Po 11 letech našli druhou planetu u legendární Bety Pictoris

  • Astronomové objevili druhou planetu u legendární hvězdy Beta Pictoris
  • První planetu vidíme přímo, druhou díky vlivu na hvězdu
  • Obě planety jsou obřími světy

Astronomové už objevili přes 4 tisíce planet mimo Sluneční soustavu. Na některých z nich může být život, jiné jsou bizarními světy a další jsou hodně unikátní. Do poslední kategorie patří nepochybně systém u Bety Pictoris. Je to jediný planetární systém, u kterého astronomové nasadili čtyři metody pro objevování planet.

Druhá nejjasnější hvězda souhvězdí Malíře se nachází 63 světelných let od nás. Je ještě poměrně mladá, takže ji obklopuje disk z prachu a plynu, ze kterého vznikají planety. Tým pod vedením Anny-Marie Lagrange v něm před 11 lety objevil exoplanetu Beta Pictoris b.

Je to jedna z mála exoplanet, kterou pozorujeme přímo. Astronomové odstíní světlo hvězdy a uvidí přímo planetu, která je velmi hmotná (11 Jupiterů). Vzhledem k tomu, že je mladá, je horká a září v infračervené části spektra.

Beta Pictoris b obíhá okolo hvězdy s periodou 22 až 24 let ve vzdálenosti 9 AU, což odpovídá dráze Saturnu. Vědci nedávno na exoplanetu nasadili nezávislou metodu – astrometrii. Studovali vlastní pohyb mateřské hvězdy družicí Gaia, což jim umožnilo upřesnit hmotnost planety (více v dřívějším článku).

Druhá planeta

Paní Lagrange se po letech vrátila na místo činu. Její tým v Nature oznámil objev druhé planety. Beta Pictoris c obíhá ve vzdálenosti 2,7 AU s periodou 1200 dní. Ve Sluneční soustavě by to odpovídalo mezeře mezi Marsem a Jupiterem. 

Planeta je méně hmotná než její sestřička, ale přesto jde o obra – má devětkrát větší hmotnost než Jupiter. Beta Pictoris c je příliš blízko ke své hvězdě, aby byla vidět na fotografiích přímo. Jednou ji uvidíme, ale současné přístroje na to nestačí. Vědci proto využili metody měření radiálních rychlostí.

Planeta svou gravitací ovlivňuje pohyb hvězdy okolo společného těžiště, což se projeví posuvem spektrálních čar ve spektru hvězdy. 

Objev planety trval velmi dlouho. Vědci použili data ze spektrografu HARPS na 3,6 m dalekohledu v Chile z let 2003 až 2018. Situaci komplikovala samotná hvězda, která mění svou jasnost – patří mezi pulzující proměnné hvězdy. Negativní vliv je tak velký, že kdyby Beta Pictoris nebyla „celebritou“, tak by ji možná úplně přeskočili.

Zachytili dokonce kometu

Nedávno astronomové na Betu Pictoris nasadili ještě čtvrtou metodu – tranzity. Od konce roku 2016 do září 2018 vědcům Beta Pictoris b zmizela z dohledu. Přecházela poblíž hvězdy, takže se ztratila v její záři. Pokud by planeta přešla přímo před hvězdou, způsobila by pokles její jasnosti a z toho by mohli vědci vyčíst spoustu informací.

To se bohužel neděje. Před hvězdou přejde pouze Hillova sféra planety – oblast, ve které by se pohyboval případný měsíc. Astronomové se proto zaměřili na jasnost hvězdy. Dokonce vyslali malý CubeSat, ale úspěch neslavili.

Přišel až později a z jiné oblasti. Mladý astronom Sebastian Zieba s Univerzity v Innsbrucku letos v březnu možná našel v datech z družice TESS tranzit komety. Pokud existuje, pohybuje se asi v poloviční vzdálenosti, v jaké obíhá Země okolo Slunce.

Zdroje: CNRS, Nature

Diskuze (3) Další článek: V Texasu útočil ransowmare. Zašifroval počítače tamních úředníků

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Země, Astronomie, Mars, Exoplanety, Jupiter, Slunce, Sluneční soustava, Saturn, TESS, Chile, Metoda, Gaius, Innsbruck, Astronom, Vznik planet, Jasnost, Hvězda, Beta Pictoris, Nature, Vzdálenost, Vědec, Mars a Jupiter, Malíř



Icarus zjemňuje podmínky. Permanentní ztráta postavy se hráčům nezamlouvala

Icarus zjemňuje podmínky. Permanentní ztráta postavy se hráčům nezamlouvala

Už jste také zařvali na nehostinné planetě bez možnosti pokračovat?

Michal Maliarov
IcarusSurvival
Už nikdy nekopírujte a nevkládejte příkazy z webových stránek – můžete tak ohrozit Windows i Linux

Už nikdy nekopírujte a nevkládejte příkazy z webových stránek – můžete tak ohrozit Windows i Linux

** Kopírujete někdy příkazy z webových stránek? ** Pak byste toho měli hodně rychle nechat! ** Můžete totiž zkopírovat škodlivý kód

Karel Kilián
KódJavascriptBezpečnost
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Zapomeňte na ropu a uhlí, Evropa chce vyrábět petrolej a naftu ze vzduchu
Jakub Čížek
EnergetikaEvropaObnovitelné zdroje
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

** Voděodolnost dnes ještě stále není samozřejmost u všech telefonů ** Polití či utopení tak může telefon nenávratně zničit ** Poradíme, co v takových případech dělat a jak jej zachránit

Martin Miksa
Tipy a trikyVideo