Plně elektrické komerční letadlo poprvé úspěšně absolvovalo zkušební let. Trval 15 minut

Komerční letadlo poháněné výhradně elektřinou poprvé úspěšně dokončilo zkušební let. Podle dostupných informací startovalo z Vancouveru a strávilo ve vzduchu zhruba 15 minut.

Dotyčný stroj vznikl díky spolupráci firmy magniX a charterových aerolinek Harbour Air. Ty mají využití i pro letadla krátkého dosahu, neboť nízkokapacitními hydroplány dopravují turisty na nedaleké ostrovy a další zajímavá místa.

The Guardian uvedl, že díky elektrifikací své letky by výše jmenované aerolinky mohly ušetřit miliony dolarů na palivu a údržbě.

„To dokazuje, že komerční letectví v celoelektrické formě může fungovat,“ řekl generální ředitel magniXu Roei Ganzarski. „Značí to počátek éry elektrického letectví.“

Inženýři pracují na vývoji aeroplánů s nulovými emisemi už dlouho, avšak výsledky dosavadních zkušebních letů nebyly nijak povzbuzující. Například letadlo norské státní společnosti Avinor letos v létě skončilo v jezeře.

Těžko se tak divit tomu, že tým z magniX a Harbour Air byl před svým pokusem hodně nervózní. Stojí za zmínku, že palce mu držel i ottawský ministr dopravy Marc Garneau. Ten mj. prohlásil, že tento počin by mohl stanovit trend pro létání přátelštější k životnímu prostředí.

Diskuze (56) Další článek: Propojení Windows 10 a telefonů pokračuje. Na počítači už vyřídíte i hovory

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , ,