Podmořské kabely můžou sloužit k detekci zemětřesení. Dvě už zachytily

Podmořské optické kabely se nachází v poměrně unikátním prostředí. Hluboko na dně oceánů, kde přichází do kontaktu s jevy, na které na povrhu jen tak nenarazíme, nebo až se zpožděním. Toho se pokusila využít mezinárodní skupina vědců, která vyzkoušela, zda by existující kabely v moři nemohly sloužit i jako detektory seismické aktivity. Výsledek? Překvapivě úspěšný.

První myšlenka využít podmořské kabely jako monitorovací zařízení pro zemětřesení vznikla před pěti lety. Proběhlo několik experimentů, počáteční vycházely z technologií, kterými inženýři v ropném průmyslu studují fosilní ložiska.

To znamená, že se měřil zpětný rozptyl signálu, který se odrážel od molekul v kabelech, což se ukázalo jako proveditelné a skutečně tak vědci dokázali do jisté míry monitorovat seismickou aktivitu, ke které docházelo kolem kabelu. 

Další zkoumaná cesta zahrnovala měření polarizace světelných vln, zatímco putovaly po kabelu. I to přineslo podobná data. 

Jenže ani jeden způsob se nakonec nevyhodnotil jako použitelný v praxi, protože celý kabel fungoval jako jeden jediný senzor. Jednak tím vznik příliš velký prostor pro šum, takže najít v něm známky zemětřesení bylo složité, byť stále proveditelné a jednak to limitovalo množství dat, které bylo možné získat v jeden čas. Takže aby vědci opravdu mohli polohu otřesů zachytit, museli by použít více kabelů, data z nich triangulovat… a to už je zbytečné složité. 

Hlavní roli hrají opakovače

Současný výzkum popsaný v odborném časopise Science navrhl nový přístup, který vychází z designu těchto kabelu. Podmořské kabely jsou velmi dlouhé a nezvládly by přes celý oceán nést signál v celé jeho síle, takže obsahují opakovače, které ho opět zesilují. Ty se nachází každých zhruba 45 až 90 kilometrů. 

Vědce tak napadlo, že by mohli využít tyto části s opakovači jako samostatné senzory. Opakovače jsou pro usnadnění udržování provozu vybavené i systémem pro zpětné vysílají signálu, tudíž autoři studie přes jednotlivé části posílali světlo a zkoumali signál, který opakovače vracely zpět. Jeden kabel – použit byl transatlantický kabel z Kanady do Velké Británie – se podařilo proměnit ve 12 senzorů.

Společně tyto senzory zachytily neuvěřitelně podrobná data o podmořské seismické aktivitě. Vědci díky nim například detektovali dvě zemětřesení, jedno které zasáhlo Peru a druhé Indonésii a dokonce i známky hurikánu Larry. Systém je podle autorů přesnější a citlivější než současné používané metody a mohl by být využit i pro tvorbu pokročilejších klimatických modelů. 

Jako nejlepší aspekt pak vyzdvihují, že existující podmořské kabely se nemusí za tímto účelem nijak upravovat, prostě se využijí k získávání dat v té formě, ve které jsou. 

Ještě bude třeba provést další analýzy, například zda ty takto bylo možné odhalovat i sílu zemětřesení, nebo jak rozlišovat neškodné události a potenciálně velmi ničivé. S přibývajícími destruktivními jevy ale podle autorů každé zlepšení monitoringu může vést k záchranně lidských životů. 

Váš názor Další článek: Nvidia chce se supervýkonnými čipy Grace vyhnat Intel i AMD ze serverů

Témata článku: Technologie, Výzkum, Velká Británie, Moře, Indonésie, Kanada, Optické kabely, Zemětřesení, Larry, Peru, Kabel, Senzor, Seismická aktivita, Signál, Podmořský kabel, Vědec, Science, Data, Detekce, Optické síťové kabely na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

** Izraelský zbrojní gigant Elbit Systems nedávno představil střední obrněné vozidlo ROBUST ** To je určeno pro pokročilý autonomní boj proti pěchotě i obrněným vozidlům ** Nový obrněnec by měl operovat s vysokou mírou autonomie, za každého počasí a prakticky v každém terénu

Stanislav Mihulka
IzraelVojenstvíRoboti
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Pokračování Mafie má odvyprávět příběh Salieriho. Podle spekulací se podíváme na Sicílii

Pokračování Mafie má odvyprávět příběh Salieriho. Podle spekulací se podíváme na Sicílii

Po spekulacích z minulého týdne, které do světa vypustil web Kotaku, se začínají objevovat další střípky ohledně toho, co bychom měli očekávat od nového dílu české série Mafia.

Martin Nahodil
MafiaSpekulace
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Webové mapy nám děsně lžou. Skutečnost vypadá úplně jinak a řekneme vám proč

Webové mapy nám děsně lžou. Skutečnost vypadá úplně jinak a řekneme vám proč

** Na většině map vypadá Rusko větší než ve skutečnosti ** A co teprve takové Grónsko, které je reálně 14× menší než Afrika ** Za vše může kartografická projekce a její historický vývoj

Jakub Čížek
MapyHistorie
Grilujete? Tak radši zatajte dech!

Grilujete? Tak radši zatajte dech!

** K létu patří takřka neodmyslitelně i grilování ** Pálením organické hmoty paliva a pokrmů ale vznikají nebezpečné látky ** Ty jsou s to poškodit buňky plic a popohánět k množení buňky zhoubných nádorů

Jaroslav Petr
RakovinaZdraví