úder, Pen, Ministerstvo obrany, SVE, Outer Space, Jaderný úder, Business insider, Outer Space Treaty, Jade, Detonace, Satelitní komplety na Heureka.czRecenze hry Pokémon Scarlet & Violet. Tahle legenda si zaslouží víc, i když míří správným směrem

Recenze hry Pokémon Scarlet & Violet. Tahle legenda si zaslouží víc, i když míří správným směrem

Pokémoni přivítali novou generaci a s ní přišel opravdu otevřený svět, který můžete prozkoumávat ve svém vlastním tempu. Game Freak má před sebou ale ještě dlouhou cestu, aby tento koncept dotáhl k dokonalosti.

Martin Nahodil
Pokémon Scarlet & VioletRecenze
Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

** Některé závodní trimarány překonají rychlost větru, který je pohání ** Jak je něco takového vůbec možné? Neporušují zákony fyziky? ** Ale vůbec ne. Stačí si připomenout sčítání vektorů

Jakub Čížek
JachtaFyzikaTechnologie
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2