Podívejte se, kde přesně stály muniční sklady ve Vrběticích. Pomohou historické Mapy.cz

Vrbětice se po dlouhých letech dostaly znovu na titulní stránky zpravodajských webů. Poprvé se tak stalo 16. října a 3. prosince 2014, kdy zde explodovaly dva muniční sklady rozsáhlého areálu, jehož historie sahá až do první poloviny 20. století.

Zatímco v budově č. 16 tehdy vybuchlo až 50 tun munice, v budově č. 12 exploze o necelé dva měsíce později rozmetala do širého okolí 13 tun výbušnin. Samotný areál se však skládá z desítek budov na ploše několika set hektarů v hlubokých lesích jihozápadně od obce.

Klepněte pro větší obrázek
Oplocený areál rozsáhlých muničních skladů na Mapy.cz

Prozradí jej pohled na topografickou a leteckou mapu od Seznamu, k dispozici je totiž v několika historických verzích od roku 2003 do současnosti. Prostým srovnáním snímkování ze září 2014 krátce před katastrofou a se záběry z roku 2018 proto jednoduše identifikujeme, o které stavby se přesně jednalo.

Klepněte pro větší obrázek
Jednotlivé budovy na leteckém mapě z počátku září 2014 – několik málo týdnů před první explozí. Červeně jsou označené obě dotčené budovy, které dělilo zhruba 1,2 kilometrů.

Zatímco jedna parcela již byla v roce 2018 poměrně dobře vyčištěná, druhá je stále plná trosek, zbytků obvodových zdí a dalších stop po explozi.

Klepněte pro větší obrázek
Situace při posledním snímkování pro Mapy.cz v květnu 2018. Místo obou označených budov už najdete jen částečně odklizené trosky.
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Budova vlevo v detailu na Mapy.cz v roce 2014 a 2015
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Budova vpravo v detailu na Mapy.cz v roce 2014 a 2018
Diskuze (134) Další článek: A pak zamrzne peklo. Ferrari slíbilo první elektromobil na rok 2025

Témata článku: Historie, Mapy.cz, Česko, Mapy, Rusko, Budova, Exploze, Les, Mapa, Areál, Seznam, Muniční skladPo naší smrti se v mozku probouzejí „zombie“ geny. Překvapivě aktivní jsou i některé buňky

Po naší smrti se v mozku probouzejí „zombie“ geny. Překvapivě aktivní jsou i některé buňky

** Některé aktivity v mozku po smrti nejen nevyhasínají, ale naopak se rozhoří s nebývalou intenzitou ** Platí to o aktivitě vybraných genů, která dramaticky roste ** Překvapivě aktivní jsou i některé buňky, které rostou a vytvářejí nové výběžky

Jaroslav Petr
SmrtGenetikaMozek
20 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

20 nejlepších filmů o dobývání vesmíru. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme nejlepší filmy a seriály s tematikou cest lidí do vesmíru. Takové, jejichž hlavní hrdinové jsou astronauti, nebo se jinak věnují průzkumu vesmíru. Snažili jsme se vyhnout nerealistickému sci-fi, některé snímky na pomezí této kategorie jsme ale nakonec do výběru zařadili.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Když Slunce běsní: V roce 1582 zasáhla Zemi mohutná solární bouře

Když Slunce běsní: V roce 1582 zasáhla Zemi mohutná solární bouře

** Naše Slunce je dost poklidná hvězda ** Občas se ale odváže a odpálí spoustou energie nabitou solární bouři ** Jedna taková mohutná solární bouře dorazila k Zemi v roce 1582

Stanislav Mihulka
SlunceAstronomieHistorie
NÁVOD: Jak spouštět Linux z USB flashdisku a k čemu je to vlastně dobré

NÁVOD: Jak spouštět Linux z USB flashdisku a k čemu je to vlastně dobré

Chtěli byste vyzkoušet Linux, ale nechce se vám nebezpečně laborovat s diskovými oddíly? Ukážeme vám, jak můžete spouštět tento alternativní operační systém z flashdisku nebo přenosného disku.

Karel Kilián
USBLinux