Pfizer má další zbraň: lék proti proti covidu. Antivirotikum Paxlovid snižuje riziko hospitalizace a úmrtí o 89 %

  • Pfizer oznámila výsledky studie nového léku Paxlovid
  • Lék snižuje riziko hospitalizace nebo úmrtí o 89 %
  • Léčba je levnější než léčení monoklonálními protilátkami

Americká farmaceutická firma Pfizer oznámila výsledky kombinované druhé a třetí fáze randomizované dvojitě zaslepené klinické studie nového léku Paxlovid. Antivirotikum snižuje ve srovnání s placebem u dospělých pacientů s covidem-19 riziko hospitalizace nebo úmrtí z jakékoli související příčiny o 89 %.

Lék je podáván ústy ve formě tablety a dle výsledků vykazuje vysokou účinnost při prevenci vážného průběhu onemocnění. Výrobce uvedl, že hodlá „co nejdříve“ předložit svá zjištění Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a požádat o povolení k nouzovému použití.

Paxlovid od Pfizeru

Pfizer testoval Paxlovid v rámci klinické studie, do níž bylo zapojeno 1 219 dospělých, kteří byli pozitivní na covid-19, měli mírné nebo středně závažné příznaky a měli alespoň jedno základní onemocnění, které je vystavovalo riziku závažného případu onemocnění (např. cukrovku nebo nějaké plicní onemocnění).

Účastníci byli náhodně rozděleni do dvou skupin: jedné bylo podáváno placebo, druhé tableta s účinnou látkou. Ze skupiny, jež dostala Paxlovid do tří dní po objevení příznaků, byly v období následujících 28 dní hospitalizovány pouze tři osoby, přičemž ani jedna nezemřela. Ve skupině užívající placebo bylo hospitalizováno 27 osob a sedm jich zemřelo.

Při podání léku do pěti dnů od objevení příznaků bylo do 28 dnů hospitalizováno jen šest pacientů (tj. 1 %), přičemž ani jeden nezemřel. Proti tomu ve skupině, která dostávala placebo, bylo hospitalizováno 41 (tj. 6,7 %) účastníků a deset (tj. 1,6 %) jich následně zemřelo.

V rámci objektivity je však nutné na tomto místě zdůraznit, že získané údaje byly oznámeny pouze v tiskové zprávě vydané společností Pfizer. Dosud nebyly publikovány v žádném vědeckém časopise a nebyly ani podrobeny odborným recenzím. Je tedy vhodné brát  je s jistou rezervou.

Antivirotika proti covidu-19

Jedná se o druhou tabletu proti onemocnění covid-19. První, vyvinutá farmaceutickou společností Merck, snižuje dle studie riziko hospitalizace a úmrtí přibližně o polovinu. Zdravotní úřad Spojeného království povolil pilulku Merck ve čtvrtek a poradní výbor FDA ji má projednat 30. listopadu.

Léčba Paxlovidem funguje tak, že zabraňuje koronaviru SARS-CoV-2, aby vytvářel uvnitř buněk své kopie. Zahrnuje 30 tablet užívaných po dobu pěti dnů. Léčba od konkurenčního Mercku funguje podobným způsobem a vyžaduje 40 tablet užívaných po dobu pěti dnů.

Obě léčby jsou levnější než léčba monoklonálními protilátkami, která rovněž může zabránit vážnému onemocnění. Je také logisticky jednodušší – pilulky lze užívat doma, zatímco léčbu protilátkami je možné provádět pouze prostřednictvím infuze ve zdravotnickém zařízení.

Velice zásadní je však včasné podání léčivého přípravku. Pokud pacient nedostane lék během několika prvních dnů poté, co se začne cítit špatně, pravděpodobně nebudou jeho účinky tak zásadní. Léky užívané v průběhu onemocnění pochopitelně nenahrazují vakcíny, které mohou zabránit tomu, aby lidé vůbec onemocněli.

Diskuze (142) Další článek: Recenze audiobrýlí Soundeus Soundglasses 5S. Unikátní gadget vám dá zvuk i kontakt s okolím

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,