Pilotní mozek Skyborgu se proletěl na dalším dronu. Prokázal, že stejně jako člověk může ovládat různé letouny

  • Americké letectvo poslalo do vzduchu vyvíjený pilotní mozek Autonomy Core System
  • Ten by měl v budoucnu řídit levný autonomní bojový dron Skyborg
  • Mozek ACS při svém prvním opravdovém letu pilotoval taktický dron Kratos UTAP-22

Je to sotva pár týdnů, co americké letectvo poslalo do vzduchu vyvíjený pilotní mozek Autonomy Core System (ACS), který by měl v budoucnu řídit levný autonomní bojový dron Skyborg. Mozek ACS při svém prvním opravdovém letu pilotoval taktický dron Kratos UTAP-22 a podle všeho si svůj let velice užil.

Laboratoř vývojářů amerického letectva Air Force Research Laboratory (AFRL) nedávno prozradila, že se mozek ACS opět proletěl, tentokrát na palubě experimentálního dronu General Atomic Avenger, který odstartoval 24. června z letecké základny Edwards Air Force Base v Kalifornii.

S Avangerem přitom vzlétl lidský operátor, který ho dostat do letové hladiny. Pak převzal řízení mozek ACS, pod jehož velením pak dron létal dvě a půl hodiny. Tento let byl součástí cvičení a testování nových technologií „Orange Flag 21-2 Large Force Test Event“. Cvičení „Orange Flag“ pořádá křídlo 412th Test Wing třikrát ročně a jeho standardní součástí jsou testy nových technologií.

Mozek ACS vykonával během letu řadu úkonů, od plnění navigačních povelů a letu v rámci vytyčených souřadnic, až po koordinované manévrování. Výkon mozku a celý let dronu Avenger sledovalo pozemní velitelské a řídící středisko.

Program Skyborg je životaschopný

Testovací let proběhl úspěšně. Mozek Skyborgu prokázal, že může pilotovat různé typy letounů. Zatím to s ním vypadá velmi slibně. Program Skyborg je zjevně životaschopný a navíc dodržuje svůj časový rozvrh.

Let Avengeru s mozkem ACS v rámci cvičení Orange Flag byl součástí programu Autonomous Attritable Aircraft Experimentation (AAAx). Cílem programu je vývoj autonomního dronu, který bude dost levný na to, aby ho bylo možné posílat do misí s velkým rizikem ztráty letounu. Zároveň by ale tento dron měl být opakovaně použitelný.

Už bude dron Skyborg hotový, tak by měl být schopný operovat zcela autonomně anebo spolupracovat s lidmi pilotovanými letouny. Mozek ACS by přitom měl zvládnout autonomní vzlet, let i přistání. Měl by také samostatně navigovat, komunikovat a samozřejmě plnit úkoly dané mise.

Diskuze (1) Další článek: Před 10 lety odstartoval poslední raketoplán. Do vesmíru vynesl vlajku, která se vrátila o 9 let později

Témata článku: Technologie, Vojenství, Létání, Drony, Armáda, Mozek, Letoun, AFRL, Letectvo, Avenger, Americké letectvo, ACS, Let, Plnění, Kalifornie, Drony na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Pod drobnohledem. Čtečky otisků prstů na smartphonech a to, co jste o nich možná nevěděli

Pod drobnohledem. Čtečky otisků prstů na smartphonech a to, co jste o nich možná nevěděli

** Čtečky otisků prstů máme ve smartphonech déle než 20 let ** Jaké máme druhy, a jak vlastně fungují? ** Ten, kdo je nejvíce rozšířil od nich naopak upustil

Martin Miksa
Čtečka otisků v displejiČtečka otisků prstůSmartphony
Akční strategie Marvel
Michal Maliarov
Marvel's Midnight SunsDatum vydáníMarvel
Výkon nadevše. Recenze grafické karty Sapphire Pulse AMD Radeon RX 6750 XT

Výkon nadevše. Recenze grafické karty Sapphire Pulse AMD Radeon RX 6750 XT

RX 6750 XT nabízí pěkný nárůst výkonu. Ještě více bohužel narostla spotřeba.

Adam Vágner
Grafické kartyTesty
Nizozemské školy omezí používání Chromu a zakážou vyhledávač Googlu. Bojí se zneužití dat
Markéta Mikešová
NizozemskoChromebookyChrome OSChromeVyhledávačeGoogle