Počítačový program pro identifikaci recidivistů rozhoduje stejně nepřesně jako naprostí laici

Můj názor  |  zobrazit i odpovědi (trvale)  |  řadit od nejstarších Komentáře nyní řadíme od nejnovějších.
Tímto odkazem můžete řazení změnit.
 |  nových názorů: 5

Názory k článku

22. 01. 2018 16:30

K těm "expertním" rozhodnutím - Kahneman svého času zjistil krutou skutečnost, že u podmínečného propuštění nejvíc záleží na tom, jestli je soudce dostatečně najeden, viz http://www.pnas.org/content/108/17/6889.full...

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
22. 01. 2018 16:06

Software má stejnou úspěšnost jako lidé, byť nekvalifikovaní. To není špatný výsledek. A z pohledu České republiky si říkám, že bych bral, aby o mně rozhodoval počítač a ne zkorumpovaný, nekvalifikovaný úředník.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědi (1)Zavřít odpovědi  |  Odpovědět
22. 01. 2018 15:33

Možná by byla zajímavá i informace, kolik z těch 400 laických dobrovolníků bylo afroamerického původu a jestli i u jejich hodnocení byly ty odchylky podobné jako u ostatních dobrovolníků, anebo naopak předpokládali větší recidivu u opačné barvy pleti?

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
avatar
22. 01. 2018 12:31

Jestliže má daný program schopnost "učit se", pak je logické, že černochy znevýhodňuje, na základně jejich minulosti a předchozí zkušenosti. Je to z toho důvodu, že i přes svůj mnohem menší podíl v populaci (tuším že, černoši tvoří v USA ~10% populace, zbytek běloši, tedy původní evropané, dále hispánci a ostatní, ovšem jejich kriminalita je na hranici 60%, resp. to je jejich podíl v nápravných zařízeních). Kde vidím problém je namyšlenost, s jakou přistupujeme k lidské mysli, o které zatím nevíme skoro nic, každý psychiatr i neurochirurg (který operuje mozky) vám poví, že sice jsou zmapované malé části sítě (tak mozek uspořádává informace, neurony se souvisejícími daty nemusí být u sebe, lze přirovnat jako náhodný přístup u HDD či RAM), které přenáší vzruchy, ale vůbec nevíme - nikdo to neví - jak je náš SW v hlavě MY - VĚDOMÍ, napasován na HW - MOZEK. Kdo první zjistí, alespoň jak pracuje náš OS (se kterým se rodíme, on rozhoduje, kdy a jak se probudíme, že v dospívání přecházíme od získávání informací, do období jejich uspořádávání atd.), či jak jsou uspořádávána DATA, tedy vědomosti, které za život ukládáme, organizujeme, zpracováváme, vyvoláme - NOBEL TO JISTÍ.
Resumé: Nenechal bych naše nedokonalé a naivní prográmky, aby o něčem takovém rozhodovali, přistupoval bych ke každému individuálně (ano dražší přístup, ale lidský s lidmi) a i ten černoch se může napravit, problém jejich komunity v USA je nám v ČR také u jisté menšiny znám a sice přísnost ze strany státu, ale zároveň, poctivý přístup. Když se opravdu vzděláš, vymaníš se ze špatného prostředí, kam jsi se narodil, pak ti nikdo nesmí házet klacky pod nohy, z důvodu barvy pleti, odkud jsi, či jak se jmenuješ. Např. Francie toto u svých Alžířanů a Maročanů neumí, skrytý rasismus tam vždy bujel, oni se tudíž nikdy neintegrovali, radikální imám toho využil a "legrace" je na světě.

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět
Zasílat názory e-mailem: Zasílat názory Můj názor