Pokud denně ujdete alespoň sedm tisíc kroků, snížíte tím riziko předčasného úmrtí o 50 až 70 %

Souvislost mezi pohybovými aktivitami a zdravotním stavem prokázalo v minulosti hned několik studií. Zatím poslední z nich, publikovaná počátkem září v odborném časopise JAMA Network Open, se zabývala otázkou, jaký vliv má nachození určitého počtu kroků denně na předčasné úmrtí.

Otázku, kolik kroků musí člověk ujít, aby se to pozitivně projevilo na jeho zdravotním stavu, si lidé kladou už desítky let. V současnosti je ještě aktuálnější, neboť stále více lidí používá chytré náramky, hodinky a mobilní telefony jako krokoměry. Obecně lze říci, že jakékoli navýšení počtu kroků má pozitivní dopad, ale vědci chtěli konkrétní čísla.

Magická hranice: 7000 kroků

Zatímco většina dosavadních doporučení oscilovala mezi šesti a deseti tisíci kroky denně, výsledky výzkumu se kloní spíše ke spodní hranici. Studie byla prováděna od roku 2005 na 2110 dobrovolnících ve věku od 38 do 50 let, přičemž jednotliví účastníci byli sledováni průměrně po dobu 11 let.

Výsledky jasně ukazují, jak moc je chůze důležitá pro lidské zdraví. Vědci rozdělili účastníky do dvou skupin podle toho, kolik kroku denně nachodili. Zjistili, že skupina, jež překračovala hranici 7 000 kroků denně, měla o 50 až 70 % nižší riziko předčasného úmrtí než skupina, která této mety nedosahovala.

Ačkoli je ve studii jako milník uvedeno sedm tisíc kroků, podle odborníků může mít význam takřka jakékoli zvýšení počtu denně absolvovaných kroků. Často uváděné minimum 10 000 kroků denně označuje profesor medicíny na Harvard Medical School a vědec v oblasti fyzické aktivity I-Min Lee za marketingové klišé.

Lepší nějaká aktivita, než žádná

Studie z roku 2019, na které se I-Min Lee podílel, zjistila, že vyšší počet kroků je spojen s nižší úmrtností až do počtu přibližně 7 500 kroků denně. Nejnovější studie přímo popírá dříve vyzdvihovanou hranici 10 000 kroků – data ukázala, že překročení této mety není spojeno s dalším snížením rizika předčasného úmrtí.

Odborná asistentka Nicole Spartano, působící na lékařské fakultě Bostonské univerzity, je přesvědčená, že „Je důležité, abychom lidem, kteří se pohybují jen velmi málo, mohli nabídnout dosažitelné cíle.“ Stanovení minimálního počtu kroků je podstatné zejména proto, že stále více lidí sleduje své fyzické pokroky pomocí nejrůznějších fitness trackerů.

Odborníci nabádají dospělé, aby se více hýbali a méně seděli. Připomínají, že „je lepší nějaká fyzická aktivita než vůbec žádná“. Mnoha lidem však dosud chyběl stanovený hmatatelný cíl v podobě konkrétního počtu kroků. Další výzkum se zaměří na to, jak počet kroků souvisí s dalšími zdravotními následky, jako je cukrovka, Alzheimerova choroba a duševní zdraví.

Diskuze (8) Další článek: Pro Linux hezčí, rychlejší a užitečnější. Vyšel GNOME 41

Témata článku: Zdraví, Výzkum, Lidé, Tělo, Pohyb, Úmrtí, Krok, Harvard Medical School, Počet, Vědec, Bostonská univerzita, Jama Network Open, Studie, Zdravotní stav, Aktivita, Riziko, Předčasné úmrtíSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Qualcomm QRD jsou telefony, které jste nikdy neviděli. Stojí tisíce dolarů, přesto si je nemůžete koupit

Qualcomm QRD jsou telefony, které jste nikdy neviděli. Stojí tisíce dolarů, přesto si je nemůžete koupit

** Nabízí ty nejmodernější technologie a cenou předčí nejdražší telefony ** Přesto si je nekoupíte a zřejmě byste ani nechtělo ** Toto jsou referenční telefony Qualcomm QRD

Martin Miksa
SnapdragonQualcommSmartphony
Jak funguje Nord Stream. Potrubí, čerpadla, tlaky… A jak se staví podmořský plynovod

Jak funguje Nord Stream. Potrubí, čerpadla, tlaky… A jak se staví podmořský plynovod

** Nord Stream tvoří stovky tisíc ocelobetonových rour ** Dohromady je svařily speciální lodě ** Pravděpodobnou sabotáž usnadnila odlišná konstrukce v jižním Baltu

Jakub Čížek
plynEnergetika
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Vojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

** Země podle všeho není nejlepším ze všech možných světů, alespoň pokud jde o obyvatelnost lidmi ** Máme štěstí, že jsme naživu ** U superzemí, tedy planet větších než Země a menších než ledoví obři jako Uran nebo Neptun, to je jiné

Stanislav Mihulka
ZeměAstronomie