NASA | Exoplanety | TESS

Planet Patrol: Zapojte se do nového projektu NASA a pátrejte po exoplanetách

NASA spustila zbrusu nový projekt z oblasti tzv. občanské vědy. V rámci Planet Patrol se dobrovolníci z celého světa mohou zapojit do hledání a identifikace nových exoplanet.

Úkolem účastníků bude pečlivě prohlížet snímky pořízené družicí TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite), o nichž se NASA domnívá, že by nějaké takové exoplanety mohly zachycovat.

Možná vás napadne otázka, zda by tuto činnost nedokázal mnohem efektivněji vykonávat nějaký specializovaný algoritmus. V tomto případě je však odpověď záporná.

„Automatizované metody zpracování dat TESS někdy nedokážou zachytit podvodníky, kteří vypadají jako exoplanety,“ uvedl šéf Planet Patrol Veselin Kostov v tiskové zprávě.

„Lidské oko je v rozpoznávání takových podvodníků mimořádně dobré a potřebujeme občanské vědce, aby nám pomohli rozlišovat mezi skutečnými planetami a objekty, které jen vypadají podobně,“ dodal.

Pro úplnost doplňme, že analyzování dat shromážděných výše jmenovanou družicí se věnuje i iniciativa Planet Hunters TESS. Ta sleduje stejný cíl jako Planet Patrol, ale postupuje jiným způsobem.

Diskuze (8) Další článek: Facebook začal v Instagramu nahrazovat přímé zprávy Messengerem. V Česku si ještě počkáme, ale neutečeme

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Družice, NASA, Exoplanety, TESS, Nový projekt


Určitě si přečtěte

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 162

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

** Technologie baterií se stále zlepšuje, ale žádné revoluce se nekonají ** Nejpopulárnějším typem baterií je Li-ion ** Efektivní baterie se stávají důležitější s příchodem elektromobilů

Karel Javůrek | 101