Piloti nebudou mít co jíst. Autonomní letadlo startupu Xwing úspěšně zvládlo celý let

Zkonstruovat letadlo, které bude létat bez pilota, je paradoxně jednodušší než postavit plně autonomní automobil. Není proto divu, že se o segment bezpilotního létání zajímá hned několik firem. Jednou z nich je americký startup Xwing, který v srpnu loňského roku ukázal autonomní Cessnu, se kterou v únoru úspěšně provedl celý let.

Cessna Grand Caravan 208B vybavená systémem AutoFlight zvládla sama prakticky vše. Od gateway pojíždělo ke startovací dráze, přičemž bylo schopné se vyhýbat okolním objektům, vzlétlo, letělo, přistálo, a nakonec se vrátilo ke gateway.

Letadlo bez pilota

Systém AutoFlight využívá kombinaci radarů, satelitní navigace, kamer, lidaru a údajů z ADSB. Díky tomuto vybavení dokáže detekovat a vyhýbat se ostatním letadlům, ale také jakýmkoli jiným překážkám. Stroj bylo nutné vybavit servomotory, které řídí směrovku, výškovku, křidélka, klapky a další funkce, a zajistit, aby všechny tyto prvky správně komunikovaly.

Firma předpokládá, že v budoucnosti bude jeden člověk na zemi dohlížet na více letadel ve vzduchu, čímž by mělo dojít k citelné úspoře zejména personálních nákladů. Zatím je na palubě stroje pilot, který dohlíží na jeho správné fungování, nicméně v budoucnosti by letadla měla létat úplně sama.

Firma v tuto chvíli neřeší komunikaci letadla s řízením letového provozu. Tuto činnost obstarává operátor, který „jménem letadla“ komunikuje s leteckými dispečery. Xwing má povolení od amerického Federálního úřadu pro letectví, dle kterého smí létat s osvědčením o letové způsobilosti v rámci výzkumu a vývoje.

Autonomní budoucnost

Xwing se v současnosti primárně soustředí na nákladní dopravu. Předpokládá, že by v budoucnosti mohl spolupracovat například s velkými internetovými obchody a kurýrními službami, jež při doručování zboží po celém světě spoléhají na leteckou dopravu.

Než se autonomní letadla stanou součástí běžné reality, čeká je ještě dlouhá cesta plná testů a certifikací. Například menší stroje třídy III, jako je Cessna Grand Caravan, musí prokázat riziko jedné fatální poruchy na sto milionů letových hodin. Pokud jde o nejbližší budoucnost, Xwing v příštích 12 měsících plánuje významně rozšířit počet zaměstnanců a současně zvýší své obchodní aktivity.

Nutno poznamenat, že Xwing není jedinou firmou, která se zabývá samořídícími letadly. Velkou konkurencí může být například Reliable Robotics, založená v roce 2017 bývalými inženýry společností SpaceX a Tesly, jež také dokončila sérii dálkově pilotovaných nákladních letů.

Diskuze (12) Další článek: Vítr, který měl přijít, nepřišel. Sonda InSight nemusí přežít zimu

Témata článku: Budoucnost, SpaceX, Doprava, USA, Tesla, Letadla, MIT, Létání, UAV, Stroj, Satelitní navigace, Celý let, Cessna, Osvědčení, Xwing, Pilot, Způsobilost, Let, Start-up, LetadloSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Komunita si hraje s Unreal Enginem 5. Podívejte se na veverku s uzinou

Komunita si hraje s Unreal Enginem 5. Podívejte se na veverku s uzinou

Nový engine rozhodně nabízí mnoho zábavy.

Michal Maliarov
Unreal Engine 5Technologie
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

** Umíme vyrobit elektřinu ze Slunce ** Potřebujeme ale obrovskou baterii, kam ji uložíme na noc ** Jednou z cest jsou betonové gravitační baterie

Jakub Čížek
EnergetikaObnovitelné zdroje