Podmořská sopka v Pacifiku začala vybuchovat. Poskytuje útočiště mnoha žralokům

Podmořská sopka Kavachi, která se nachází na Šalamounových ostrovech u pobřeží Papuy-Nové Guineje, od října loňského roku vybuchuje. Informovala o tom NASA Earth Observatory.

Zajímavé je, že Kavachi od své poslední erupce v roce 2014 poskytuje útočiště mnoha žralokům – zejména kladivounům a žralokům hedvábným (Carcharhinus falciformis).

Vědci si stále lámou hlavu nad tím, proč si dotyčná zvířata vybrala za svůj domov právě tento vulkán. Jak se uvádí v článku publikovaném před šesti lety v žurnálu Oceanography, jejich přítomnost vyvolává „nové otázky o ekologii aktivních podmořských sopek a extrémních prostředích, ve kterých mohou existovat velká mořská zvířata“.

V kráteru byli pozorováni rovněž rejnoci a chňapali, stejně jako „mikrobiální komunity“ milující síru. Zatím není jasné, jak současné erupce život všech těchto fascinujících organismů ovlivní.

Pro úplnost dodejme, že Kavachi – pojmenovaná  po mořském bohu národů Gatokae a Vangunu – je jednou z nejaktivnějších sopek v Pacifiku.

NASA ve své zprávě poznamenává, že během uplynulých cca 83 let vytvořila řadu malých „pomíjivých ostrovů“, které později erodovaly.

Titulní ilustrační foto: Alex DeCiccio, CC BY-SA 4.0

Diskuze (1) Další článek: Covid-19 může způsobit trvalé poškození tělesných orgánů, zejména srdce, plic a ledvin

Témata článku: Země, Příroda, NASA, Zvířata, Ekologie, Oceán, Geologie, Sopka, NASA Earth Observatory, Domov, Žralok, Pacifik, Útočiště