Pluto je sexy, tak proč si ho nedat znovu? Vědci chtějí další sondu

  • Vědci přemýšlejí o další sondě, která by podrobněji prozkoumala Pluto
  • Teoreticky by se mohlo jednat například o přistávací modul, který by přistál na měsíci Charon
  • Nová sonda by prý mohla k Plutu vyrazit na konci příštího destiletí

V polovině července 2015 prolétla kolem Pluta a jeho měsíců americká sonda New Horizons. Vědci už nyní přemýšlejí o další sondě, která by tento fascinující svět prozkoumala podrobněji.

Až do roku 2015 jsme viděli Pluto jen na rozmazaných snímcích z Hubblova dalekohledu. Teprve New Horizons nám přinesla detailnější pohled na bývalou devátou planetu sluneční soustavy. Sonda objevila pláně zmrzlého dusíku i více než 3 km vysoké hory z vodního ledu. Zajímavý je také největší měsíc Pluta Charon.

Na konci dubna se v Houstonu sešlo 35 vědců, aby diskutovali o podobě budoucí sondy pro výzkum Pluta.

Zajímavou volbou by byl přistávací modul, který by přistál na Charonu. Kromě průzkumu povrchu by lander pozoroval i Pluto. Problém je, že obě tělesa mají vázanou rotaci. Sonda by tak z povrchu viděla po celou dobu jen jednu polokouli Pluta.

Sonda New Horizons okolo Pluta pouze prolétla. K navedení na oběžnou dráhu by si musela vézt podstatně více paliva. Nová sonda by se měla zdržet o dost déle. Vědci počítají s tím, že by k Plutu letěla 7 až 8 let a výzkum Pluta a jeho měsíců prováděla 4 až 5 let. Profil mise by byl podobný končící sondě Cassini, která se kromě výzkumu Saturnu zaměřuje také na jeho měsíce.

Spíše než ke Casssini ale vědci přirovnávají sondu ke kolegyni jménem Dawn. Kosmická sonda nejdříve zkoumala planetku Vesta a poté se v rámci hlavního pásu planetek přemístila k trpasličí planetě Ceres.

Také nová sonda pro výzkum Pluta by měla zhruba tucet přístrojů a pohon by zajistil iontový motor. Sluneční panely by ale jako zdroj energie musel nahradit radioizotopový termoelektrický generátor.

Sonda Dawn stála přibližně 500 milionů dolarů, sonda k Plutu by byla výrazně dražší – mezi 1 a 2 miliardami.

Naplánovat misi, projít schvalovacími procesy a sondu postavit samozřejmě nějaký čas trvá. Podle vědců by nová sonda mohla k Plutu vyrazit na konci příštího desetiletí. Velmi symbolický by byl rok 2030. Americká astronomie si v té době připomene sté výročí objevu Pluta.

New Horizons nekončí

Až do konce října loňského roku probíhalo stahování přibližně 50 GB dat z průletu. New Horizons nyní míří k druhému cíli. Na Nový rok 2019 proletí okolo tělesa Kuiperova pásu s označením 2014 MU69.

Prolétněte se na Plutem a Charonem

Diskuze (5) Další článek: Spotify a Deezer si stěžují. App Store a Google Play mají podle nich monopol

Témata článku: Vesmír, Věda, Budoucnost, Výzkum, Astronomie, Dalekohledy, Sluneční soustava, Saturn, Cassini, Pluto, Modul, Americká sonda, Schvalovací proces, Horizons, Vodní led, Sonda Dawn, Iont, Sluneční energie, Rozmazaný snímek, Příští desetiletí, Zajímavá volba, DAL, Dolar, Iontový motor, Trpasličí planeta, Dalekohledy na Heureka.czFacebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

**Složky ve Windows si nepojmenujete libovolně. **Seznam rezervovaných názvů existuje kvůli kompatibilitě. **Kořeny této záležitosti sahají až do 70. let.

Petr Urban
Operační systémyWindows
Podrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

Podrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

**Než zrušíte SIPO, musíte platby převést jinam. **Neplatí to nutně pro poplatky veřejnoprávním médiím. **SIPO zrušíte osobně, elektronicky nebo se zruší automaticky.

Petr Urban
Česká poštaNávody
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Jsou vůbec DALL-E, Midjourney nebo Copilot legální? Někdo by to měl rozčísnout, dokud je ještě čas

Jsou vůbec DALL-E, Midjourney nebo Copilot legální? Někdo by to měl rozčísnout, dokud je ještě čas

** Z textových a obrázkových AI generátorů se stávají komerční služby ** Už to není experiment pro pár geeků a programátorů ** Právní experti začínají řešit, jestli náhodou neporušují autorské právo

Jakub Čížek
Autorské právoUmělá inteligence