Podívejte se na českou budovu století. Vltavská filharmonie bude jako skleněný altán o několika patrech

Praha dostane novou budovu filharmonie. Vítězem mezinárodní architektonické soutěže se stalo dánské studio Bjarke Ingels Group.

Stát bude u stanice metra Vltavská. Výstavba je součástí celkové proměny lokality Bubny-Zátory, kde se plánuje vznik nové čtvrti až pro 25 000 lidí. Diskuse o stavbě velkého koncertního sálu v Praze s parametry odpovídajícími současným potřebám hudebníků i publika se vedou desítky let.

Vltavská filharmonie by měla mít tři sály – koncertní pro 1800 diváků, menší pro komorní hudbu s kapacitou 500 míst a multifunkční pro ostatní žánry a typy akcí s kapacitou až 700 osob.

Náklady spojené s jeho stavbou se odhadují na šest miliard korun. Magistrát usiluje o spolufinancování nové koncertní haly státem a zvažuje také zapojení soukromých investorů. Stavba je nyní ve fázi projektové dokumentace. Je potřeba zadat architektonickou studii a práce. Okolo roku 2025 začne výběrové řízení dodavatele stavby. Poprvé se „kopne” v roce 2030, hotovo by mělo být v roce 2032.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Návrhy, které se v architektonické soutěži umístily na druhém až pátém místě.

Vltavská filharmonie bude vypadat jako skleněný altán o několika patrech. Architekti se inspirovali cestou řeky Vltavy z šumavských vršků dolů do českého největšího města. Tvůrce také nadchla Smetanova hudba. Má respektovat věžaté panorama Prahy. Budova symbolizuje přechod z vodní hladiny po střechy budov hlavního města.

Budoucí budova Vltavské filharmonie bude jednoduchá a pragmatická. Bude mít pyramidový charakter. Hlavní sál bude v samém srdci stavby. Interiér se snažil architektonický ateliér zařídit takovým způsobem, aby umožnil maximální přesnost a přístupnost. Třebaže se budova dá uzamknout, každé patro je přístupné zvenčí. Noční návštěvník Prahy si zřejmě bude moci vklidu vylézt až na střechu, kdykoliv bude chtít.

Diskuze (12) Další článek: GeForce RTX 4090 má mít dvojnásobný výkon než RTX 3090. Spotřeba se má udržet na 450 W

Témata článku: , , , , , , , , , , ,