Čína opět míří k Měsíci: Mise Čchang-e 5 byla úspěšně zahájena

Aktualizace 24.11.

Mise Čchang-e 5, jejímž hlavním cílem je dopravit na Zemi vzorky Měsíce, byla úspěšně zahájena.  Raketa Long March-5 vzlétla z Wenchang Space Launch Site v provincii Chaj-nan včera v 15:33 ET.

K oddělení boosteru došlo po přibližně 5 minutách letu:

První stupeň se oddělil o tři minuty později:

Záznam celého startu můžete v případe zájmu zhlédnout například v následujícím videu:


Čína chce příští týden zahájit misi Čchang-e 5, v rámci níž by mj. měly být na Zemi dopraveny vzorky měsíčních hornin. Z dostupných informací plyne, že start rakety Long March 5 byl naplánován na úterý 24. listopadu.

Připomeňme, že přivézt na naši planetu vzorky shromážděné na lunárním povrchu se zatím podařilo pouze dvěma zemím: USA a SSSR. Čína má tak mimořádnou příležitost získat pomyslnou bronzovou medaili.

Půjde-li vše dobře, lander přistane v polovině prosince nedaleko místa, kde v rámci mise Čchang-e 4 přistál jeho předchůdce – tedy u Mons Rümker (komplex lunárních dómů v severní části Oceánu bouří na přivrácené straně Měsíce).

Podle SpaceNews jsou tamější geologické útvary mnohem mladší než ty, jejichž vzorky získali astronauti během programu Apollo.

Tento lander však bude mít na provedení svých úkolů jen cca 14 pozemských dní, protože není vybaven žádným topením, které by ho během lunární noci ochránilo před krutými mrazy (až -173 stupňů Celsia).

Titulní foto: OptoMechEngineer, CC BY-SA 4.0

Diskuze (13) Další článek: Toyota si nechala patentovat autonomní „tankovací dron“

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Země, USA, Čína, Měsíc, Apollo, Sovětský svaz, Geologie, Oceán, Lander, Cin, Příští týden, Mise, SpaceNews, Long March, Astronaut, Wenchang, Mons Rümker, Vzorek, Čchang-e, MIRI, ShutdownMuž se ztratil na Aljašce a byl nalezen živý a zdravý. Satelitní služba Applu zachránila prvního člověka

Muž se ztratil na Aljašce a byl nalezen živý a zdravý. Satelitní služba Applu zachránila prvního člověka

** Na světě je první případ záchrany satelitními službami Applu ** Na Aljašce se ztratil muž na sněžném skútru ** Díky satelitní komunikaci byl nalezen živý a zdravý

Martin Chroust
SatelitiPhone
Vědci zkoumali přesnost měření stavby těla u hodinek od Samsungu. Výsledky všechny překvapily

Vědci zkoumali přesnost měření stavby těla u hodinek od Samsungu. Výsledky všechny překvapily

** Chytré hodinky běžně bereme jako informativní měřidla ** Jak si však stojí ve srovnání s profesionálními měřiči ** Při měření stavby těla se na hodinky můžete spolehnout

Martin Chroust
Galaxy Watch4Měření
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2