Pfizer a Moderna odkládají vakcínu proti omikronu. Proti současným látkám nepřináší prakticky žádnou výhodu

Výrobci vakcín oddalují termín zahájení výroby očkovací látky proti variantě koronaviru SARS-CoV-2 označované jako omikron. Původní předpoklady hovořily o možné dostupnosti v březnu, nicméně několik studií na zvířatech naznačilo, že přípravky specifické pro tuto variantu nebudou mít oproti současným vakcínám prakticky žádnou výhodu.

Není kam spěchat

Generální ředitel farmaceutické firmy BioNTech Ugur Şahin německému deníku Bild řekl, že vakcína specifická pro omikron se o několik týdnů zpozdí kvůli nečekaně pomalému sběru dat. Klinická studie upravené očkovací látky byla zahájena v lednu tohoto roku. „Jakmile bude vakcína připravena, firma posoudí, zda je stále potřebná,“ řekl Sahin.

Ředitel konkurenční americké společnosti Moderna Stéphane Bancel dle agentury Reuters ve středu sdělil, že vakcína proti omikronu bude hotová až v srpnu. Neposkytl přitom žádné vysvětlení změny harmonogramu, ale uvedl, že firma usiluje o to, aby byla připravena na podzim, kdy podle něj bude posilovací dávku potřebovat více lidí.

Zpomalení vývoje očkovací látky přichází v době, kdy prakticky po celém světě klesá počet nakažených. Například v USA se za poslední dva týdny snížil o 68 % a ačkoli počet hospitalizací a úmrtí je stále vysoký, i tato čísla mají klesající tendenci. Česko se z hlediska nových nákaz proti největší vlně z přelomu ledna a února aktuálně pohybuje na zhruba polovičních číslech.

To nejhorší možná už máme za sebou

Mnozí odborníci jsou díky poklesu opatrně optimističtí a věří, že to nejhorší z pandemie onemocnění covid-19 je již za námi. Důvodem k pozitivnímu výhledu je také rostoucí počet očkovaných a lidí, kteří infekci prodělali a jsou tak (alespoň na nějakou dobu) imunní.

Část odborníků je však opatrnější a upozorňuje, že se stále mohou objevit nové varianty, imunita může časem slábnout a není vyloučeno, že se virus bude vracet v nových mutacích v sezónním cyklu. „Pokud tato vlna skončí, neznamená to, že nemůže znovu začít,“ řekl Sahin. Poznamenal, že BioNTech je připraven pokračovat ve vývoji vakcín specifických pro danou variantu podle potřeby.

Také Bancel je přesvědčen, že pandemie ještě neskončila. „Domníváme se, že bude zapotřebí posilovací dávka,“ řekl. „Zatím nevím, zda to bude stávající vakcína, pouze omikronová, nebo bivalentní – tedy omikronová a stávající vakcína v jedné dávce.“

Dramatický vzestup omikronu v listopadu a prosinci loňského roku vyvolal obavy, že bude zapotřebí vakcína specifická pro tuto variantu. Vědce překvapil velký soubor mutací, které nesla, a také její zjevná schopnost prolamovat imunitní obranu získanou předchozí infekcí či současnými vakcínami.

Booster proti omikronu zatím nepřesvědčil

Údaje o reálné účinnosti ukazují, že tři dávky současných mRNA vakcín mohou do značné míry obnovit úroveň ochrany před omikronem. Nechrání sice před nákazou a šířením viru, ale před závažným onemocněním, hospitalizací a úmrtím.

Dosavadní studie na zvířatech zpochybňují, že vakcíny specifické pro omikron, které jsou navrženy tak, aby odpovídaly kritickým mutacím v této variantě, poskytnou lepší ochranu. Dle malé studie na primátech, která byla zveřejněna začátkem února, neposkytla specifická posilovací vakcína výrazně lepší ochranu před omikronem než současná.

Studie se sice účastnilo pouze osm opic, ale její výsledky byly v souladu s několika dalšími studiemi na myších, které všechny naznačují, že booster specifický pro omikron neposkytne jednoznačnou ochranu proti této variantě.

Diskuze (86) Další článek: Bankovní identitu už letos bude moci využít skoro každý. Přidá se šest bank

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,