Piloti špionážních letounů U2 mohou v případě potřeby využít ruské a čínské satelity

  • Piloti letounů Lockheed U-2 mají k dispozici různé technologické hračky
  • Jednou z nich je i zařízení, které dokáže využít k navigaci satelitní systémy jiných zemí
  • Podle dostupných informací jde o chytré navigační hodinky

Američtí piloti, kteří létají se špionážními letouny Lockheed U-2, jsou spíše jako astronauté, než jako běžní vojenští piloti. Létají ve výšce 20 kilometrů nad zemským povrchem, mají na sobě velmi speciální obleky, a také mají k dispozici moderní technologické hračky.

Jednou z takových „vychytávek“ se nedávno stalo zařízení, které dokáže využít k navigaci satelitní systémy jiných zemí. Americké letouny se obvykle řídí signály navigačního systému GPS (Global Positioning System), který dokonce přímo provozuje US Air Force.

Dnes je ale stále jasnější, že takové satelitní navigační systémy by se v případě konfliktu mezi technologicky pokročilými armádami staly jedním z prvních cílů, ať už jde o rušení signálu nebo přímo likvidaci satelitů. Proto by nebylo špatné využívat i další navigační systémy, které jsou k dispozici.

Navigační hodinky?

Podle dostupných informací jde o chytré navigační hodinky, které se dovedou připojit k navigačním sítím GLONASS (Rusko), BeiDou (Čína) i Galileo (Evropská unie). Pokud by došlo k rušení signálů GPS anebo jinému poškození této sítě, tak by piloti letounů U-2 mohli využít sítě konkurence nebo přímo protivníka.

Jinými slovy, mohli by dělat špionáž ruských či čínských zařízení s využitím jejich vlastních satelitů. Otázku samozřejmě je, jak teď zareagují provozovatelé těchto sítí a zda učiní nějaká opatření, aby tento trik pilotům U-2 zkomplikovali.

Generál James “Mike” Holmes, který vede velitelství Air Combat Command, to sdělil veřejnosti jako příklad nových technologií, jimiž se letectvo jistí pro případ výpadků klíčových systémů. Neuvedl přitom, kdo je výrobcem těchto zařízení.

Podle komentátorů ale existují jisté náznaky. Americké letectvo v únoru 2018 zakoupilo 100 navigačních hodinek Garmin D2 Charlie. Jak uvádí výrobce, tyhle navigační hodinky jsou navrženy pro piloty rozmanitého zařazení a na různých typech misí.

Uživateli nabízejí barevné a dynamické mapy s vyobrazením řady detailů na zemském povrchu. Zároveň je možné je propojit s meteorologickým radarem a dalšími podobnými daty. Operátoři satelitních navigačních sítí mají teď jistě o čem přemýšlet.

Diskuze (7) Další článek: Už letos by mohl Apple představit MacBook s vlastním procesorem ARM

Témata článku: Technologie, Vojenství, USA, Čína, Letadla, Rusko, Evropská unie, Armáda, Satelit, Galileo, GPS, Hodinky, Navigace, Cin, Špión, Pilot, Glonass, Letoun, Beidou, Signál GPS, Lockheed, US Air Force, Holmes, Navigační systém, Zemský povrch, Hodinky na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA