Poslechněte si zvuk Škody Enyaq: Umělé futuristické bzučení ladili hudební skladatelé

Automobilka Škoda vypouští ukázku zvuku svého nového elektromobilu Enyaq a nechává nahlédnout do pozadí jeho vývoje. Zvuky elektromobilů tvoří dost často hudební skladatelé. U Škody Enyaq tomu nebylo jinak a výsledek zní jako něco ze seriálu Návštěvníci. Poslechněte si:

Výstražný zvuk E-noise, který můžete znát již ze Superbu iV, zde najdete taky. Pro účely SUV byl však upravený a má svůj vlastní „rozjezdový zvuk“. Zvuk Škody Enyaq iV vznikal pod taktovkou Pavla Orendáše z vývojového centra značky. Finální verze zvuku se ladila s hudebními skladateli.

„Enyaq iV je čistě elektrické vozidlo, takže byla docela velká výzva naladit zvuk tak, aby pasoval k jeho identitě. Zvuk se ladil v koncernové akustické laboratoři a od začátku byla zřejmá jedna věc: musí se jasně odlišovat od zvuku, který vydávají plug-in hybridní vozy,“ popisuje Pavel Orendáš.

Zvuk je charakteristický do rychlosti 25 km/h. Jeho tvůrci se oprostili od imitování spalovacího motoru a vsadili na více futuristický a elektronický zvuk. Generátor zvuku je umístěný v boxu o objemu jednoho litru s pracovním názvem OneBox. Jeho umístění značka neupřesnila.

„Na počátku se zvuk zkoušel s vybranou skupinou lidí a představili jsme ho i managementu. Následovalo interní měření ve vozech a ověření akustického limitu pro splnění legislativy. Zde odvedli pořádný kus práce kolegové z naší akustické laboratoře. Důležitým předpokladem k uvedení nového modelu na trh bylo získání homologace od nezávislého certifikačního úřadu,“ uzavírá Pavel Orendáš.

Článek připravila redakce Autorevue.cz

Diskuze (44) Další článek: Aktualizovaný přehled slev na Black Friday 2020. Kde se vyplatí nakoupit?

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,