Pětina Země by mohla být do roku 2070 stejně horká jako Sahara

Podle nového klimatického modelu může být do roku 2070 pětina celé Země stejně horká jako saharská poušť. V důsledku toho by cca 3 miliardy lidí buď musely utéct ze svých domovů... nebo se v těchto pekelných teplotách naučit žít.

Jak uvedl magazín Earther, tato vyhlídka není vůbec radostná – především proto, že zemědělská půda v postižených oblastech by již nemohla být využívána k pěstování mnoha důležitých plodin.

Výše uvedená predikce vychází z hypotetického scénáře, v němž lidstvo nejenže vůbec neřeší současné klimatické změny, ale navíc i nadále zvyšuje emise skleníkových plynů.

Ze studie publikované v Proceedings of the National Academy of Science plyne, že za takových okolností se v podstatě na každém obydleném kontinentu budou nacházet krajně nehostinná území. Nejhorší situace přitom bude v Brazílii, severní Africe a Indii.

Je velmi pravděpodobné, že do severních i nejjižnějších koutů světa by se následně vydalo obrovské množství klimatických uprchlíků, což by způsobilo krizi nepředstavitelných rozměrů.

Diskuze (38) Další článek: Živé lampičky: Nový systém dovoluje rostlinám vyzařovat do okolí desetkrát silnější světlo než dříve

Témata článku: Výzkum, Země, Indie, Afrika, Globální oteplování, Klimatická změna, Zemědělství, Vyhlídka, Nepředstavitelný rozměr, Klimatický model, Brazílie, Earl, Jak, Earther, Sahara, Miliarda lidí, Predikce, Kout světa40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Lidé na Azorské ostrovy přišli o sedm století dříve, než jsme se domnívali. Mohli je kolonizovat Vikingové

Lidé na Azorské ostrovy přišli o sedm století dříve, než jsme se domnívali. Mohli je kolonizovat Vikingové

** Výsledky nových výzkumů posouvají počátky osídlení Azorských ostrovů o sedm století dál do minulosti ** Dokazují to usazeniny na dnech azorských jezer nesoucí jasné stopy po přítomnosti chovatelů dobytka ** Mnohé naznačuje, že těmito osadníky byli Vikingové

Jaroslav Petr
ArcheologieHistorie