Podívejte se, jak je naše planeta obklopena satelity Starlink a Oneweb

Podívejte se, jak je naše planeta obklopena satelity Starlink a Oneweb

Společnost SpaceX zakladatele Elona Musk pokračuje ve velmi rychlém rozšiřování sítě satelitů Starlink na oběžné dráze, které jsou určené pro poskytování internetu po celém světě s vysokými rychlostmi a nízkou odezvou. Protože už v srpnu dojde k základnímu pokrytí celého světa, už je jich celkem dost.

Skvěle to lze vidět na webu satellitemap.space , kde jsou zobrazené polohy satelitů Starlink v reálném čase. Na oběžné dráze už jich je funkčních aktuálně 1 629, přičemž vypuštěno jich bylo do této doby 1 740. Celkem 111 se jich poškodilo a v ostrém provozu jich je zatím 1 285.

Klepněte pro větší obrázek

I když síť vypadá hustě, vzdálenosti mezi satelity jsou obrovské a satelitů bude ještě mnohonásobně více. Nejnovější verze satelitů 1.5 a 2.0 pro tento a příští rok už používají laserové spojení mezi sebou a přinesou další zvýšení výkonu a rychlostí.

V první fázi bude vypuštěno ještě dalších 2 812 a.v rámci druhé fáze pak dalších 7 518. Vzhledem k tomu, že dovršení finálního počtu by mělo nastat až v roce 2027, pravděpodobně ještě dojde k nějakým úpravám.

Na stejném webu lze přepnout i na zobrazení satelitů Oneweb, které jsou rovněž určené pro poskytování internetu. Kolem planety jich zatím ale obíhá jen 218.

Diskuze (11) Další článek: Aktualizace Windows 11 budou probíhat stejným tempem jako u Desítek

Témata článku: Vesmír, Internet, SpaceX, Země, Starlink, Elon Musk, Satelit, Planeta, Poskytování, Oběžná dráha40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Recenze dostupného, ale výborného integrovaného Hi-Fi zesilovače NAD C 316BEE V2

Recenze dostupného, ale výborného integrovaného Hi-Fi zesilovače NAD C 316BEE V2

Zesilovač C 316BEE V2 je snad až příliš dobrý na to, kolik stojí – je trochu svůj, nicméně přináší opravdový požitek z hudby a stojí za každou korunu, kterou do něj investujete.

Daniel Březina
Zesilovače
25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

25 nejlepších hororů všech dob. Víme, kde je najdete on-line

Průlet filmovým děsem od dvacátých let minulého století do současnosti. Nejstrašidelnější horory, které prověřil čas, i tituly, které se snaží tento žánr se všemi jeho odnožemi posouvat dál.

Marek Čech
Filmy on-line