Posíláme na Mars robota velkého jak auto. Sledujte start rakety online!

Aktualizováno: start proběhl podle plánu, v galerii se můžete podívat na obrázky, ve videu je pak k dispozici záznam. 

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Raketa Atlas před startem a v okamžiku zážehu motorů
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Start! Vše proběhlo podle plánu

Dnes ve 13:50 našeho času by měl proběhnout proběhl start rakety Atlas V 541, která k Marsu vyšle nové průzkumné vozidlo zvané Perseverance. Místem startu je Mys Canaveral a celou akci můžete od 13:20 sledovat online s českým komentářem.

Podrobnosti o roveru a samotné misi se dozvíte v našem dřívějším obsáhlém článku:

Perseverance je průzkumný rover, který naváže na poslání předchozích roverů Opportunity, Spirit či Curiosity. Bude toho umět ale opět o dost víc a hlavně také bude daleko větší. Perseverance má hmotnost lehce přes jednu tunu, na délku měří 3 m, na šířku 2,7 m a výška dosahuje 2,2 m. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Vizualizace roveru Perseverance a také jeho reálná podoba a tým, který na něm pracoval

Doplňujeme ještě odpověď na otázku v diskuzi, proč vozítko k Marsu nevynesla raketa Falcon Heavy od SpaceX. Mise Perseverance byla plánována dlouho dopředu a v době volby nosné rakety ještě nebyl Falcon Heavy ani otestován. Společnost SpaceX se proto v té době ještě nemohla účastnit výběrového řízení . Následně už bylo vše vyvíjeno s tím, že nosnou raketou bude Atlas V.

Přímý přenos přinášíme ve spolupráci s Kosmonautix.cz a Mall.tv 

Diskuze (27) Další článek: Náhlavní bezdrátová sluchátka s aktivním potlačením hluku: Výsledky velkého srovnávacího testu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,