Oživeno 27. listopadu Novinář Anatolij Zak na své webové stránce Russian Space Web tvrdí, že incident se zápachem na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) byl ve skutečnosti horší, než USA a Rusko nyní uvádějí.
„Nákladní loď Progress navázala kontakt s dokovacím portem modulu Poisk, ale poté, co členové posádky otevřeli poklop mezi Poiskem a Progressem, musel být okamžitě uzavřen kvůli toxickému zápachu a možnému nebezpečí kontaminace ve formě kapiček,“ napsal mj.
NASA zareagovala vyjádřením, že každý, koho zajímají podrobnosti, by se měl obrátit na Roskosmos.
„Pro jakékoli podrobné informace o tom, co způsobilo neobvyklý zápach, prosím kontaktujte ruskou kosmickou agenturu Roskosmos,“ řekla CNN šéfka zpravodajství NASA Kelly O. Humphries. Roskosmos ovšem na žádost CNN o komentář neodpověděl.
Je pravděpodobné, že jak NASA, tak Roskosmos se snaží svalit vinu na toho druhého. Ruská strana konkrétně říká, že problém mohl vzniknout v dokovacím mechanismu Poisku a nikoliv na palubě Progressu.
Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) potřebuje ke svému provozu pravidelné dodávky zásob. V sobotu 23. listopadu 2024 k ISS dorazila ruská nákladní loď Progress 90, která přivezla tři tuny potravin, paliva a dalšího materiálu. Rutinní úkol se ale změnil v nepříjemný zážitek, když posádka po otevření přechodové komory pocítila silný zápach a objevila v prostoru lodě drobné kapičky.
Astronauti proto neprodleně uzavřeli průchod mezi modulem Poisk a ISS a následně aktivovali systémy na čištění vzduchu a monitorování znečištění, aby předešli jakémukoli ohrožení. Američtí astronauti v rámci preventivních opatření aktivovali svůj systém Trace Contaminant Control Sub-assembly (TCCS) k čištění vzduchu v americkém segmentu stanice.
Smrdělo to, ale kvalita vzduchu byla v pořádku
NASA později potvrdila, že kvalita vzduchu na stanici zůstala v normě, a ujistila veřejnost, že posádka v žádném případě nebyla v nebezpečí. Po těchto opatřeních astronauti znovu otevřeli přechodovou komoru a pokračovali v přístupu k dodaným zásobám.
„Pro posádku neexistují žádné důvody k obavám a od nedělního odpoledne pracuje na otevření průlezu mezi Poiskem a Progressem, zatímco všechny ostatní operace na vesmírné stanici probíhají podle plánu.“ uvedla NASA na sociální síti X (dříve Twitter).
Podle NASA a dalších odborníků mohl být zdrojem zápachu tzv. „outgassing“, tedy uvolňování chemických látek z materiálů vystavených extrémním vesmírným podmínkám. Loď Progress přepravuje mimo jiné i jedovatá paliva, nicméně NASA uvedla, že v tomto případě palivo nebylo příčinou problému. Posádka popsala zápach jako podobný zápachu barvy ve spreji, což naznačuje přítomnost organických sloučenin.
Ruský segment Mezinárodní vesmírné stanice dlouhodobě trápí technické problémy. Například modul Zvezda čelí již několik let únikům vzduchu, jejichž příčinu se nedaří přesně určit. Podle NASA se rychlost úniku vzduchu v posledních letech zdvojnásobila, což problém dále zhoršuje.
Problémy na ISS
Není to poprvé, co ruská loď na ISS způsobila komplikace. Například v loňském roce došlo k úniku chladicího média z jiného modulu Progress. Opakované incidenty vedou ke sporům mezi NASA a Roskosmosem o závažnosti technických problémů a budoucnosti ruské účasti na ISS.
Nutno dodat, že nepříjemný odér na palubě vesmírné stanice není ničím neobvyklým. Astronaut NASA Don Pettit jednou řekl, že ISS „nikdy nevoní jako růže“, protože v malém prostoru pracuje a žije dlouhé měsíce v kuse několik lidí. Podobně astronautka Christina Koch přirovnala zápach ISS k „laboratoři, tělocvičně a společnému domu šesti lidí.“
Mezinárodní vesmírná stanice měla podle původních plánů skončit v roce 2015, ale díky modernizacím funguje dál a má být v provozu až do roku 2030. Stárnoucí technologie však přinášejí stále více problémů, což zvyšuje nároky na mezinárodní spolupráci. Incident s Progressem 90 je tak jen dalším připomenutím této reality.
Ruská nákladní loď Progress 90 zůstane u ISS zakotvena asi šest měsíců. Během této doby posádka postupně vyloží všechny zásoby, které loď přivezla, a využije ji k uložení odpadu. Poté se řízeně vydá zpět do zemské atmosféry, kde shoří spolu s naloženými odpadky.
Zdroje: gizmodo.com, arstechnica.com, forbes.com.