Podívejte se, kde přesně stály muniční sklady ve Vrběticích. Pomohou historické Mapy.cz

Vrbětice se po dlouhých letech dostaly znovu na titulní stránky zpravodajských webů. Poprvé se tak stalo 16. října a 3. prosince 2014, kdy zde explodovaly dva muniční sklady rozsáhlého areálu, jehož historie sahá až do první poloviny 20. století.

Zatímco v budově č. 16 tehdy vybuchlo až 50 tun munice, v budově č. 12 exploze o necelé dva měsíce později rozmetala do širého okolí 13 tun výbušnin. Samotný areál se však skládá z desítek budov na ploše několika set hektarů v hlubokých lesích jihozápadně od obce.

Klepněte pro větší obrázek
Oplocený areál rozsáhlých muničních skladů na Mapy.cz

Prozradí jej pohled na topografickou a leteckou mapu od Seznamu, k dispozici je totiž v několika historických verzích od roku 2003 do současnosti. Prostým srovnáním snímkování ze září 2014 krátce před katastrofou a se záběry z roku 2018 proto jednoduše identifikujeme, o které stavby se přesně jednalo.

Klepněte pro větší obrázek
Jednotlivé budovy na leteckém mapě z počátku září 2014 – několik málo týdnů před první explozí. Červeně jsou označené obě dotčené budovy, které dělilo zhruba 1,2 kilometrů.

Zatímco jedna parcela již byla v roce 2018 poměrně dobře vyčištěná, druhá je stále plná trosek, zbytků obvodových zdí a dalších stop po explozi.

Klepněte pro větší obrázek
Situace při posledním snímkování pro Mapy.cz v květnu 2018. Místo obou označených budov už najdete jen částečně odklizené trosky.
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Budova vlevo v detailu na Mapy.cz v roce 2014 a 2015
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Budova vpravo v detailu na Mapy.cz v roce 2014 a 2018
Diskuze (127) Další článek: A pak zamrzne peklo. Ferrari slíbilo první elektromobil na rok 2025

Témata článku: , , , , , , , , , , , ,