Pizza bez čekání: robot je schopen vyrobit až 300 pizz za hodinu

Na veletrhu CES, který probíhal minulý týden v Las Vegas, byl k vidění „pizza robot“ – stroj, který s pomocí umělé inteligence připravoval zákazníkům pizzu. Do kongresového centra ho přivezla společnost Picnic a návštěvníci tak mohli ochutnat tuto původně italskou specialitu, které se nedotkla lidská ruka.

Picnic je technologická firma se sídlem v americkém Seattlu, která se zaměřuje na výrobu potravin a nabízí své roboty jako službu. Během veletrhu byl její robot schopen produkovat až 300 pizz (s různými ingrediencemi) o průměru 30 centimetrů za hodinu.

Pizza od robota

Redaktoři serveru Interesting Engineering, kteří o zajímavém stroji informovali, natočili rozhovor s generálním ředitelem Claytonem Woodem. Vyptávali se ho na podrobnosti, jak robot vlastně funguje – celý rozhovor můžete vidět na následujícím videu.

Samotný výrobce vydal u této příležitosti tiskovou zprávu, ve které se chlubí uzavřením spolupráce s se společností Centerplate, která je jedním z předních poskytovatelů cateringu a občerstvení. Při této příležitosti také odkazuje na oficiální web www.hellopicnic.com, kde prezentuje své řešení.

Výrobce však nechce zůstat jen u pizzy – svůj systém prezentuje jako modulární s tím, že může provádět libovolný počet úkolů při přípravě jídla v libovolném pořadí. Jeho procesy lze tedy přizpůsobit různým typům restaurací, a kromě pizzy má být schopen vyrábět širokou škálu jídel včetně sendvičů, salátů a dalších.

Hlavní je rychlost

Picnic uvádí: „Náš systém je navržen tak, aby držel krok s požadavky těch nejrušnějších kuchyní. Díky vysokému výkonu umožňuje restauracím snadno uspokojit poptávku po jídle i v dobách špiček. S pouhým jedním pracovníkem, který dohlíží na zásoby surovin, může produkovat 300 pizz o průměru 30 cm nebo 180 pizz o průměru 45 cm za hodinu.“

Moduly stroje načítají tvar, velikost a polohu těsta a následně na něj aplikují jednotlivé ingredience. Složení pizzy si přitom vybírá zákazník, stroj pak pomocí umělé inteligence určí pořadí přidávání jednotlivých ingrediencí.

Robotický stroj je relativně kompaktní, takže se vejde do jakékoli běžné kuchyně bez nutnosti dodatečného vybavení. Základní moduly jsou hluboké jen 60 centimetrů a lze je namontovat prakticky kamkoli. Výrobce předpokládá, že roboti pomohou vyřešit nedostatek pracovních sil v restauračním odvětví.

Diskuze (12) Další článek: YouTube přeplatil tři velmi populární streamery z Twitche. Začíná tahanice o herní celebrity

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , ,