Pentagon úspěšně otestoval druhého gremlina, dron X-61 Gremlins

  • V Utahu byl úspěšně otestován již druhý dron gremlin
  • Ten se při této příležitosti poprvé ve vzduchu setkal s mateřským letounem
  • Všechny dílčí zkoušky dopadly na jedničku

Dynetics X-61 Gremlins je americký experimentální dron, který vznikl na základě projektu vojenské agentury pro pokročilé projekty DARPA. Tento projekt je zaměřený na vývoj levného a opakovaně využitelného vojenského dronu, který by na misích létal v hejnech. Gremliny by se měly stát významnou technologickou inovací US Air Force.

Dron o délce 4,2 metru a rozpětí křídel 3,5 metrů pohání turbodmychadlový motor o výkonu 3,1 kN. V současné době již bylo vyrobeno nejméně pět kusů „gremlinů“. Podle nedávno zveřejněných informací Pentagon, Dynetics a DARPA letos v červenci (2020) úspěšně otestovali již druhého gremlina.

Test se uskutečnil v prostoru zkušebního zařízení Dugway Proving Ground v Utahu. Test přitom zahrnoval jak let gremlina, tak i test zařízení pro vyzvednutí dronu za letu.

První let dronu X-61 Gremlins proběhl v listopadu 2019 na stejném místě. Gremlin startoval z pylonu pod křídlem mateřského letounu. Let tehdy trval 1 hodinu a 41 minut. Nebyl zcela úspěšný, protože došlo k poruše padákového systému a gremlin se při přistání zřítil na zemi. Při této nehodě byl dron zničen.

Nový test je součástí série, která je zaměřená na otestování a vyladění všech systémů dronu i podpůrných zařízení, včetně systémů pro start gremlina z mateřského letounu a jeho vyzvednutí, řídicího systému s operátorem na palubě mateřského letounu, a systémů pro velení, řízení a komunikaci gremlina. Tento test byl původně plánován již na jaro letošního rok, ale kvůli probíhající pandemii covid-19 došlo k jeho odložení.

První setkání s mateřským letounem

Podle Tima Keetera, manažera týmu Dynetics Gremlins šlo o teprve druhý let dronu X-61 Gremlins. Jeho úspěšný průběh utvrdil důvěru týmu vývojářů v tento pozoruhodný dron. Během tohoto testu se gremlin poprvé ve vzduchu setkal s mateřským letounem Lockheed C-130 Hercules a letěl s ním v těsné formaci.

S využitím autonomního systému pro vyzvednutí gremlina za letu Gremlins Autonomous Docking System (GADS) došlo k opakovanému spojení mateřského letounu s dronem.

Celý letový test trval 2 hodiny a 12 minut. Po jeho skončení gremlin úspěšně přistál na zemi s padákem. Všechny dílčí testy dopadly na jedničku, takže program Gremlins může bez potíží pokračovat dál. Rychlé a spolehlivé vyzvedávaní dronů, jako je gremlin, přímo za letu, je zcela klíčovým prvkem budoucích autonomních operací hejn vojenských dronů.

Diskuze (8) Další článek: Microsoft Flight Simulator 2020 se dočkal první opravy. Řeší problémy s instalací a spuštěním hry

Témata článku: Testy, Technika, Vojenství, Drony, Létání, Armáda, DARPA, Pentagon, Pyl, Defence Blog, Utah, Let, Letoun, Pen, DRO, Vyzvednutí, Vyzvedávání, GRE, US Air Force, Gremlin, Dynetics, Test, Hejno, Drony na Heureka.czNový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Zapomeňte na ropu a uhlí, Evropa chce vyrábět petrolej a naftu ze vzduchu
Jakub Čížek
EnergetikaEvropaObnovitelné zdroje
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna
Zlatý řez ve fotografii

Zlatý řez ve fotografii

Mezi základní kameny fotografické techniky patří kompozice. Obdélníkový tvar fotografie umožňuje různé umístění fotografovaného předmětu ve scéně.

Tomáš Slavíček
Fotoškola