Čína opět míří k Měsíci: Mise Čchang-e 5 byla úspěšně zahájena

Aktualizace 24.11.

Mise Čchang-e 5, jejímž hlavním cílem je dopravit na Zemi vzorky Měsíce, byla úspěšně zahájena.  Raketa Long March-5 vzlétla z Wenchang Space Launch Site v provincii Chaj-nan včera v 15:33 ET.

K oddělení boosteru došlo po přibližně 5 minutách letu:

První stupeň se oddělil o tři minuty později:

Záznam celého startu můžete v případe zájmu zhlédnout například v následujícím videu:


Čína chce příští týden zahájit misi Čchang-e 5, v rámci níž by mj. měly být na Zemi dopraveny vzorky měsíčních hornin. Z dostupných informací plyne, že start rakety Long March 5 byl naplánován na úterý 24. listopadu.

Připomeňme, že přivézt na naši planetu vzorky shromážděné na lunárním povrchu se zatím podařilo pouze dvěma zemím: USA a SSSR. Čína má tak mimořádnou příležitost získat pomyslnou bronzovou medaili.

Půjde-li vše dobře, lander přistane v polovině prosince nedaleko místa, kde v rámci mise Čchang-e 4 přistál jeho předchůdce – tedy u Mons Rümker (komplex lunárních dómů v severní části Oceánu bouří na přivrácené straně Měsíce).

Podle SpaceNews jsou tamější geologické útvary mnohem mladší než ty, jejichž vzorky získali astronauti během programu Apollo.

Tento lander však bude mít na provedení svých úkolů jen cca 14 pozemských dní, protože není vybaven žádným topením, které by ho během lunární noci ochránilo před krutými mrazy (až -173 stupňů Celsia).

Titulní foto: OptoMechEngineer, CC BY-SA 4.0

Diskuze (13) Další článek: Toyota si nechala patentovat autonomní „tankovací dron“

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Země, USA, Čína, Měsíc, Apollo, Oceán, Sovětský svaz, Geologie, Čchang-e, SpaceNews, Astronaut, Shutdown, Mise, Vzorek, Mons Rümker, Long March, Lander, Cin, Příští týdenRecenze prohnutého monitoru AOC CU34G3S. Ve dne práce, večer hry

Recenze prohnutého monitoru AOC CU34G3S. Ve dne práce, večer hry

Extrémně prohnutý, širokoúhlý monitor skvěle poslouží pro práci, aby vás večer vtáhnul do děje vašich oblíbených her. Extrémně nároční hráči se ale musejí poohlédnout jinde.

Tomáš Holčík
MonitoryTesty
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna