Plynové sporáky mohou způsobovat astma. V USA už zvažují zákaz

Americká komise pro bezpečnost spotřebních produktů (Consumer Product Safety Commission; CPSC) zvažuje zákaz plynových sporáků kvůli rostoucím obavám ze zdravotních rizik spojených se znečištěním ovzduší v místnostech, zejména u dětí. Úřad může vydávat závazné normy nebo zakazovat výrobky, pokud žádná norma dostatečně nechrání veřejnost, informuje americký zpravodajský magazín Time.

Richard Trumka Jr. z americké komise pro bezpečnost spotřebních produktů v pondělí na Twitteru uvedl, že plynové sporáky mohou vypouštět nebezpečné [úrovně] toxických chemikálií – i když se nepoužívají – a CPSC zváží veškeré možnosti regulace.“

Regulace plynových sporáků

Regulační opatření by mohla vyžadovat, aby všechny nové domácnosti byly vybaveny elektrickými sporáky nebo účinnými odsávacími ventilátory. Trumka řekl agentuře Bloomberg, že na stole je více možností, včetně toho, že „výrobky, které nelze učinit bezpečnými, mohou být zakázány“.

Navzdory výzvám k regulaci CPSC ve svém prohlášení pro Time uvedla, že jakékoli regulační opatření ze strany komise by zahrnovalo zdlouhavý proces a v současné době se žádné opatření týkající se plynových sporáků nechystá.

Podle ročního operačního plánu hodlá agentura v březnu otevřít veřejné projednávání nebezpečí, která představují plynové spotřebiče. Trumka upřesnil, že komise nebude moci fyzicky odstranit plynové sporáky ze všech domácností – bude však vyžadovat, aby všechny nové výrobky splňovaly příslušné předpisy.

„Aby bylo jasno, CPSC si nepřijde pro ničí plynové sporáky,“ napsal Trumka na Twitteru. „Předpisy se vztahují na nové produkty.“ Sporáky na zemní plyn se v současné době používají asi ve třetině domácností v USA, tedy přibližně ve 40 milionech domácností.

Debata o zdravotních rizicích vaření na plynu začala téměř před padesáti lety, kdy vědci v Anglii a Skotsku provedli průzkum mezi rodiči více než pěti tisíc dětí a zjistili pozitivní souvislost mezi vařením na plynu a příznaky astmatu.

Politické tlaky na zákaz

Demokratický poslanec z Illinois Raja Krishnamoorthi, který v minulém volebním období zastával funkci předsedy podvýboru pro hospodářskou a spotřebitelskou politiku, napsal v srpnu CPSC dopis, v němž vyzval, aby zavedla bezpečnostní normy a varování pro spotřebitele týkající se zdravotních rizik, která představují plynová zařízení, jež znečišťují ovzduší uvnitř budov.

„CPSC má pravomoc buď vydat povinné normy a vyžadovat varovné štítky, nebo spolupracovat s výrobci na vypracování dobrovolných norem a štítků, které by řešily znečištění ovzduší v interiérech plynovými sporáky,“ uvedl poslanec Krishnamoorthi. „Navzdory této pravomoci Komise selhala.“

V prosinci napsala skupina zákonodárců, včetně demokratického senátora Coryho Bookera z New Jersey a republikána Dona Beyera z Virginie, dopis CPSC, ve kterém označila emise z plynových sporáků za „kumulativní zátěž“ pro černošské, latinskoamerické a nízkopříjmové domácnosti, které jsou již nyní neúměrně postiženy znečištěním ovzduší.

Co říkají vědci?

Několik vědeckých studií potvrdilo, že se při vaření na plynových sporácích uvolňuje oxid dusičitý a další drobné částice označované jako PM2,5, jež jsou 30× menší než šířka lidského vlasu, které dráždí plíce a jsou spojovány s dětským astmatem.

Nová recenzovaná studie zveřejněná minulý měsíc v časopise International Journal of Environmental Research and Public Health zjistila, že více než 12 % současných případů dětského astmatu ve Spojených státech lze přičíst používání plynových sporáků.

Brady Seals, manažer programu bezuhlíkových budov v neziskové skupině RMI zabývající se čistou energií a spoluautor studie, pro Time uvedl, že vaření na plynu v domácnosti představuje pro děti přibližně stejné riziko vzniku astmatu jako pasivní kouření.

Diskuze (55) Další článek: Návod, jak dostat maximum z Peněženky Google

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,