Plicní onemocnění z elektronických cigaret zmátlo lékaře – původně měli podezření na covid-19

V roce 2019 hýbaly Spojenými státy četné případy plicního onemocnění spojovaného s vapováním elektronických cigaret. V nemocnicích bylo postupně hospitalizováno více než dva tisíce pacientů, přičemž přinejmenším v 68 případech skončila nemoc, označovaná zkratkou EVALI, smrtí.

Vědci nakonec zjistili, že nejpravděpodobnější příčinou onemocnění je acetát vitamínu E. Tato látka se přirozeně vyskytuje v některých potravinách, je běžně dostupná jako doplněk výživy a používá se například v kosmetických přípravcích. V případě elektronických cigaret byla využívána k ředění roztoků obsahujících THC.

Jak poznat EVALI od covidu?

Odborný lékařský týdeník BMJ přinesl v červencovém čísle informace o případu 32leté pacientky, kterou navzdory opakovaně negativním testům léčili na covid-19. Tento případ ukazuje náročnost diagnostiky vzácnějších respiračních potíží, které mohou být snadno zaměněny za příznaky covidu-19.

Podle zprávy žena poprvé navštívila lékaře poté, co pociťovala týden trvající kašel, únavu, dušnost a opakující se horečku, jakož i bolesti břicha, nevolnost, zvracení a bolesti hlavy. Testy ukázaly, že má nízkou hladinu kyslíku v krvi, zhoršené dýchací funkce a pravděpodobně i zánět plic, což si vyžádalo její hospitalizaci.

Přestože dva PCR testy na koronavirus byly negativní, probíhající pandemie vedla lékaře k tomu, že ji léčili jako pacientku s covidem-19. Roli hrála i skutečnost, že testy mohou být nepřesné. Dostala kyslík, kortikoid dexametazon a antibiotika pro případ bakteriální infekce, což je v USA běžná léčba hospitalizovaných s covidem-19. Druhý den se její stav zlepšil natolik, že mohla být propuštěna.

Na vině bylo vapování elektronické cigarety

O 11 týdnů později se však její příznaky vrátily a některé se dokonce zhoršily, což vedlo ke druhé hospitalizaci. Test na protilátky proti koronaviru, který jí byl proveden, byl také negativní a lékaři začali mít silné podezření, že to, co se děje, musí mít jiné vysvětlení.

Žena během první hospitalizace uvedla, že v minulosti používala elektronické cigarety. Při druhé hospitalizaci přiznala, že se ke konzumaci v této formě mezi hospitalizacemi vrátila. Na základě výsledků testů a absence důkazů o covidu-19 nebo jiné infekční příčině zápalu plic jí lékaři nakonec diagnostikovali EVALI, tedy poškození plic způsobené používáním e-cigaret nebo podobných produktů.

V tuto chvíli neexistuje žádný univerzální standard pro léčbu EVALI, ale předpokládá se, že pomáhají steroidy. Ženě tedy byly nasazeny intravenózní steroidy a během dvou dnů došlo k výraznému zlepšení příznaků. Byla opět propuštěna a dostala radu, aby se vyhýbala vapování nebo užívání cigaret. Následné testy ukázaly pokračující známky zlepšení na CT snímcích plic.

EVALI a covid-19 mají podobné příznaky

Ačkoli žena měla původně negativní testy na covid-19, lékaři se hájí tím, že tyto testy nejsou dokonalé a nemusejí indikovat již odeznělé infekce. Příznaky i výsledky některých testů pacientů s EVALI a covidem-19 mohou být velmi podobné.

Dodnes však neexistuje žádný test na EVALI a lékaři tak musí vyloučit jiné možné příčiny a prokázat souvislost s vapováním. Všechny tyto faktory, zejména uprostřed pandemie, kdy mnoho lidí s onemocněním podobným zápalu plic pravděpodobně skutečně má covid-19, mohou diagnostiku podobných případů ještě více ztížit.

Zdá se však, že EVALI je od roku 2019, kdy bylo v rozsáhlých klastrech hospitalizováno více než 2000 lidí a nejméně 68 z nich zemřelo, mnohem vzácnější. Tehdejší vzestup případů byl do značné míry spojen se zavedením olejnatých přísad, jako je acetát vitaminu E, do vapovacích zařízení používaných ke konzumaci THC, která se často prodávala na černém trhu.

Odborníci již dříve varovali své kolegy před možností záměny EVALI za covid-19 a naopak. Vzhledem k tomu, že obě nemoci budou v dohledné budoucnosti pravděpodobně stále aktuální, jde však o poučení, u kterého autoři doufají, že si ho ostatní vezmou k srdci. „U pacientů s jedním nebo více negativními testy na covid-19 by měla zůstat diferenciální diagnóza široká a mělo by se uvažovat o EVALI,“ napsali.

Diskuze (36) Další článek: Přichází éra energetických zbraní: Silové pole by se již brzy mohlo stát realitou

Témata článku: Koronavirus, Zdraví, Výzkum, USA, Medicína, COVID-19, SARS-CoV-2, Cigarety, PCR, Steroidy, Test, Nevolnost, Onemocnění, COVID, EVALI, Nemoc, Vitamín E, Příznaky, BMJ, Plíce, Lékař, Elektronická cigareta, Bolest hlavy, PCR testSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

** Země podle všeho není nejlepším ze všech možných světů, alespoň pokud jde o obyvatelnost lidmi ** Máme štěstí, že jsme naživu ** U superzemí, tedy planet větších než Země a menších než ledoví obři jako Uran nebo Neptun, to je jiné

Stanislav Mihulka
ZeměAstronomie
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Americký HIMARS děsí Rusko svojí přesností

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Americký HIMARS děsí Rusko svojí přesností

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní seznam ** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Hubbleův dalekohled pozoroval hojení veleobra Betelgeuse po gigantické explozi

Hubbleův dalekohled pozoroval hojení veleobra Betelgeuse po gigantické explozi

** Hubbleův vesmírný dalekohled svoji výkonnou optiku zaměřuje i na hvězdu Betelgeuse ** Ta před časem předvedla velmi neobvyklé chování, které u mnohých vzbudilo očekávání exploze supernovy ** Na ultimátní výbuch sice nedošlo, i tak se ale na Betelgeuse dějí pozoruhodné věci

Stanislav Mihulka
DalekohledyAstronomie
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně