Tesla Motors | Elektromobily | Policie

Policisté v Kalifornii budou honit padouchy ekologicky – v ojeté Tesle S

  • Policie v kalifornském Fremontu koupila ojetou Teslu Model S
  • Upravený elektromobil nahradí 12 let starý Dodge Charger
  • Jde o součást plánu, jehož cílem je snížení emisí

Policisté v kalifornském městě Fremont dostanou pěknou nadílku – jejich vozový park rozšíří automobil z místní továrny. Řeč je o Tesle, konkrétně Modelu S, která nastoupí do služeb policejního sboru v únoru. Muži zákona tak budou honit zločince bez spálení byť jediné kapky benzínu.

Fremontská policie koupila ojetou Teslu Model S s najetými necelými 43 000 kilometry v lednu loňského roku. Jedná se o variantu s 85kWh motorem, vyrobenou v roce 2014. Za vozidlo zaplatila částku 61478,50 dolarů, tedy v přepočtu asi 1,4 milionů korun.

Tesla splnila podmínky

Další více než čtyři tisíce dolarů (asi 90 tisíc korun) bylo nutné investovat do proměny standardní Tesly v policejní vůz. Úpravy zahrnují osazení výstražného zařízení, instalaci přídavného nárazníku, ochranu proti střelám a oddělení prostoru pro zadržené osoby.

Model S si policie nevybrala proto, že ve městě sídlí továrna Tesly. Vozidlo jako jediné splnilo požadavky na elektrický vůz z hlediska velikosti, výkonu, dojezdové vzdálenosti a dalších zejména bezpečnostních prvků.

Tesla Model S je v celkovém součtu o něco dražší než například mnohými sbory hojně používaný Ford Explorer, a to zejména proto, že automobilka nenabízí tento model v policejním provedení. Policie však očekává, že se jí vynaložené investice vrátí v nižších provozních nákladech.

Nabíjet se bude ze solárů

Policejní mluvčí řekl magazínu Mashable, že auto by mělo být nasazeno do služby v únoru. Nahradí dvanáct let starý Dodge Charger, který již značně přesluhoval, neboť průměrná udávaná životnost amerických policejních vozů je pět let.

Klepněte pro větší obrázek
Policie koupila ojetou Teslu Model S s najetými necelými 43 000 kilometry

Policisté doufají, že Tesla Model S vydrží v jejich službách o něco déle. V rámci policejní stanice byly nainstalovány tři nabíječky, které plně nabitému vozidlu zajistí dojezd až 430 kilometrů. Jednou z ekonomických výhod je fakt, že energie k nabíjení bude získávána z nově nainstalovaných solárních panelů s výkonem 872 kW.

Hlavním úkolem je snížit emise

Nasazení elektromobilů ve službách strážců zákona je součástí dlouhodobého plánu, jehož cílem je snížení emisí policejních vozidel. Od roku 2009 tak fremontská policie přechází z plynových vozů na hybridní vozidla a flotilu hlídkových vozů tvoří například Toyota Prius či Ford Fusion.

Oddělení ve Fremontu otestuje vozidlo v reálných podmínkách s cílem zjistit jeho schopnosti, skutečný dojezd, výkon a náklady. Pokud budou výsledky pozitivní, lze předpokládat, že se součástí flotily stanou další vozy s elektrickým pohonem.

Fremont není prvním americkým policejním oddělením, v jehož službách jezdí plně elektrický vůz. V jednom z okrsků Los Angeles jezdí už od roku 2016 BMW i3. Česká policie dostala v dubnu loňského roku k testování hybridní supersport BMW i8. Předchozí testy poznamenala nehoda na Brněnsku, při které se zranil zástupce vedoucího hradního protokolu Vladimír Kruliš.

Diskuze (35) Další článek: Facebook propojí své komunikátory Messenger, WhatsApp a Instagram

Témata článku: Doprava, Tesla Motors, Automobily, Elektromobily, Policie, Ekologie, Investice, Autonomní vůz, BMW, Toyota, Snížení emisí, Ford, Model Tesla, Sbor, Padouch, Fremont, Los Angeles, Mashable, Model S, Vozidlo, Emise, Vůz, Muž zákona, Tesla Model S, Elektromobil, Kamera do auta přední zadní na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

** Lamphone je další bizarní technika odposlechu ** Zneužívá obyčejnou stropní lampu ** Podívejte se na další bizarní experimenty

Jakub Čížek | 16

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

12 netradičních map České republiky, které jste ještě nikdy neviděli

** Tušíte, kolik je u nás hřbitovů a jak jsou velké? ** Dokážete si představit mapu českých řek a potoků? ** Udělali jsme to všechno za vás nad daty ČÚZK

Jakub Čížek | 10

Šest nejlepších služeb a aplikací pro automatizaci online světa a chytré domácnosti

Šest nejlepších služeb a aplikací pro automatizaci online světa a chytré domácnosti

** Nastavte si automatiku na každodenní rutinní záležitosti ** Propojte online služby a chytrou domácnost ** Vybrali jsme šest nejlepších služeb pro automatizaci

Karel Kilián | 14

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

** Embargo pro testy nových desktopových procesorů Comet Lake od Intelu skončilo ** Spousta recenzí a testů ukazuje výhody a nevýhody nových modelů ** Dokáží nové procesory konkurovat modelům od AMD?

Karel Javůrek | 47

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

Windy je laboratoř na počasí: 12 tipů, jak se ve službě vyznat a využít ji naplno

** Předpověď počasí Windy nabízí nepřebernou škálu funkcí ** Zorientovat se v nich nemusí být vždy snadné ** Proto přinášíme 12 užitečných tipů a triků

Karel Kilián | 9