Vojenství | Letadla | Satelit | Navigace

Piloti špionážních letounů U2 mohou v případě potřeby využít ruské a čínské satelity

  • Piloti letounů Lockheed U-2 mají k dispozici různé technologické hračky
  • Jednou z nich je i zařízení, které dokáže využít k navigaci satelitní systémy jiných zemí
  • Podle dostupných informací jde o chytré navigační hodinky

Američtí piloti, kteří létají se špionážními letouny Lockheed U-2, jsou spíše jako astronauté, než jako běžní vojenští piloti. Létají ve výšce 20 kilometrů nad zemským povrchem, mají na sobě velmi speciální obleky, a také mají k dispozici moderní technologické hračky.

Jednou z takových „vychytávek“ se nedávno stalo zařízení, které dokáže využít k navigaci satelitní systémy jiných zemí. Americké letouny se obvykle řídí signály navigačního systému GPS (Global Positioning System), který dokonce přímo provozuje US Air Force.

Dnes je ale stále jasnější, že takové satelitní navigační systémy by se v případě konfliktu mezi technologicky pokročilými armádami staly jedním z prvních cílů, ať už jde o rušení signálu nebo přímo likvidaci satelitů. Proto by nebylo špatné využívat i další navigační systémy, které jsou k dispozici.

Navigační hodinky?

Podle dostupných informací jde o chytré navigační hodinky, které se dovedou připojit k navigačním sítím GLONASS (Rusko), BeiDou (Čína) i Galileo (Evropská unie). Pokud by došlo k rušení signálů GPS anebo jinému poškození této sítě, tak by piloti letounů U-2 mohli využít sítě konkurence nebo přímo protivníka.

Jinými slovy, mohli by dělat špionáž ruských či čínských zařízení s využitím jejich vlastních satelitů. Otázku samozřejmě je, jak teď zareagují provozovatelé těchto sítí a zda učiní nějaká opatření, aby tento trik pilotům U-2 zkomplikovali.

Generál James “Mike” Holmes, který vede velitelství Air Combat Command, to sdělil veřejnosti jako příklad nových technologií, jimiž se letectvo jistí pro případ výpadků klíčových systémů. Neuvedl přitom, kdo je výrobcem těchto zařízení.

Podle komentátorů ale existují jisté náznaky. Americké letectvo v únoru 2018 zakoupilo 100 navigačních hodinek Garmin D2 Charlie. Jak uvádí výrobce, tyhle navigační hodinky jsou navrženy pro piloty rozmanitého zařazení a na různých typech misí.

Uživateli nabízejí barevné a dynamické mapy s vyobrazením řady detailů na zemském povrchu. Zároveň je možné je propojit s meteorologickým radarem a dalšími podobnými daty. Operátoři satelitních navigačních sítí mají teď jistě o čem přemýšlet.

Diskuze (7) Další článek: Už letos by mohl Apple představit MacBook s vlastním procesorem ARM

Témata článku: Technologie, Vojenství, Letadla, Hodinky, Čína, Satelit, GPS, USA, Evropská unie, Rusko, Armáda, Navigace, Galileo, Letoun, US Air Force, Pilot, Lockheed, Signál, Navigační systém, Špión, Zemský povrch, Beidou, Glonass


Určitě si přečtěte

Obří GeForce RTX 3090 vyfocená ve skříni. Moc místa vám nezbyde
Karel Javůrek
GeForce RTX 3000Grafické kartyNvidia
(Ne)používáte PayPal? Dejte si pozor, zavádí totiž poplatek za neaktivitu
Lukáš Václavík
FintechPayPal
Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

** Reddit se začíná plnit zkušenostmi se Starlinkem ** Při přímé viditelnosti dá i 120 Mb/s ** Klasický satelitní internet už teď dalece překonává

Jakub Čížek | 41

Jakub Čížek
StarlinkPoskytovatelé internetu
Zkušenosti s Androidem 11: Novinek je překvapivě hodně, takhle se používají
Filip KůželVladislav Kluska
Android
Trapas celníků: Zadrželi „padělaná“ sluchátka AirPods, šlo ale o pravé OnePlus Buds
Markéta Mikešová
OnePlusSluchátkaAirPodsApple
Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple
Nové mapy Google: Česko vypadá, jako by bylo kdesi na ruské Sibiři
Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Bluetooth 5.0 může mít obrovský dosah. I několik desítek kilometrů
Jakub Čížek
BluetoothTechnologie