Planet Patrol: Zapojte se do nového projektu NASA a pátrejte po exoplanetách

NASA spustila zbrusu nový projekt z oblasti tzv. občanské vědy. V rámci Planet Patrol se dobrovolníci z celého světa mohou zapojit do hledání a identifikace nových exoplanet.

Úkolem účastníků bude pečlivě prohlížet snímky pořízené družicí TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite), o nichž se NASA domnívá, že by nějaké takové exoplanety mohly zachycovat.

Možná vás napadne otázka, zda by tuto činnost nedokázal mnohem efektivněji vykonávat nějaký specializovaný algoritmus. V tomto případě je však odpověď záporná.

„Automatizované metody zpracování dat TESS někdy nedokážou zachytit podvodníky, kteří vypadají jako exoplanety,“ uvedl šéf Planet Patrol Veselin Kostov v tiskové zprávě.

„Lidské oko je v rozpoznávání takových podvodníků mimořádně dobré a potřebujeme občanské vědce, aby nám pomohli rozlišovat mezi skutečnými planetami a objekty, které jen vypadají podobně,“ dodal.

Pro úplnost doplňme, že analyzování dat shromážděných výše jmenovanou družicí se věnuje i iniciativa Planet Hunters TESS. Ta sleduje stejný cíl jako Planet Patrol, ale postupuje jiným způsobem.

Diskuze (8) Další článek: Facebook začal v Instagramu nahrazovat přímé zprávy Messengerem. V Česku si ještě počkáme, ale neutečeme

Témata článku: Vesmír, Výzkum, NASA, Družice, Exoplanety, TESS, Nový projekt, Survey Satellite, New WorldSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy