Polský dron HAASTA bude lovcem sebevražedných íránských mopedů. Počítá se s útoky v hejnech

  • Polsko nedávno představilo prototyp pozoruhodného dronu HAASTA
  • Tento dron může operovat v různých verzích, ale podstatná je ta bojová
  • Ta z něj dělá specializovaného lovce sebevražedných dronů typu Shahed

Během ruské invaze na Ukrajinu se ukazuje, jakým problémem mohou být větší sebevražedné drony, jako jsou íránské drony HESA Shahed 136. Jsou sice neohrabané a je relativně snadné je sestřelit, ale mohou být nasazeny ve velkém počtu a tím zahltit obranu. Přitom mohou dopravit bojovou hlavici o hmotnosti 30-50 kg do vzdálenosti, která se odhaduje na 970–2,500 km. Ohrožují vojenské i civilní cíle.

V dnešní době v podstatě žádná armáda světa nemá k dispozici spolehlivou protivzdušnou obranu, která by zcela znemožnila útoky takovými drony. Ukrajinští obránci improvizují za pochodu a vývojáři ostatních zemí usilovně pracují na zbraňových systémech, které by si se Shadedy poradily.

Velmi zajímavý pokrok v tomto směru učinilo Polsko, které na nedávném výročním veletrhu 31st International Defence Industry Exhibition MSPO, tradičně největším ve střední a východní Evropě, představilo pozoruhodný dron HAASTA v podobě prototypu.

Specializovaný lovec sebevražedných dronů

Tento dron může operovat v různých verzích, ale podstatná je jeho bojová verze, která z něj dělá specializovaného lovce sebevražedných dronů typu Shahed, s jistým despektem přezdívaných „mopedy.“ Podle polských tvůrců dron HAASTA vznikl na základě zkušeností z bojových operací v poslední době, zejména pokud jde o ruskou invazi na Ukrajinu, kterou Polsko intenzivně studuje.

Dron HAASTA má délku asi 2,9 metrů, rozpětí křídel cca 3,9 metrů a pojme náklad o hmotnosti asi 35 kilogramů. S elektrickým hybridním motorem dosahuje rychlosti až kolem 270 km/h a doletí do výšky přes 6,4 kilometrů. Tyto drony by měly být schopné operovat bez letištních ploch. O start se postará odpalovací zařízení a o přistání vzpěry s lyžinami či padák.

HAASTA má dolet 30 až 170 km, podle typu komunikačního spojení. Při spojení se satelitem je dron omezený pouze palivem, kterého má k dispozici maximálně na 10 hodin letu. Pokud jde o lov „mopedů,“ nejprve je vyhledává pomocí stop jejich spalin. Po identifikaci a zaměření cíle zničí HAASTA „moped“ palbou instalovaného otočného kulometu ráže 5,45 mm.

V blízké budoucnosti by HAASTA měl mít k dispozici kulomet ráže 7,62 nebo 12,7 mm s nábojovým pásem nebo případně dvě klasické pumy o váze 20 kg. Tvůrci dronu počítají i s nasazením v podobně hejn, která by útočila na vysoce hodnotné cíle a mátla protivzdušnou obranu, a také s rozmanitým civilním využitím.

Diskuze (26) Další článek: Nejrychlejší desktopový procesor od AMD zlevnil, 16jádrový Ryzen 9 7950X3D už koupíte za 16 tisíc

Témata článku: Technologie, Vojenství, Drony, Armáda, Polsko, Drony na Heureka.cz