Ptačinec prostřední. Foto:  Hugo.arg ,  CC-BY-SA-3.0

Ptačinec prostřední. | Foto: Hugo.arg, CC-BY-SA-3.0

Ježatka kuří noha. Foto:  Michael Becker ,  CC-BY-SA-3.0

Ježatka kuří noha. | Foto: Michael Becker, CC-BY-SA-3.0

85 cm vysoká pampeliška. Foto:  Beeblebrox (talk) 02:48, 6 July 2009 (UTC) ,  CC BY-SA 3.0

85 cm vysoká pampeliška. | Foto: Beeblebrox (talk) 02:48, 6 July 2009 (UTC), CC BY-SA 3.0

Striga asiatica. Foto:  Randy Westbrooks ,  CC BY 3.0

Striga asiatica. | Foto: Randy Westbrooks, CC BY 3.0

Pcháč rolní. Foto:  Matt Lavin from Bozeman, Montana, USA ,  CC BY 2.0

Pcháč rolní. | Foto: Matt Lavin from Bozeman, Montana, USA, CC BY 2.0

Ježatka kuří noha. Foto:  Michael Becker ,  CC-BY-SA-3.0
85 cm vysoká pampeliška. Foto:  Beeblebrox (talk) 02:48, 6 July 2009 (UTC) ,  CC BY-SA 3.0
Striga asiatica. Foto:  Randy Westbrooks ,  CC BY 3.0
Pcháč rolní. Foto:  Matt Lavin from Bozeman, Montana, USA ,  CC BY 2.0
5
Fotogalerie

Plevele mimo kontrolu: Herbicidy přestávají fungovat!

  • Ve Velké Británii přestávají fungovat herbicidy, tedy látky potlačující růst plevelů
  • Důvodem je to, že plevele se vůči používaným herbicidům postupně stávají rezistentními
  • Zemědělci tak budou muset změnit přístup k pěstování plodin a méně spoléhat na chemikálie

Odborníci v zemědělství bijí na poplach. Ve Velké Británii přestávají fungovat herbicidy, tedy látky potlačující růst plevelů. Když se plevele vymykají kontrole, tak to ohrozí produkci plodin a také potravinovou bezpečnost lidí.

Důvodem je to, že se plevele postupně stávají rezistentními vůči používaným herbicidům. Zemědělci budou muset změnit přístup k pěstování plodin a méně spoléhat na chemikálie.

K těmto alarmujícím závěrům dospěla studie britských vědců Sheffieldské univerzity a společnosti Rothamsted Research, která soustředila na obávaný jednoletý plevel, trávu psárku polní (Alopecurus myosuroides). V České republice byla tato tráva ještě donedávna poměrně vzácná.

V poslední době se ale intenzivně šíří, nejen v České republice, a ohrožuje především pole s obilovinami. Právě psárka polní náleží mezi plevele, které jsou známé tím, že si snadno vyvíjejí rezistenci vůči používaným herbicidům.

Vědci zmapovali situaci na 70 farmách z celého území Anglie. Odebrali přitom semena psárky ze 132 polí. Zároveň zjišťovali, jaká je historie všech těchto polí, aby z toho mohli odvodit, které faktory podporují šíření psárky polní a rozvoj její rezistence vůči herbicidům.

Výsledky jsou impozantní, i když zemědělce asi moc nepotěší. 80 procent zkoumaných porostů psárky bylo vysoce rezistentních ke všem herbicidům, které by mohly být použity proti psárce v pšeničném poli. Angličtí farmáři tedy v tuto chvíli nemají žádný herbicid, který by proti psárce mohli s úspěchem použít.

Výzkum rovněž ukázal, že právě odolnost psárky vůči herbicidům zodpovídá za její mohutné šíření na farmách ve Velké Británii. Míra odolnosti psárky vůči herbicidům je přitom těsně spjatá s historií používání těchto chemikálií. Stručně řečeno, čím více farmáři herbicidovali, tím odolnější psárky jim teď zarůstají pole s obilím.

Vědci upozorňují, že rozvoj rezistence vůči herbicidům je u plevelů prakticky nevyhnutelný. Pokud budou farmáři používat nové typy herbicidů, tak se za nějaký čas opět objeví odolné plevele. Proto vědci doporučují farmářům, aby se snažili zavádět jiné strategie péče o pole s obilím, které méně spoléhají na herbicidy. Pomoci by mohlo důsledné střídání plodin a zpracování půdy, pečlivé čištění osiva a také používání dostatečně kvalitních hnojiv.

Zdroj: Rothamsted Research

Určitě si přečtěte

Články odjinud