Policisté v Kalifornii budou honit padouchy ekologicky – v ojeté Tesle S

  • Policie v kalifornském Fremontu koupila ojetou Teslu Model S
  • Upravený elektromobil nahradí 12 let starý Dodge Charger
  • Jde o součást plánu, jehož cílem je snížení emisí

Policisté v kalifornském městě Fremont dostanou pěknou nadílku – jejich vozový park rozšíří automobil z místní továrny. Řeč je o Tesle, konkrétně Modelu S, která nastoupí do služeb policejního sboru v únoru. Muži zákona tak budou honit zločince bez spálení byť jediné kapky benzínu.

Fremontská policie koupila ojetou Teslu Model S s najetými necelými 43 000 kilometry v lednu loňského roku. Jedná se o variantu s 85kWh motorem, vyrobenou v roce 2014. Za vozidlo zaplatila částku 61478,50 dolarů, tedy v přepočtu asi 1,4 milionů korun.

Tesla splnila podmínky

Další více než čtyři tisíce dolarů (asi 90 tisíc korun) bylo nutné investovat do proměny standardní Tesly v policejní vůz. Úpravy zahrnují osazení výstražného zařízení, instalaci přídavného nárazníku, ochranu proti střelám a oddělení prostoru pro zadržené osoby.

Model S si policie nevybrala proto, že ve městě sídlí továrna Tesly. Vozidlo jako jediné splnilo požadavky na elektrický vůz z hlediska velikosti, výkonu, dojezdové vzdálenosti a dalších zejména bezpečnostních prvků.

Tesla Model S je v celkovém součtu o něco dražší než například mnohými sbory hojně používaný Ford Explorer, a to zejména proto, že automobilka nenabízí tento model v policejním provedení. Policie však očekává, že se jí vynaložené investice vrátí v nižších provozních nákladech.

Nabíjet se bude ze solárů

Policejní mluvčí řekl magazínu Mashable, že auto by mělo být nasazeno do služby v únoru. Nahradí dvanáct let starý Dodge Charger, který již značně přesluhoval, neboť průměrná udávaná životnost amerických policejních vozů je pět let.

Klepněte pro větší obrázek
Policie koupila ojetou Teslu Model S s najetými necelými 43 000 kilometry

Policisté doufají, že Tesla Model S vydrží v jejich službách o něco déle. V rámci policejní stanice byly nainstalovány tři nabíječky, které plně nabitému vozidlu zajistí dojezd až 430 kilometrů. Jednou z ekonomických výhod je fakt, že energie k nabíjení bude získávána z nově nainstalovaných solárních panelů s výkonem 872 kW.

Hlavním úkolem je snížit emise

Nasazení elektromobilů ve službách strážců zákona je součástí dlouhodobého plánu, jehož cílem je snížení emisí policejních vozidel. Od roku 2009 tak fremontská policie přechází z plynových vozů na hybridní vozidla a flotilu hlídkových vozů tvoří například Toyota Prius či Ford Fusion.

Oddělení ve Fremontu otestuje vozidlo v reálných podmínkách s cílem zjistit jeho schopnosti, skutečný dojezd, výkon a náklady. Pokud budou výsledky pozitivní, lze předpokládat, že se součástí flotily stanou další vozy s elektrickým pohonem.

Fremont není prvním americkým policejním oddělením, v jehož službách jezdí plně elektrický vůz. V jednom z okrsků Los Angeles jezdí už od roku 2016 BMW i3. Česká policie dostala v dubnu loňského roku k testování hybridní supersport BMW i8. Předchozí testy poznamenala nehoda na Brněnsku, při které se zranil zástupce vedoucího hradního protokolu Vladimír Kruliš.

Diskuze (35) Další článek: Facebook propojí své komunikátory Messenger, WhatsApp a Instagram

Témata článku: Doprava, Elektromobily, Automobily, Tesla Motors, Autonomní vůz, BMW, Ekologie, Investice, Policie, Toyota, Muž zákona, Emise, Eko, TES, Dodge Charger, Fremont, Mashable, Model S, Padouch, Tesla, Sbor, Snížení emisí, Vůz, Elektromobil, Vozidlo9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

** Když selžou legální zdroje, můžete se zkusit obrátit na služby pro stahování souborů ** Ulož.to není zdaleka jediné, které nabízí videoobsah ke stažení ** Konkurenční služby nabízí levnější placené účty

redakce
TipyHudba, filmy, seriályWeb
Výsledky testů GeForce RTX 4090. Grafické monstrum s nesmyslným výkonem zesměšňuje všechny karty na trhu

Výsledky testů GeForce RTX 4090. Grafické monstrum s nesmyslným výkonem zesměšňuje všechny karty na trhu

** K dispozici jsou podrobné nezávislé testy nové grafické karty GeForce RTX 4090 ** Nvidia splnila sliby, mezigenerační skok ve výkonu je obrovský ** DLSS 3 přináší revoluci v počtu fps

Karel Javůrek
GeForce RTX 4000Grafické kartyNvidia
Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

** Vybrali jsme deset nejlepších nástrojů pro stahování videa z YouTube ** Můžete si vybrat, jestli chcete aplikaci, doplněk do browseru nebo webovou službu ** Videa z YouTube poté můžete sledovat offline

Karel KiliánStanislav Janů
TipyNejlepší programy
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Zuckerbergovo metaverzum je zatím tak špatné, že jej nechtějí používat ani jeho zaměstnanci

Zuckerbergovo metaverzum je zatím tak špatné, že jej nechtějí používat ani jeho zaměstnanci

**V interním oběžníku šéf metaverza v Metě přiznává, že jeho hlavní aplikaci nechtějí používat ani lidé z vývoje. **Horizon Worlds trpí řadou chyb, špatným výkonem nebo neslavně vypadající grafikou. **Ani po výzvě od šéfa metaverza zaměstnanci aplikaci příliš nepoužívají, takže je management musí donutit.

Petr Urban
MetametaverseVirtuální realita
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View
Největší proměna Outlooku za dlouhá léta. Takhle bude nový pošťák vypadat

Největší proměna Outlooku za dlouhá léta. Takhle bude nový pošťák vypadat

**Outlook postavený na webovém základě už podporuje osobní účty Microsoft. **Testování se tak rozšiřuje na jednotlivce, program má však k dokončení stále daleko. **Za pár týdnů bude sjednoceným pošťákem nahrazena také Pošta.

Petr Urban
E-mailOutlookOutlook.comMicrosoft