Tesla Motors | Elektromobily | Policie

Policisté v Kalifornii budou honit padouchy ekologicky – v ojeté Tesle S

  • Policie v kalifornském Fremontu koupila ojetou Teslu Model S
  • Upravený elektromobil nahradí 12 let starý Dodge Charger
  • Jde o součást plánu, jehož cílem je snížení emisí

Policisté v kalifornském městě Fremont dostanou pěknou nadílku – jejich vozový park rozšíří automobil z místní továrny. Řeč je o Tesle, konkrétně Modelu S, která nastoupí do služeb policejního sboru v únoru. Muži zákona tak budou honit zločince bez spálení byť jediné kapky benzínu.

Fremontská policie koupila ojetou Teslu Model S s najetými necelými 43 000 kilometry v lednu loňského roku. Jedná se o variantu s 85kWh motorem, vyrobenou v roce 2014. Za vozidlo zaplatila částku 61478,50 dolarů, tedy v přepočtu asi 1,4 milionů korun.

Tesla splnila podmínky

Další více než čtyři tisíce dolarů (asi 90 tisíc korun) bylo nutné investovat do proměny standardní Tesly v policejní vůz. Úpravy zahrnují osazení výstražného zařízení, instalaci přídavného nárazníku, ochranu proti střelám a oddělení prostoru pro zadržené osoby.

Model S si policie nevybrala proto, že ve městě sídlí továrna Tesly. Vozidlo jako jediné splnilo požadavky na elektrický vůz z hlediska velikosti, výkonu, dojezdové vzdálenosti a dalších zejména bezpečnostních prvků.

Tesla Model S je v celkovém součtu o něco dražší než například mnohými sbory hojně používaný Ford Explorer, a to zejména proto, že automobilka nenabízí tento model v policejním provedení. Policie však očekává, že se jí vynaložené investice vrátí v nižších provozních nákladech.

Nabíjet se bude ze solárů

Policejní mluvčí řekl magazínu Mashable, že auto by mělo být nasazeno do služby v únoru. Nahradí dvanáct let starý Dodge Charger, který již značně přesluhoval, neboť průměrná udávaná životnost amerických policejních vozů je pět let.

Klepněte pro větší obrázek
Policie koupila ojetou Teslu Model S s najetými necelými 43 000 kilometry

Policisté doufají, že Tesla Model S vydrží v jejich službách o něco déle. V rámci policejní stanice byly nainstalovány tři nabíječky, které plně nabitému vozidlu zajistí dojezd až 430 kilometrů. Jednou z ekonomických výhod je fakt, že energie k nabíjení bude získávána z nově nainstalovaných solárních panelů s výkonem 872 kW.

Hlavním úkolem je snížit emise

Nasazení elektromobilů ve službách strážců zákona je součástí dlouhodobého plánu, jehož cílem je snížení emisí policejních vozidel. Od roku 2009 tak fremontská policie přechází z plynových vozů na hybridní vozidla a flotilu hlídkových vozů tvoří například Toyota Prius či Ford Fusion.

Oddělení ve Fremontu otestuje vozidlo v reálných podmínkách s cílem zjistit jeho schopnosti, skutečný dojezd, výkon a náklady. Pokud budou výsledky pozitivní, lze předpokládat, že se součástí flotily stanou další vozy s elektrickým pohonem.

Fremont není prvním americkým policejním oddělením, v jehož službách jezdí plně elektrický vůz. V jednom z okrsků Los Angeles jezdí už od roku 2016 BMW i3. Česká policie dostala v dubnu loňského roku k testování hybridní supersport BMW i8. Předchozí testy poznamenala nehoda na Brněnsku, při které se zranil zástupce vedoucího hradního protokolu Vladimír Kruliš.

Diskuze (35) Další článek: Facebook propojí své komunikátory Messenger, WhatsApp a Instagram

Témata článku: Doprava, Tesla Motors, Elektromobily, Automobily, Policie, Investice, Ekologie, Autonomní vůz, BMW, Toyota, Brněnsko, Padouch, Tesla, Snížení emisí, Los Angeles, Fremont, Model Tesla, Vozidlo, Kalifornie, Dolar, Muž zákona, Model S, Mashable, Elektromobil, Ford, Kamera do auta přední zadní na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

** Před dvěma lety se Microsoft zasnoubil s Chromem ** Nový Edge není zdaleka jejich jediné dítě ** Ještě důležitější je komponenta WebView2

Jakub Čížek | 44

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

** Windows už dávno nejsou pilířem podnikání Microsoftu ** Mnohem více mu vydělává cloud ** Pojďme si trošku zaspekulovat, kam až by to mohlo zajít

Jakub Čížek | 94

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

** AMD představilo novou generaci desktopových procesorů řady Ryzen 5000 ** Nová architektura Zen 3 přináší mnoho vylepšení a přibližně 19% zvýšení výkonu IPC ** Všechny modely budou v prodeji 5. listopadu

Karel Javůrek | 43

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 21