Po uvolnění přísných opatření umírá v Číně na covid-19 přes pět tisíc lidí denně, tvrdí analytici

Podle odhadů analytické společnosti Airfinity, která se zabývá zdravotnickými daty, umírá v Číně na onemocnění covid-19 pravděpodobně více než 5 000 lidí denně. Toto číslo je v dramatickém rozporu s oficiálními údaji o současné epidemii v zemi, informuje agentura Reuters.

Firma se sídlem v Londýně uvedla, že na základě modelů založených na regionálních čínských údajích získala podklady, které odhadují aktuální počet nových nákaz v zemi na více než milion denně. Její odhady jsou „v ostrém kontrastu s oficiálními údaji, které uvádějí 1 800 případů a pouze sedm úmrtí za poslední týden,“ uvedla v prohlášení.

Pět tisíc úmrtí denně

Čínská Národní zdravotnická komise (NHC) na žádost o komentář bezprostředně nereagovala. Ve čtvrtek minulého týdne neoznámila žádné nové úmrtí na covid-19 a k 21. prosinci oficiálně evidovala pouze 2 966 nových symptomatických případů. Vysoce postavený představitel Světové zdravotnické organizace (WHO) ve středu uvedl, že Čína může mít problémy s evidencí infekcí, protože zažívá velký nárůst případů.

Ačkoli oficiální čísla uváděná čínskými úřady nepůsobí nijak znepokojujícím dojmem, skutečnost bude pravděpodobně výrazně horší. Z Číny přicházejí zprávy o tom, že nemocnice jsou zahlceny pacienty a krematoria jsou vytížena nad rámec svých kapacit.

Náhlý obrat Číny v její předchozí politice „nulové tolerance“ po protestech vyvolal celosvětové obavy z rozsáhlých infekcí mezi zranitelnou a nedostatečně očkovanou populací. Čína zastavila hromadné testování, nehlásí asymptomatické případy a změnila definici úmrtí na covid-19.

Čínu čekají dvě vlny

Tyto změny znamenají, že oficiální údaje pravděpodobně nebudou pravdivým odrazem epidemie, kterou zažívá celá země,“ uvedla v prohlášení vedoucí oddělení vakcín a epidemiologie Louise Blair. „Tyto změny by mohly bagatelizovat rozsah úmrtí zaznamenaných v Číně.“

Airfinity uvedla, že podle její analýzy rizika úmrtí by během epidemie covidu-19 mohlo v Číně zemřít 1,3 až 2,1 milionu lidí. Odhady jiných analytických skupin se pohybují od 0,5 do 2,1 milionu mrtvých. Na celém světě se dosud nakazilo covidem-19 656 milionů lidí, přičemž 6,67 milionů zemřelo. Analytici očekávají v Číně zhruba 800 milionů nakažených.

Airfinity odhaduje, že vlna nákaz bude mít dva vrcholy – první přijde v polovině ledna, kdy v regionech, kde v současné době počet případů stoupá, bude přibývat 3,7 milionu nových nakažených denně. V březnu zasáhne ostatní čínské provincie a denně bude přibývat až 4,2 milionu případů. V současné době nejrychleji roste počet nových nákaz v Pekingu a v jižní provincii Kuang-tung.

Diskuze (20) Další článek: Skype se pořád hledá. Promluví vaším hlasem, přečtete si v něm noviny

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,