Podívejte se na světelný smog Brna a tepelné úniky Kladna na exotických leteckých nočních mapách

Krátce po půlnoci z pátku na sobotu 10. dubna letošního roku zhaslo v Brně veřejné osvětlení včetně nasvícení památek a město se ponořilo do tmy.

To už ale vysoko nad zemí kroužilo snímkovací letadlo, Brno vyfotografovalo a kartografové později snímky složili dohromady. Speciální ortofotomapa je už veřejně k dispozici na geoinformačním portálu jihomoravské metropole jako aplikace Noc v Brně.

Klepněte pro větší obrázek
Brno za téměř dokonalé tmy při zhasnutém veřejném osvětlení

Pokud Brno znáte, určitě se podívejte, no a pokud ne, ale žijete v jiném krajském městě nebo Praze, můžete noční snímek porovnat se svým okolím.

Byť město zhaslo pouliční osvětlení, ortofotomapa kupodivu i tak docela září, cílem projektu pod dohledem vědců ze zdejšího Vysokého učení technického totiž bylo zmapovat místa světelného znečištění.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
I s vypnutými lampami města Brno stále září: Hlavní nádraží, technologický park Černovická terasa a křížení dálnice D1 (↔) a začátku D2 (↓)
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Relativně temná pěší zóna v centru města a jasně zářící osvětlené velké billboardy

V nočním krajském městě proto září třeba nejbližší okolí hlavních průmyslových/logistických center, klíčové silniční tahy – třeba téčkové křížení dálnic D1/D2 a nakonec i několik obřích billboardů, jejichž noční nasvícení skutečně postrádá jakoukoliv logiku a vzhledem k nasměrování silných lamp svítí skutečně velmi hloupě jako bílé rozžhavené spoty.  

Termální mapa Kladna

Loni v březnu vzlétl během nočních hodin letoun TopGisu také nad Kladno a během pěti hodin pořídil více než 8 000 snímků z výšky 800 metrů.

Klepněte pro větší obrázek
Detailní pohled na část průmyslového Kladna (Foto: Gisonline.cz/TopGis)

Tentokrát však nebylo cílem fotografování světelného smogu, ale termální mapa města, která zaznamenala nejvyšší tepelné úniky ze špatně izolovaných domů a tamní infrastruktury.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Termální mapa Kladna s různou barevnou stupnicí pro vyjádření největších tepelných úniků
Váš názor Další článek: Kanada chce do roku 2026 vyslat rover na povrch Měsíce

Témata článku: Praha, Mapy, Brno, Kartografie, GIS, Dálnice, Krajské město, Metropole, Kladno, Mapa, Veřejné osvětlení, Lampa, KLA, Terasa, EXO, Smog, Únik