Krátce po půlnoci z pátku na sobotu 10. dubna letošního roku zhaslo v Brně veřejné osvětlení včetně nasvícení památek a město se ponořilo do tmy.
To už ale vysoko nad zemí kroužilo snímkovací letadlo, Brno vyfotografovalo a kartografové později snímky složili dohromady. Speciální ortofotomapa je už veřejně k dispozici na geoinformačním portálu jihomoravské metropole jako aplikace Noc v Brně.
Brno za téměř dokonalé tmy při zhasnutém veřejném osvětlení
Pokud Brno znáte, určitě se podívejte, no a pokud ne, ale žijete v jiném krajském městě nebo Praze, můžete noční snímek porovnat se svým okolím.
Byť město zhaslo pouliční osvětlení, ortofotomapa kupodivu i tak docela září, cílem projektu pod dohledem vědců ze zdejšího Vysokého učení technického totiž bylo zmapovat místa světelného znečištění.
I s vypnutými lampami města Brno stále září: Hlavní nádraží, technologický park Černovická terasa a křížení dálnice D1 (↔) a začátku D2 (↓)
Relativně temná pěší zóna v centru města a jasně zářící osvětlené velké billboardy
V nočním krajském městě proto září třeba nejbližší okolí hlavních průmyslových/logistických center, klíčové silniční tahy – třeba téčkové křížení dálnic D1/D2 a nakonec i několik obřích billboardů, jejichž noční nasvícení skutečně postrádá jakoukoliv logiku a vzhledem k nasměrování silných lamp svítí skutečně velmi hloupě jako bílé rozžhavené spoty.
Termální mapa Kladna
Loni v březnu vzlétl během nočních hodin letoun TopGisu také nad Kladno a během pěti hodin pořídil více než 8 000 snímků z výšky 800 metrů.
Detailní pohled na část průmyslového Kladna (Foto: Gisonline.cz/TopGis)
Tentokrát však nebylo cílem fotografování světelného smogu, ale termální mapa města, která zaznamenala nejvyšší tepelné úniky ze špatně izolovaných domů a tamní infrastruktury.
Termální mapa Kladna s různou barevnou stupnicí pro vyjádření největších tepelných úniků