Vesmír | Exoplanety

Po 11 letech našli druhou planetu u legendární Bety Pictoris

  • Astronomové objevili druhou planetu u legendární hvězdy Beta Pictoris
  • První planetu vidíme přímo, druhou díky vlivu na hvězdu
  • Obě planety jsou obřími světy

Astronomové už objevili přes 4 tisíce planet mimo Sluneční soustavu. Na některých z nich může být život, jiné jsou bizarními světy a další jsou hodně unikátní. Do poslední kategorie patří nepochybně systém u Bety Pictoris. Je to jediný planetární systém, u kterého astronomové nasadili čtyři metody pro objevování planet.

Druhá nejjasnější hvězda souhvězdí Malíře se nachází 63 světelných let od nás. Je ještě poměrně mladá, takže ji obklopuje disk z prachu a plynu, ze kterého vznikají planety. Tým pod vedením Anny-Marie Lagrange v něm před 11 lety objevil exoplanetu Beta Pictoris b.

Je to jedna z mála exoplanet, kterou pozorujeme přímo. Astronomové odstíní světlo hvězdy a uvidí přímo planetu, která je velmi hmotná (11 Jupiterů). Vzhledem k tomu, že je mladá, je horká a září v infračervené části spektra.

Beta Pictoris b obíhá okolo hvězdy s periodou 22 až 24 let ve vzdálenosti 9 AU, což odpovídá dráze Saturnu. Vědci nedávno na exoplanetu nasadili nezávislou metodu – astrometrii. Studovali vlastní pohyb mateřské hvězdy družicí Gaia, což jim umožnilo upřesnit hmotnost planety (více v dřívějším článku).

Druhá planeta

Paní Lagrange se po letech vrátila na místo činu. Její tým v Nature oznámil objev druhé planety. Beta Pictoris c obíhá ve vzdálenosti 2,7 AU s periodou 1200 dní. Ve Sluneční soustavě by to odpovídalo mezeře mezi Marsem a Jupiterem. 

Planeta je méně hmotná než její sestřička, ale přesto jde o obra – má devětkrát větší hmotnost než Jupiter. Beta Pictoris c je příliš blízko ke své hvězdě, aby byla vidět na fotografiích přímo. Jednou ji uvidíme, ale současné přístroje na to nestačí. Vědci proto využili metody měření radiálních rychlostí.

Planeta svou gravitací ovlivňuje pohyb hvězdy okolo společného těžiště, což se projeví posuvem spektrálních čar ve spektru hvězdy. 

Objev planety trval velmi dlouho. Vědci použili data ze spektrografu HARPS na 3,6 m dalekohledu v Chile z let 2003 až 2018. Situaci komplikovala samotná hvězda, která mění svou jasnost – patří mezi pulzující proměnné hvězdy. Negativní vliv je tak velký, že kdyby Beta Pictoris nebyla „celebritou“, tak by ji možná úplně přeskočili.

Zachytili dokonce kometu

Nedávno astronomové na Betu Pictoris nasadili ještě čtvrtou metodu – tranzity. Od konce roku 2016 do září 2018 vědcům Beta Pictoris b zmizela z dohledu. Přecházela poblíž hvězdy, takže se ztratila v její záři. Pokud by planeta přešla přímo před hvězdou, způsobila by pokles její jasnosti a z toho by mohli vědci vyčíst spoustu informací.

To se bohužel neděje. Před hvězdou přejde pouze Hillova sféra planety – oblast, ve které by se pohyboval případný měsíc. Astronomové se proto zaměřili na jasnost hvězdy. Dokonce vyslali malý CubeSat, ale úspěch neslavili.

Přišel až později a z jiné oblasti. Mladý astronom Sebastian Zieba s Univerzity v Innsbrucku letos v březnu možná našel v datech z družice TESS tranzit komety. Pokud existuje, pohybuje se asi v poloviční vzdálenosti, v jaké obíhá Země okolo Slunce.

Zdroje: CNRS, Nature

Diskuze (3) Další článek: V Texasu útočil ransowmare. Zašifroval počítače tamních úředníků

Témata článku: Vesmír, Země, Výzkum, Mars, Astronomie, Slunce, Exoplanety, Sluneční soustava, Jupiter, Saturn, TESS, Nature, Beta Pictoris, Vzdálenost, Jasnost, Astronom, Vznik planet, Mars a Jupiter, Malíř, Vědec, Innsbruck, Hvězda, Univerzita, Chile, Metoda


Určitě si přečtěte

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 42

Lukáš Václavík
LTEPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Používáte Disk Google? Tak si dejte pozor: od října začne automaticky vysypávat koš
Vladislav Kluska
Disk GoogleÚložištěGoogle
AMD začalo nabízet kola. Celoodpružený model je vyloženě ostuda
David Polesný
CyklistikaAMD
Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 68

Karel Javůrek
Grafické kartyTechnologieNvidia
Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský | 59

Marek Lutonský
Rodokmen
10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy