Pfizer a Moderna zahajují klinické testování vakcín proti omikronu na lidech. Připravené budou v březnu

Od zahájení očkování proti koronaviru SARS-CoV-2 uplynul více než rok. Virus během té doby několikrát zmutoval a stávající vakcíny tak sice snižují riziko těžkého průběhu onemocnění a úmrtí, avšak dostatečně neovlivňují možnost přenosu a nákazy. Farmaceutické firmy Pfizer a Moderna proto připravují očkovací látku zaměřenou proti aktuální variantě označované jako omikron.

Do paží dobrovolníků, zapojených do klinických studií ve Spojených státech, tak byly tento týden vpraveny první dávky vakcín zaměřených proti koronaviru SARS-CoV-2 B.1.1.529. Jednalo se o vylepšené očkovací látky postavené na technologii mRNA s upraveným složením, jež více odpovídá mutacím nalezeným ve spike proteinu omikronu.

Vakcíny proti omikronu

Obě společnosti při této příležitosti shodně konstatovaly, že tři dávky stávajících vakcín (dvě dávky v primární sérii a následná posilovací dávka) jsou proti omikronu úspěšné. Poskytují silnou ochranu před závažným průběhem nemoci, hospitalizací a úmrtím.

Tvrzení farmaceutických firem minulý týden potvrdila zpráva amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí, podle které jsou tři dávky vakcíny proti covidu-19 z 82 % účinné při prevenci návštěv klinik urgentní péče a pohotovostí. CDC dodává, že tři dávky jsou také z 90 procent účinné při prevenci hospitalizace. Neočkovaní prý mají 5× větší pravděpodobnost, že se nakazí než ti, kteří byli očkováni.

Obecně platí, že hladiny protilátek, které brání infekci, v průběhu času přirozeně klesají. U mnoha lidí, kteří dostali posilovací dávku několik měsíců před nástupem omikronu, se proto obranyschopnost snížila. Kromě toho je omikron schopen vyhnout se některým imunitním obranným mechanismům vyvolaným vakcínami a proděláním nemoci, což ochranu před infekcí dále snižuje.

„Vakcíny nadále poskytují silnou ochranu proti závažným průběhům onemocnění způsobených omikronem. Nové údaje však naznačují, že ochrana proti infekci a mírnému až středně těžkému onemocnění vyvolaná vakcínou slábne rychleji, než bylo pozorováno u předchozích kmenů,“ uvedl v prohlášení generální ředitel BioNTechu Ugur Sahin.

Nová vakcína specifická pro omikron má za cíl podnítit „podobnou úroveň ochrany proti omikronu jako u dřívějších variant, ale s déle trvající ochranou“.

Startují klinické testy

Pfizer a BioNTech testují svou vakcínu proti omikronu v klinické studii se 1 420 účastníky rozdělenými do tří skupin. V jedné skupině dostane 615 účastníků, kteří dosud dostali pouze dvě dávky stávajících vakcín, jednu nebo dvě posilovací dávky proti omikronu.

Ve druhé skupině obdrží 600 osob, které mají za sebou tři dávky stávající vakcíny, jednu posilovací dávku proti omikronu. V malé třetí skupině dostane 205 osob, které dosud nebyly vůbec očkovány, tři dávky vakcíny proti omikronu. Firma doufá, že specifická posilovací vakcína bude připravena k použití v březnu.

Moderna zahájila s vakcínou specifickou proti omikron menší studii. Účastní se jí 600 pacientů ve dvou stejně velkých skupinách. V první budou osoby, které předtím dostaly pouze dvě dávky vakcíny, zatímco druhá bude zahrnovat osoby, které obdržely tři dávky. Také Moderna doufá, že nová vakcína proti omikronu bude připravena do března.

„Vyhodnocujeme také, zda zařadit tuto očkovací látku do našeho multivalentního posilovacího programu,“ uvedl v prohlášení generální ředitel Moderny Stéphane Bancel s odkazem na vývoj vakcíny, která by řešila více variant v jedné injekci.

Bancel již dříve hovořil o záměru Moderny vyrábět sezónní očkovací látku, jež by kromě pandemického koronaviru pokrývala i sezónní chřipku a další sezónní respirační virus RSV. Vývoj takové injekce je však ještě daleko; vakcíny na bázi mRNA pro RSV a sezónní chřipku zatím nejsou ani zdaleka dokončené.

Diskuze (76) Další článek: Putin nechce zákaz těžby bitcoinu v Rusku. Je ale pro regulaci a daně spojené s těžením kryptoměn

Témata článku: Zdraví, Koronavirus, Výzkum, USA, COVID-19, Očkování, Medicína, Vakcinace, Mutace, SARS-CoV-2, Moderna, Pfizer, Vakcína, Očkovací látka, BioNTech, Onemocnění, Dávky, Farmaceutické firmy, IAN, Klinické testování, Omikron BA, RSV, SARS-CoV, Stéphane Bancel, CDCSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Sonda InSight detekovala rekordní marsotřesení. Přijde ale o ruku a bez zázraku skončí úplně

Sonda InSight detekovala rekordní marsotřesení. Přijde ale o ruku a bez zázraku skončí úplně

** Mise sondy InSight se blíží ke konci ** Kvůli marsovskému prachu dodávají sluneční panely stále méně energie ** Sonda zaznamenala přes 1300 otřesů planety.

Petr Kubala
InSightMars
Do soupisky herních Avengers se přidává také hratelná postava Jane Foster

Do soupisky herních Avengers se přidává také hratelná postava Jane Foster

Na počest chystaného čtvrtého filmu s Thorem se aktualizuje také hra.

Michal Maliarov
KooperaceMarvel's AvengersDLC
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

** Umíme vyrobit elektřinu ze Slunce ** Potřebujeme ale obrovskou baterii, kam ji uložíme na noc ** Jednou z cest jsou betonové gravitační baterie

Jakub Čížek
EnergetikaObnovitelné zdroje