Počasí | Atmosféra

Poručíme větru, dešti: Saúdská Arábie chce vyvolávat srážky speciálním postřikem

Socialistická budovatelská píseň, ve které se zpívalo „Poručíme větru, dešti, kdy má pršet a kdy vát“, bude možná brzy hitem na Blízkém východě. Saúdské ministerstvo životního prostředí, vody a zemědělství chce totiž vyzkoušet účinnost postřiku (ze země a ze vzduchu) chemických sloučenin, jako je zmrazený oxid uhličitý (suchý led), jodid stříbrný a chlorid sodný (sůl).

Výše uvedené látky jsou hygroskopické, což znamená, že k sobě přitahují molekuly vody. Postřik ve vysoké nadmořské výšce způsobí zvýšenou kondenzaci vodní páry, ze které se následně vytvoří kapky vody, a nakonec dojde k požadovaným dešťovým srážkám.

Ovládne člověk počasí?

Server Xiaomist, který o tomto záměru informuje, používá pro tuto technologii obrat „výsev mraků“. Na rozdíl od běžných srážek totiž tyto umělé nepřijdou odněkud někam, ale vzniknou v místě, kde je potřeba. Nejde ale o kropení, nýbrž vytváření deště pomocí molekul vody, které jsou již v atmosféře.

Saúdská Arábie pracuje na výzkumu „vysévání oblačnosti“ již od sedmdesátých let minulého století. Spolupracuje přitom se Světovou meteorologickou organizací, první společné experimenty se uskutečnily v provincii Asir a pokračují dodnes.

Země nemá z hlediska srážek příznivé klima – jejich roční úhrn je menší než 100 milimetrů, což nestačí, pokud vezmeme v úvahu rychlé tempo rozvoje v tomto regionu a s tím související rostoucí poptávku po vodě. Tu zatím Saúdové získávají například odsolováním mořské vody (2,7 miliardy kubických metrů ročně) a těžbou podzemní vody.

Otázkou je, zda metoda „výsevu mraků“, kterou chce ministerstvo životního prostředí vyzkoušet, bude fungovat v rozsahu, který Saúdové potřebují. Samotná metoda by však měla fungovat, neboť ji použila během války ve Vietnamu americká armáda, která rozstřikovala do mraků jodid stříbrný. Výsledkem bylo prodloužení monzunové sezóny v dotčených oblastech v průměru o 30 až 45 dní.

Zkoušeli to i Poláci

S touto metodou zavlažování úspěšně experimentovali v osmdesátých letech v Polsku. „Výsev mraků“ byl prováděn v Lubušském, Mazovském a Dolnoslezském vojvodství v oblastech s nejnižšími srážkami a vysokým odpařováním vody.

Problém s nedostatkem vody se – byť v zatím menší míře – týká i našich končin. Profesor Jarosław Suchożebrski z varšavské univerzity varuje, že takové situace budou stále častější a momentálně nemáme žádné rozumné řešení.

S největší pravděpodobností budeme muset snížit spotřebu vody (což je v některých průmyslových odvětvích jednoduše nemožné), čerpat ze stále hlubších zdrojů a zajistit lepší retenční systém, což samozřejmě znamená značné zvýšení nákladů.  Pokud to nebude stačit, možná budeme muset přikročit k méně konvenčním řešením – možná i stejným, jaké nyní zkouší Saúdská Arábie.

Diskuze (50) Další článek: Úředníci opětovně přezkoumají, zda Google koupí Waze nezlikvidoval svou konkurenci

Témata článku: Technologie, Země, Počasí, Voda, Atmosféra, Meteorologie, Oblačnost, Vietnam, Stříbrný, Mrak, Saúdská Arábie, Blízký východ, Arábie, Postřik, Vítr, Déšť, Polsko, Srážka


Určitě si přečtěte

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 20

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

** Na jaře tiskla unikátní české respirátory ** Používá ji třeba Škoda Auto, a.s. ** Zajeli jsme se podívat do pražského showroomu 3Dees

Jakub Čížek | 12

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

** Windows už dávno nejsou pilířem podnikání Microsoftu ** Mnohem více mu vydělává cloud ** Pojďme si trošku zaspekulovat, kam až by to mohlo zajít

Jakub Čížek | 94