Pokus o reparát: Kosmická loď Starliner se znovu vydá do vesmíru v červenci

Kosmická loď Starliner od Boeingu je připravena absolvovat svůj druhý nepilotovaný let – a to 30. července. Informovala o tom Agence France-Presse (AFP).

Připomeňme, že první demonstrační let k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) – který se uskutečnil v prosinci 2019 – skončil fiaskem.  To, co původně mělo být osmidenní misí, nakonec trvalo pouhé dva dny a Starliner svého cíle vůbec nedosáhl.

Dotyčná kosmická loď se totiž kvůli problému s časovačem dostala na nižší oběžnou dráhu a spotřebovala více paliva, než měla. V důsledku toho nemohla pokračovat k ISS a musela se vrátit zpět na Zemi.

Astronauty, kteří jednoho dne mají usednout do jejích křesel, však tento neúspěch neodradil.  „Nemůžu se dočkat, až si to vyzkouším,“ konstatoval Mike Fincke z NASA poté, co sledoval předčasné přistání Starlineru v Novém Mexiku.

NASA následně provedla hodnocení a dospěla k závěru, že Boeing by měl přijmout 80 nápravných opatření. V červenci tedy zjistíme, zda se jmenovaná společnost ze svých chyb poučila.

Titulní foto: NASA HQ PHOTO, CC BY-NC-ND 2.0

Diskuze (7) Další článek: Nejlepší fotbal pod dohledem počítačů. Oracle bude detailně analyzovat Premiere League

Témata článku: Technika, Vesmír, Země, Boeing, Starliner, Červenec, Kosmická loď, ISS, Agence France-Presse, Mike Fincke, Pokus, Reparát, Kosmická loď Starliner, AFP, Nové MexikoCo vy na to? Nosíte na ruce chytré hodinky či náramky?
Vladislav Kluska
Co vy na to?HodinkyAnkety
Noční režim iPhonu spánek nezlepšuje. Redukce modrého světla na jeho kvalitu nemá vliv

Noční režim iPhonu spánek nezlepšuje. Redukce modrého světla na jeho kvalitu nemá vliv

** Výrobci elektroniky nabízejí displeje s potlačenou modrou složkou světla jako prostředek pro zkvalitnění spánku ** Nejnovější výzkumy ale dokazují, že lidem trpícím chronickým nevyspáním nepomůže nic ** Ti, kteří spí dost, si mohou spánek vylepšit jen tak, že se mobilu a dalších zdrojů modrého světla vzdají úplně

Jaroslav Petr
SpánekSvětloiPhone