Pomalu vzniká druhá generace navigační sítě Galileo. Evropská komise podepsala kontrakty

Evropská komise minulý týden podepsala dvě smlouvy v celkové hodnotě 1,47 miliardy eur na výrobu 12 navigačních družic nové generace. Šest satelitů vyrobí Airbus, šest pak italská společnost ThalesAleniaSpace. Veřejné zakázky vypsané v roce 2018 se zúčastnila i německá firma OHB, ale ta nakonec odešla s prázdnou.

Nové družice by měly na oběžnou dráhu vyletět koncem roku 2024. Druhá generace Galilea slibuje ještě přesnější zjišťování polohy. Využijí se přitom nové technologie jako digitálně konfigurovatelné antény, komunikační linky mezi satelity či pokročilejší atomové hodiny.

Počítá se také s elektrickými motory, které zjednoduší vynášení na orbitu a manévrovatelnost. Současné satelity vynese na finální oběžnou dráhu horní stupeň rakety. Ty nové by se ale do cíle dostaly bez horního stupně samy, jednou raketou by tak bylo možné vynést více satelitů najednou či v kombinaci s jiným nákladem.

Galileo první generace před sebou ale má ještě dlouhé roky života. Komise předpokládá, že ve třetím čtvrtletí na oběžnou dráhu vynese dvě družice, s dalšími deseti počítá na příští rok.

Plnou konstelaci má tvořit 24 funkční satelitů a 6 záložních. Aktuálně je funkčních přesně 24, další dva jsou po vynesení na nesprávnou dráhu nevyužívané a původní dva testovací jsou již neaktivní.

Celá síť měla v roce 2019 kuriózní celotýdenní výpadek, přičemž dodnes neznáme přesnou příčinu. Víme je, že k chybě nedošlo na satelitech, ale v pozemní stanici Precise Timing Facility v italském Fucinu, která se stará o synchronizaci atomových hodin. Samotné satelity se ale rovněž potýkaly s problémy, týkaly se selhávání atomových a maserových hodin. Ty jsou ale na palubě zdvojené, takže družice zůstaly funkční.

Zdroj: ESA via Parabola

Diskuze (6) Další článek: Poslední bašta padla: Duel procesorů Intel Core i9-10900K a Ryzen 7 5800X

Témata článku: Vesmír, Družice, Satelit, ESA, Airbus, Navigace, Galileo, Atomová hodina, Generace, OHB, Evropská komise, Oběžná dráha


Určitě si přečtěte

Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 31

David Polesný
Monitory
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 209

Jiří Kuruc
Apple
Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 36

David Polesný
VánoceNotebooky
Technici nestíhají. Cetin dočasně přerušil zavádění VDSL bondingu
Lukáš Václavík
CETINPřipojení k internetu