Spisovatel a fanoušek armádních technologií Chris Owen převyprávěl příběh Ukrajinců, kteří útočí na své nepřátele pomocí levných civilních dronů. O jejich zapojení se mluví čím dál více, ale toto je první komplexněji popsaný postup. Materiály pocházejí od @ian_matveev.
V prvním tweetu se podívejte, jak může takový útok dronem vypadat. Překlad: Mnozí už viděli video, jak ukrajinský dron shazuje malou bombu skrze střešní okno (!) auta řízeného ruskými vojáky. Tohle je krátké vlákno vysvětlující, jak toho dosáhli.
Při útoku byl použit modifikovaný granát VOG-17 s přidanou přední a zadní částí, které byly vyrobeny na 3D tiskárně. VOG-17 je tříštivý granát ze sovětské éry o rozměrech 30 × 120 mm, jeho účinný rádius je 7 metrů (tj. 150 m²).
Granát VOG-17 váží kolem 350 gramů, takže jej v pohodě unese hobby-dron jako je DJI Phantom 3. Při popisovaném útoku byly použity dva granáty, takže buď je nesl větší model, nebo letěly dva drony současně, případně jeden dron dvakrát po sobě.
Úpravy granátu jsou jednoduché, ale jak ukazuje video, dávají mu dobrou aerodynamiku a vysokou přesnost. Tohle je právě video, které se koncem dubna asi nejvíc šířilo internetem.
Samotný granát VOG-17 obsahuje pouze 36 gramů výbušniny a nemůže vážně poškodit techniku. Ale téhle munice je na Ukrajině hodně. Obvykle se vystřeluje z automatického granátometu AG-17 (sovětský ekvivalent amerického Mk 19).
Levné hobby-drony vybavené upravenými malými granáty jsou jednoduchá a efektivní zbraň proti jednotlivým vojákům. Do jisté míry je používaly už frakce v Sýrii a Iráku, ale teprve na Ukrajině se stávají hojně využívanou zbraní.
Ale jak zničíte obrněné vozidlo dronem z obchodu? Zdá se, že Ukrajinci používají několik různých postupů. Jako jeden z nejefektivnějších se jeví modifikovaný RKG-3, starý typ protitankového granátu ze sovětské éry (1950).

Takhle vypadá RKG-1600 v podvěsu „útočného“ dronu.
V roce 2020 kyjevský výrobce malých zbraní předvedl, jak změnit granát RKG-3 na dronovou bombu pomocí křidélek vytisknutých na 3D tiskárně. Pak se označuje jako RKG-1600. Bomba váží kolem kilogramu, takže ji už musí nést větší dron.
Je nutné zdůraznit, jak efektivní tyto modifikované protitankové granáty (RKG-1600) jsou. Poslední modely základního granátu RKG-3 dokážou penetrovat 220 mm homogenního válcovaného pancíře. To je víc než dost na to, abyste zneškodnili tank.
Při testech byli piloti těchto dronů schopní zasáhnout cíl o velikosti jednoho metru z výšky 300 metrů. V této výšce je dron prakticky neviditelný a neslyšitelný.
Další taktikou se zdá být shazování minometné munice. To je velmi jednoduché a levné řešení, zejména proti slabě pancéřovaným vozidlům, jako jsou ruská pěchotní bojová vozidla BMP-3. Jejich horní pancíř má tloušťku asi jen 10 mm.
Útok dronu a minometné munice na bojové vozidlo BMP-3 je zachycen na tomto videu:
Cenová efektivita takového řešení je výjimečná. Oktokoptéra stojí možná 10 tisíc dolarů, Phantom 3 jen 500 dolarů, upravený RKG-1600 pravděpodobně pořídíte pod 100 dolarů. Přitom každé bojové vozidlo BMP-3 stojí ruskou armádu 796 tisíc dolarů. K tomu přidejte ztrátu posádky.
Můžete se vsadit, že vojenští stratégové budou tuto aktivitu obránců sledovat s velkým zájmem. Drony jsou nyní schopny efektivně ostřelovat vojáky a vybavení s velkou přesností. Často zůstanou neobjevené v kteroukoli denní nebo noční dobu a za většiny klimatických podmínek.
I když jste maskovaní, bivakovaní, nebo za předními liniemi, dron vyzbrojený malou bombou může kdykoliv být přímo nad vámi. Piloti dronů jsou novými ostřelovači 21. století. A stejně tak obávaní.
Koncem dubna oznámila DJI jako první čínská firma, že se stahuje nejen z ruského, ale i z ukrajinského trhu. Rozhodnutí bylo vnímané jako kontroverzní, „vždyť Ukrajinci drony používají na obranu před agresory.“ Firma zábavných gadgetů se však jasně vymezila proti použití svých produktů k válečným účelům (viz aktualizace z 28. dubna):
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium