Pokud jste po očkování proti covidu-19 zaznamenali vedlejší účinky, možná za ně mohlo nocebo

Ačkoli některé nežádoucí účinky vakcín proti covidu-19 působí velmi reálně, mnohé z nich mohou být způsobeny úzkostí a chybným posouzením. Vedlejší účinky totiž v rámci výzkumů hlásili nejen lidé očkovaní účinnou látkou, ale také ti, kterým bylo podáno placebo. Příčinou je nocebo.

Nocebo se dle Wikipedie projevuje „když lidé očekávají, že léčba nebo její způsob zhorší jejich zdravotní stav a ten se v důsledku jejich očekávání skutečně zhorší“. Tento jev prokázalo několik studií, při kterých bylo účastníkům sděleno, že podávaná látka může mít nějaké vedlejší účinky. Následně buď všichni, nebo velká část účastníků tyto účinky skutečně zaznamenala, ačkoli se jednalo o neutrální látku.

Nocebo po podání placeba

Ještě před zahájením očkování proti covidu-19 bylo veřejně známo, že vakcína může vyvolávat mírné příznaky, které signalizují, že se rozbíhají imunitní reakce. Když bylo v loňském roce v USA zahájeno očkování, rodiny, přátelé a spolupracovníci si vyměňovali příběhy o strastiplných dnech po injekci – často vzpomínali na horečky, zimnici, únavu a celkovou skleslost.

Ačkoli jsou tyto zážitky nepochybně reálné, jejich souvislost s vakcínami možná není tak jistá. Postupně s tím, jak se ve vědeckých časopisech objevovaly další a další výsledky randomizovaných kontrolovaných studií vakcín, si vědci všímali, že mírné příznaky po očkování často uváděli nejen účastníci, kteří byli naočkováni, ale i ti, jež dostali placebo.

Určitě jste už slyšeli o „placebo efektu“, který se projevuje tím, že lidé, kterým nebyla podána účinná látka, přesto hlásí zlepšení svého zdravotního stavu. Placebo sice neléčí závažné zdravotní stavy, jako je rakovina, ale může například vést k tomu, že lidé budou mít pocit, že mají více energie nebo méně obecných potíží.

Placebo má však i svou temnou stránku. Může totiž stejně snadno vést k tomu, že lidé hlásí vedlejší účinky, zejména pokud je očekávají. Vědci tyto zdánlivé nežádoucí účinky označili jako „nocebo reakce“. Předpokládá se, že nocebo reakce jsou důsledkem očekávání nežádoucích účinků, účinků vyvolaných úzkostí a mylného přisuzování běžných, nespecifických potíží, jako jsou bolesti hlavy, placebu.

Falešné vedlejší účinky

Ve studiích vakcín proti covidu-19 byly překvapivě časté nocebo reakce a nová studie kvantifikovala, jak velkou roli hrají. Metaanalýza, kterou vedli výzkumníci z Harvardu a která byla zveřejněna v úterý v časopise JAMA Network Open, zkoumala údaje o vedlejších účincích z 12 randomizovaných klinických studií testujících různé vakcíny proti covidu-19 oproti kontrolním skupinám s placebem.

Analýza dospěla k závěru, že nocebo reakce se podílely na 76 % nežádoucích reakcí po první dávce vakcíny, jako jsou bolesti hlavy, horečka a zimnice, a na 52 % reakcí po druhé dávce vakcíny. Míra nežádoucích účinků ve skupinách s placebem byla „značná“, zjistili odborníci pod vedením harvardské vědkyně Julie Haas.

Ačkoli běžné, nespecifické příznaky, jako je únava a bolest hlavy, patří k nejčastějším nežádoucím účinkům spojeným s vakcínami, studie zjistila, že „jsou spojeny zejména s nocebo“.

Smyslem této analýzy samozřejmě není, abyste začali pochybovat o svém zdravém rozumu (i když si s vámi vaše mysl možná zahrává). Jde hlavně o to, že tyto nocebo reakce pravděpodobně způsobují, že bezpečné, život zachraňující vakcíny se zdají být podstatně nepříjemnější, než ve skutečnosti jsou. Právě obavy z nepříjemných vedlejších účinků jsou častým důvodem, proč se někteří lidé rozhodnou nenechat se očkovat.

„Informování veřejnosti o možnosti nocebo reakcí může pomoci snížit obavy z očkování proti covidu-19, což by mohlo eliminovat váhání s očkováním,“ napsala Haas a její kolegové. Některé klinické důkazy navíc naznačují, že informování lidí o nocebo reakcích může snížit očekávání nežádoucích účinků, a tím skutečně vést k menšímu počtu vnímaných negativních vedlejších efektů.

Diskuze (191) Další článek: Ceny chystaných čipů od AMD, Intelu i Nvidie se tento rok opět zvýší

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,