Planeta v území nikoho. TESS objevila obnažené jádro plynného obra

  • Astronomové objevili exoplanetu, která je patrně obnaženým jádrem plynného obra
  • Planeta je menší než Neptun ale mnohem masivnější
  • Okolo hvězdy oběhne za 18 hodin

Družice TESS objevila planetu, která okolo své hvězdy oběhne za pouhých 18 hodin. Před patnácti, dvaceti lety by šlo o překvapivý objev, ale dnes jsme na objevy podobných pekelných světů už zvyklí.

Exoplaneta TOI-849 b se ale od všech ostatních planet s krátkou oběžnou dobou liší. Není divu, že obíhá v prostoru, který vědci označují jako „poušť" a není to kvůli vysokým teplotám.

Planeta v poušti

Merkur oběhne Slunce jednou za 88 dní ve vzdálenosti něco přes 0,3 AU (1 AU je vzdálenost Země od Slunce). U jiných planet ale nacházíme planety, které oběhnou svou mateřskou hvězdu za jeden, dva dny nebo dokonce jen za několik hodin. Vzdálenost od hvězdy se u nich počítá spíše na setiny AU.

Název TOI

Název planety nesouvisí nikterak s mobilními WC. Jedná se o zkratku slov TESS Objects of Interest. Družice TESS pracuje ve vesmíru na speciální protáhlé dráze okolo Země od roku 2018. Věnuje se hledání exoplanet u jasných blízkých hvězd tranzitní metodou (planeta způsobuje nepatrné poklesy jasnosti hvězdy v době, kdy před ní přechází).

Existují dvě základní skupiny planet s krátkou oběžnou dobou. Na jedné straně jsou to poměrně malé planety. Některé jsou menší než Země, jiné o něco větší. Tzv. planety s ultrakrátkou oběžnou dobou mají velikost maximálně 2 Země. Původ těchto světů zůstává záhadou. Může se jednat o obnažená jádra planet podobných Neptunu.

Druhou skupinou jsou horcí jupiteři. Jejich oběžná doba je většinou delší než u první skupiny, pohybuje se okolo několika dní. Poloměr těchto planet je nad 10 Zemí.

Původ horkých jupiterů už byl dávno objasněn. Vznikají dál od své hvězdy (zhruba tam, kde náš Jupiter) a poté migrují směrem k hvězdě.

Mezi těmito skupinami je prázdno. Astronomové ho označují jako poušť. Tedy bylo. Jako kůl v plotě se tam nachází TOI-849 b. Planeta má poloměr 3,4 Země, takže je o něco menší než Neptun. Kvůli absenci planet o podobné velikosti se poušti říká poušť neptunů.

Podobná poušť a dokonce ještě větší platí pro závislost hmotnosti na oběžné době. Horcí jupiteři jsou velmi masivní. Jejich říše začíná někde okolo 100 Zemí a mají trochu delší oběžnou dobu. Naopak u planet s ultrakrátkou oběžnou dobou většinou hmotnost neznáme, což mimo jiné znamená, že nebude až tak velká.

V případě TOI-849 b se podařilo určit hmotnost pomoci měření spektrografu HARPS v Chile a je nečekaně vysoká – více než dvojnásobná ve srovnání s Neptunem. Co to znamená? Planeta má velkou hustotu – 5500 kg/m³. 

TOI-849 b versus Neptun

Planeta TOI-849 b Neptun
Hmotnost (násobky Země) 40,8 17,1
Poloměr (násobky Země) 3,4 3,8
Hustota (kg/m³) 5500 1630
Oběžná doba 18,4 hodin 164,8 let

Pokud má TOI-849 b nějakou atmosféru, bude se skládat z vodíku a hélia. S ohledem na blízkost ke své hvězdě ale o velkou část atmosféry musela přijít. Z fyzikálních parametrů planety vyplývá, že se atmosféra bude podílet na hmotnosti planety maximálně ze 4 %, což je sice vysoké číslo, ale reálně bude mnohem nižší a na plynného obra dané velikosti není velké.

TOI-849 b je tam patrně obnaženým jádrem bývalého obra. Prvním, které jsme našli.

O atmosféru přišla, nebo ji nikdy neměla

Planety o hmotnosti nad 10 Zemí byly při svém vzniku natolik gravitačně dominantní, že vysály plyn ze svého okolí. TOI-849 b mohla později o svou atmosféru zase přijít – vlivem záření velmi blízké hvězdy, nebo kvůli kolizím s jinými planetami.

Je ale také možné, že významnou atmosféru nikdy neměla. V disku, ze kterého planety vznikají, mohla být vymetaná mezera, případně mohl proces formování trvat příliš dlouho. Jádro už nemělo odkud plyn vysát, protože ho odfouklo záření rodící se hvězdy.

Zdroj: A remnant planetary core in the hot-Neptune desert

Diskuze (1) Další článek: Češi v karanténě špehovali své blízké a instalovali jim stalkerware, zjistil Avast

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Země, Astronomie, Exoplanety, Jupiter, Slunce, TESS, Jádro, TES, HARPS, Obr, TOI, Poušť, Území, Hmotnost, Formování, Plynný obr, Neptun, Hvězda, OBJ, Chile, PlanetaV uchu jehly. Oppo Find X3 Pro fotí unikátní fotky uměleckých děl, které byste jinak zaměnili za smítko prachu

V uchu jehly. Oppo Find X3 Pro fotí unikátní fotky uměleckých děl, které byste jinak zaměnili za smítko prachu

** Oppo Find X3 Pro se může opřít o unikátní mikroskopický objektiv ** Nabízí až 60× hybridní přiblížení těch nejmenších detailů ** Je to jediný telefon, který umí nafotit sochy v uchu jehly...

Martin Chroust
MikroskopMakro objektiv
QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
Icarus zjemňuje podmínky. Permanentní ztráta postavy se hráčům nezamlouvala

Icarus zjemňuje podmínky. Permanentní ztráta postavy se hráčům nezamlouvala

Už jste také zařvali na nehostinné planetě bez možnosti pokračovat?

Michal Maliarov
IcarusSurvival
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

** Voděodolnost dnes ještě stále není samozřejmost u všech telefonů ** Polití či utopení tak může telefon nenávratně zničit ** Poradíme, co v takových případech dělat a jak jej zachránit

Martin Miksa
Tipy a trikyVideo
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress