Vesmír | Astronomie

Podivuhodná hvězda Pi1 Gruis se chová jako gigantická lávová lampa

  • Hvězda Pi1 Gruis ze souhvězdí Jeřába je jako tajuplný rudý klenot noční oblohy
  • Mezinárodní tým astronomů nedávno zjistil, že docela věrně připomíná ohromnou lávovou lampu
  • Nové snímky totiž odhalily ohromné konvektivní proudy, které vynášejí horký materiál z vnitřku hvězdy na její povrch

Hvězda Pi1 Gruis ze souhvězdí Jeřába je jako tajuplný rudý klenot noční oblohy. Jde o stárnoucího červeného obra, který je nafouknutý na 350-násobek velikosti Slunce. Jeho hmotnost ale zároveň odpovídá pouhému 1,5 násobku hmotnosti Slunce. Pi1 Gruis se chová jako polopravidelná proměnná hvězda a je od nás vzdálená asi 530 světelných let.

Mezinárodní tým astronomů, který vedla Claudia Paladini z Evropské jižní observatoře ESO, nedávno úspěšně zobrazil povrch Pi1 Gruis. Jejich snímky odhalily ohromné konvektivní proudy, které vynášejí horký materiál z vnitřku hvězdy na její povrch.

Materiál pak na povrchu chladne a opět klesá do nitra hvězdy. Pi1 Gruis docela věrně připomíná ohromnou lávovou lampu, která červeně poblikává vesmírem.

Astronomové ke svému pozorování masivní hvězdy využili zařízení Precision Integrated-Optice Near-infrared Imaging ExpeRiment (PIONIER), které je namontováno na teleskopu Very Large Telescope (VLT) Evropské jižní observatoře ESO.

Data z PIONIERu v infračervené oblasti spektra a dalších zařízení teleskopu VLT umožnila astronomům proniknout oblakem hvězdného materiálu, který hvězda vyplivla asi před 20 tisíci let. Konvektivní proudění je zřejmě řídícím mechanismem při tvorbě hvězdných vichrů, kterými červený obr ztrácí svůj materiál do okolního vesmíru.

Nový snímek ze zařízení PIONIER odhaluje gigantické oblasti konvekčního proudění, z nichž každá má velikosti kolem 120 milionů kilometrů. Pro srovnání, na Slunci pozorujeme zhruba 2 miliony oblastí konvekčního proudění, které mají velikost kolem 1 500 kilometrů.

Odborníci se domnívají, že konvektivní proudy jsou na hvězdě Pi1 Gruis tak veliké, protože povrchová gravitace červeného obra je v porovnání s gravitací na povrchu Slunce velice slabá.

Osud hvězdy Pi1 Gruis nás přitahuje i kvůli tomu, že něco podobného nejspíš zažije i Sluneční soustava. Asi tak za 5 miliard let se totiž ze Slunce stane podobný červený obr. Planety Merkur a Venuše skončí téměř jistě v jeho chřtánu, osud Země je nejistý. Už teď si ale můžeme představit, jak asi bude Slunce vypadat.

Zdroj: ESO

Váš názor Další článek: VIA chystá velký návrat, chce konkurovat Intelu a AMD s vlastními x86 procesory

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Astronomie, Slunce, Sluneční soustava, Dalekohledy, Nový snímek, Masivní hvězda, Tým astronomů, Eso, Lampa, Noční obloha, Červený obr, Hvězdný vichr, Světelný rok, Vnitřek, Okolní vesmír, VLT, Mezinárodní tým, Astronom, Souhvězdí, Povrch


Určitě si přečtěte

Jak zpomalit Windows: Tipy na osvědčené brzdy, které vás zastaví v práci

Jak zpomalit Windows: Tipy na osvědčené brzdy, které vás zastaví v práci

** Hledali jsme činnosti, které zpomalují počítač s Windows ** Chcete mít počítač co nejrychlejší? Dělejte všechno přesně naopak!

Jakub Čížek, Vladislav Kluska | 42

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

Jak funguje kontroverzní program, který ženám krade plavky. Mají se čeho bát?

** Strojové učení ještě nepřitáhlo takový zájem jako na začátku prázdnin ** Ne, umělá inteligence nenašla lék na rakovinu ** Naučila se svlékat ženy nejen z plavek

Jakub Čížek | 34

Kdyby dnes USA vypnuly GPS, možná byste si toho na mobilu ani nevšimli

Kdyby dnes USA vypnuly GPS, možná byste si toho na mobilu ani nevšimli

** Satelitní navigaci jsme si zvykli říkat podle americké předlohy GPS ** Dnešní telefony ale používají také evropský, ruský a čínský systém ** Kdyby USA nyní vypnuly GPS, možná byste to ani nepoznali

Jakub Čížek | 48