Pláničkova metoda pro 21. století: krávy na ruské farmě dostaly brýle pro virtuální realitu, aby dojily více mléka

Pamatujete si pokusy Šimona Pláničky, který se v komedii „Slunce, seno, jahody“ pokoušel zvýšit dojivost krav pomocí hudby? S něčím podobným nyní (ovšem zcela vážně) experimentuje ruská farma RusMoloko, která kravám nasadila brýle pro virtuální realitu. O experimentu informuje ministerstvo zemědělství a potravin moskevského regionu.

Cílem pokusu je – stejně jako v populární letní komedii – zvýšit produkci mléka. Hlavní myšlenka přitom spočívá v promítání trojrozměrného obrazu zelených pastvin, což má přispět k uvolnění krav. Pokud se vám podaří farmu navštívit, naskytne se vám obraz jako z bizarního futuristického filmu – hovězí dobytek pobíhá po areálu s nasazenými náhlavními soupravami.

Krávy ve virtuální realitě

Brýle pro virtuální realitu byly vyvinuty speciálně pro tyto účely ve spolupráci s veterináři. Při návrhu bylo nutné vzít v úvahu strukturální rysy kravských hlav, ale i celou řadu faktorů a zkušeností z mlékárenského průmyslu. Výsledkem této snahy měly být spokojené dojnice produkující více mléka.

Kromě fyzických potřeb krav se odborníci zabývali také emočním stavem zvířat. Vzali v úvahu příklady z mléčných farem z celého světa, které jasně ukazují vyšší a kvalitnější produkci mléka od krav, které měly možnost pobývat v klidné atmosféře.

Klepněte pro větší obrázek 
Dojnice s brýlemi pro virtuální realitu

Například na některých amerických mléčných farmách farmáři instalují do kravských stájí rotační kartáče, které se starají o masírování zvířat. V Evropě zemědělci používají robotické systémy, které umožňují krávám volný pohyb v prostoru.

Některé ruské farmy vsadily na přehrávání klasické hudby z reproduktorů nainstalovaných kolem kravína, což prý krávy uklidňuje. Ukázalo se, že všechny tyto metody pomáhají kravám odpočívat, a ty pak poskytují větší množství kvalitního mléka.

Virtuální realita krávám na míru

O projekci virtuální reality se stará speciální program, který promítá obraz zelené pastviny, zalité letním sluncem. Zohledňuje přitom fakt, že krávy vnímají některé barvy jinak než člověk – například mají lepší citlivost na odstíny v červené části spektra.

Klepněte pro větší obrázek 
Spokojená kráva

V průběhu experimentu odborníci zaznamenali, že krávy s brýlemi vykazovaly nižší míru úzkosti a došlo i k celkovému zlepšení emoční nálady stáda. Je však potřeba provést další studie, které mají zjistit, zda bylo díky účinkům nošení VR brýlí vyprodukováno více mléka.

Pokud následné studie potvrdí dosavadní zjištění a vše půjde podle plánu, možná se v budoucnosti dočkáme zásadních změn v živočišné výrobě. S náhlavními soupravami pak třeba budeme pěstovat stáda ovcí, prasat a jiná hospodářská zvířata.

Diskuze (13) Další článek: Intel chce prodat divizi zaměřenou na vývoj čipů pro chytrá domácích zařízení

Témata článku: Zvířata, Virtuální realita, Evropa, Slunce, Brýle, Potraviny, Jídlo, Zemědělství, Produkce mléka, Mléko, Dobytek, Seno, Realita, Farma, Zvíře, Rusk, Metoda, Ministerstvo zemědělstvíNa povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Protiponorkové Poseidony mohou vypouštět okřídlená torpéda z větších výšek. Až z deseti kilometrů

Protiponorkové Poseidony mohou vypouštět okřídlená torpéda z větších výšek. Až z deseti kilometrů

** Námořnictvo USA nedávno oznámilo, že jejich letouny Poseidon mají k dispozici novou zásadní technologii ** Jde o kit s označením Air Launch Accessory (ALA) ** Ten zajistí přeměnu torpéda Mk. 54 na mnohem univerzálnější zbraň s dalekým dosahem

Stanislav Mihulka
ZbraněVojenství
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify