Podle čeho se orientují buňky? Vědci to zkoumali v miniaturních bludištích

Foto: Needpix
Podle čeho se orientují buňky? Vědci to zkoumali v miniaturních bludištích | Foto: Needpix

Jednotlivé buňky dokážou v našich tělech cestovat na značné vzdálenosti. Jak ale vědí, kudy mají jít? Vědci nyní uskutečnili zajímavý experiment, který právě na tuto otázku hledal odpověď.

Buňky jsou přitahovány určitými chemikáliemi a odpuzovanými jinými. Například bílé krvinky bojující proti infekcím jsou přitahovány takovými chemoatraktanty, které se uvolňují na místě poranění. To je ale spíše lokální záležitost, která neobjasňuje delší migraci.

Odborníci z University of Glasgow se rozhodli zjistit právě to, jak si buňky – v tomto konkrétním případě rakovinné a buňky hlenek (Dictyostelium discoideum) – poradí ve větším prostoru než je jejich bezprostřední okolí. Proto je podrobily zkouškám v různě komplikovaných bludištích obsahujících výše zmíněné chemoatraktanty.

Hypotéza potvrzena

Týmu se nakonec podařilo potvrdit jeho hypotézu, tedy že buňky budou chemoatraktanty využívat k orientaci a pohybovat se ve směru s jejich největší koncentrací.

V důsledku toho badatelé mj. mohli pozorovat, že buňky „startující ze zadních pozic“ se často ztratily, protože jejich kolegyně na špici pomyslného pelotonu chemoatraktanty pohltily.

Z výsledků rovněž plyne, že hlenky – a v menší míře i rakovinné buňky – většinou excelovaly v jednodušších bludištích. V těch složitějších si už ale tak dobře nevedly.

Diskuze (1) Další článek: Křeslo pro císaře. Emperor XT obsahuje motory, reproduktory a až šest monitorů

Témata článku: Věda, Výzkum, Tělo, Navigace, Experiment, Buňky, Blud, Migrace, Hypotéza, Vědec, MINI +, Buňka, Krvinka, InfekceJednotná nabíječka USB-C je zase o krok blíž. Návrh už míří do Evropského parlamentu

Jednotná nabíječka USB-C je zase o krok blíž. Návrh už míří do Evropského parlamentu

** Za jednotný dobíjecí konektor byl v Evropě zvolen USB-C ** Výrobci jej budou muset použít ve veškeré osobní elektronice ** Návrh postupuje dalšímu schvalování, platit má za dva roky

Jan Láska
Jednotná nabíječkaUSB-CEvropská komise
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Proč věříme lhářům aneb jaké strategie klamu na nás nejvíce zabírají

Proč věříme lhářům aneb jaké strategie klamu na nás nejvíce zabírají

** Podvodní prodejci i neseriózní politici by museli balit, kdybychom je prokoukli a neuvěřili jejich lžím ** To však neumíme, a tak lháři kolem nás celkem spokojeně prosperují ** Proč? Jaké strategie na nás platí?

Jaroslav Petr
Psychologie
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda