Pořádné motory ještě nevymřely. Bentley se pochlubilo vyladěným dvanáctiválcem pro model Bacalar

I v době přiškrcených emisních limitů a nástupu éry elektromobilů je prostor pro nasazení pořádného velkoobjemového motoru s dvanácti válci. Svou novou chloubu představila britská značka Bentley, která novým motorem W12 vybaví připravovaný model Bacalar. 

Naposledy se Bentley ozvalo s projektem Bacalar na konci minulého roku, když automobilka oznámila probíhající testování prototypu malosériové barchetty na základě Continentalu GTC. Nyní se Bacalar pomalu blíží produkci, jelikož pozornost padá na jeho upravený motor W12 – první kus pro zákaznický vůz byl úspěšně vyroben a otestován.

Exkluzivní model je prvotinou z portfolia zakázkových vozů divize Mulliner, výjimečná nicméně není na Bacalaru pouze jeho karoserie. Změn se totiž dočkal i původní motor W12 twin-turbo o objemu šesti litrů z Continentalu, který je dále vyladěn na celkem 659 koní (485 kW). Standardní verze nabízí 635 koní (467 kW), zatímco točivý moment zůstává i v Bacalaru na hodnotě 900 Nm.

Bentley nazývá svou jednotku nejvyspělejším motorem W12 na světě. Původ dvanáctiválce můžeme datovat zpátky do roku 2002, takže motor prošel už takřka dvacetiletou evolucí a postupným vylepšováním. Každý motor je skládán ručně a konečnému třístupňovému procesu testování předchází více jak 6,5 hodin práce napříč týmem 45 lidí.

Kromě vyladěného motoru a nové karoserie z hliníku a karbonu, která sdílí s původním Continentalem jen kliky dveří, má Bacalar více než 750 nových komponentů. Modelu bude vyrobeno pouze 12 kusů pro opravdu významnou klientelu britské značky. Cenovka je v přepočtu 44 milionů korun.

Diskuze (1) Další článek: Saúdská Arábie se snaží zbavit závislosti na ropě, investuje miliardy do videoher

Témata článku: Technika, Automobily, Motory, Model, Mulliner, Motor, Bentley, Dvanáctiválec, Continental, Elektromobil, Emisní limitNašli jsme sondu z vodíkového balónu německých ozbrojených sil. Podobné dopadají na Česko každý den

Našli jsme sondu z vodíkového balónu německých ozbrojených sil. Podobné dopadají na Česko každý den

** Česko nekřižují pouze dopravní a nákladní letouny ** Každý den můžete na nebi potkat také hromadu radiosond ** Dnes se podíváme na jednu, která k nám doputovala až z Německa

Jakub Čížek
BastleníMeteorologie
Programování elektroniky: Krabičko, sepni kontakt a stáhni firmware

Programování elektroniky: Krabičko, sepni kontakt a stáhni firmware

Dnes si ukážeme, jak v Arduinu sepnout kontakt, o kterém nic moc nevíme, a jak dálkově aktualizovat firmware na čipech ESP8266 a ESP32.

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektroniku
Vybrali jsme 13 tabletů, které se vyplatí koupit. Na své si přijdou děti i profíci

Vybrali jsme 13 tabletů, které se vyplatí koupit. Na své si přijdou děti i profíci

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 12 nejlepších modelů ze všech cenových kategorií ** Cena použitelných tabletů začíná na dvou tisících korunách

Martin Miksa
TabletyNákup a ceny