Pětina Země by mohla být do roku 2070 stejně horká jako Sahara

Podle nového klimatického modelu může být do roku 2070 pětina celé Země stejně horká jako saharská poušť. V důsledku toho by cca 3 miliardy lidí buď musely utéct ze svých domovů... nebo se v těchto pekelných teplotách naučit žít.

Jak uvedl magazín Earther, tato vyhlídka není vůbec radostná – především proto, že zemědělská půda v postižených oblastech by již nemohla být využívána k pěstování mnoha důležitých plodin.

Výše uvedená predikce vychází z hypotetického scénáře, v němž lidstvo nejenže vůbec neřeší současné klimatické změny, ale navíc i nadále zvyšuje emise skleníkových plynů.

Ze studie publikované v Proceedings of the National Academy of Science plyne, že za takových okolností se v podstatě na každém obydleném kontinentu budou nacházet krajně nehostinná území. Nejhorší situace přitom bude v Brazílii, severní Africe a Indii.

Je velmi pravděpodobné, že do severních i nejjižnějších koutů světa by se následně vydalo obrovské množství klimatických uprchlíků, což by způsobilo krizi nepředstavitelných rozměrů.

Diskuze (38) Další článek: Živé lampičky: Nový systém dovoluje rostlinám vyzařovat do okolí desetkrát silnější světlo než dříve

Témata článku: Výzkum, Země, Indie, Afrika, Globální oteplování, Klimatická změna, Zemědělství, Miliarda lidí, Nepředstavitelný rozměr, Horka, Kout světa, Sahara, Vyhlídka, Jak, Earl, Brazílie, Predikce, Klimatický model, EartherWSA je po roce dostupný všem. Ve Windows 11 si spustíte hry a aplikace pro Android, čeká se už jen na Amazon

WSA je po roce dostupný všem. Ve Windows 11 si spustíte hry a aplikace pro Android, čeká se už jen na Amazon

** Google po roce ukončil betaverzi Windows Subsystem for Android ** Platforma se otevírá 31 zemím světa, ČR mezi nimi však chybí ** Pokud nechcete instalaci obejít, budete muset ještě počkat

Martin Chroust
WSAWindows 11
Jak jsem „tunil“ sluchátka, aneb AKG K371 s náušníky Brainwavz

Jak jsem „tunil“ sluchátka, aneb AKG K371 s náušníky Brainwavz

Dnes už klasika AKG K371 v testu s popisem výměny náušníků a změn zvuku.

Alexandr Bray
Sluchátka
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2