Poslechněte si závodní Toyotu s motorem na vodík. Nezní vůbec zle

Petrolheadi zelené alternativy benzínu obvykle odmítají, ale zkuste si poslechnout závodní Toyotu s motorem na vodík. Tahle Corolla je určená k vytrvalostním závodům japonské série Super Taikyu, má přeplňovaný tříválec 1,6 l, evidentně převzatý z Toyoty GR Yaris, jen namísto benzínu spaluje čistý vodík.

Nový motor se chlubí téměř nulovými emisemi CO2 při provozu, výjimkou je spalování minimálního množství motorového oleje. Drobnou nevýhodou zůstává vznik NOx, což je obvyklý problém benzínových spalovacích motorů. Inženýři z Gazoo Racing neustále ladí a už teď je ale jasné, že zvukem tenhle motor neurazí. Závodní jezdec Hiroaki Ishiura po jízdě řekl, že bez předchozích informací by pravděpodobně nepoznal, že nejde o normální benzínový motor.

Upravená Toyota Corolla Sport s vodíkovým motorem pokračuje v přípravách na závodní premiéru během 24hodinového závodu japonské série Super Taikyu. Do startu zbývá zhruba měsíc.

Stroj je zajímavý i pohonným systémem. Podle Motor1 má být osazen pohonem všech kol (opět z GR Yaris), což zní jako skvělá zpráva. Už delší dobou se šíří spekulace, že produkční Toyota GR Corolla dostane jak tříválec z GR Yarisu, tak jeho systémem pohonu všech kol se schopností preferovat zadní nápravu. Přičtěme k tomu zvěsti o vyšším výkonu i nižší ceně a z GR Corolly se rázem stává jedna z nejočekávanějších Toyot blízké budoucnosti.

Článek vyšel na Auto.cz

Auta na vodík

Automobily s vodíkovými palivovými články se jeví jako možná alternativa k bateriovým elektromobilům. Co je lepší? Tím jsme se na VTM.cz intenzivně zabývali celý týden a vznikl z toho miniseriál článků plných zajímavých informací:

Diskuze (17) Další článek: Elektrický už je i dálkový autobus. Na jedno nabití by ale z Prahy do Ostravy nedojel

Témata článku: Auta na vodík, Obnovitelné zdroje, Toyota, Vodík, Pohon, Spalování, Motor, BenzínKonec laciných cetek z AliExpressu: Jak budeme od letních prázdnin nakupovat ze zahraničí

Konec laciných cetek z AliExpressu: Jak budeme od letních prázdnin nakupovat ze zahraničí

** Od prázdnin skončí osvobození od DPH u laciných zásilek ** Postihne to AliExpress i další tržiště mimo EU ** Jak bude asi vypadat nakupování v praxi?

Jakub Čížek
DaněE-shopyAliExpress
Nejlepší programy na úpravu fotek: 11 ověřených tipů, placených i zdarma

Nejlepší programy na úpravu fotek: 11 ověřených tipů, placených i zdarma

** Vybrali jsme nejlepší programy pro úpravu fotek ve Windows ** Pokročilé grafické editory upraví fotografie k nepoznání ** Překvapivě použitelné jsou i aplikace na webu nebo dostupné zdarma

Karel Kilián
Grafický editorNejlepší programySoftware
„OK, Google“: Praktické příklady, jak vám hlasový Asistent zpříjemní život
Karel Kilián
Hlasový asistentGoogle AsistentChytrá domácnost
Jak stáhnout video z Youtube: 5 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 5 nejlepších nástrojů

** Videa nejen z Youtube se hodí stáhnout v případě, že může být smazáno ** Rovněž se hodí možnost získat pouze audio ** Použít lze desktopové aplikace, webové nástroje i doplňky

Stanislav Janů
TipyNejlepší programy
Tohle bude velké. Microsoft za tři týdny ukáže novou verzi Windows
Lukáš Václavík
Windows 10Operační systémyMicrosoft