Poslední fotografie z Marsu? Sonda InSight se loučí s lidstvem

Oživeno 22. prosince

Jak jsme vás minulý měsíc informovali, den, kdy marsovská sonda InSight definitivně doslouží, je již velice blízko. A nyní NASA tuto smutnou skutečnost opět potvrdila.

„Moje energie je opravdu nízká, takže to může být poslední obrázek, který mohu poslat,“ uvádí se v nejnovějším příspěvku zveřejněném na twitterovém účtu InSight.

„Nedělejte si o mě starosti: můj čas zde byl produktivní a klidný. Pokud budu moci pokračovat v komunikaci s týmem své mise, budu - ale brzy se odmlčím. Díky, že jste se mnou zůstali.“

Připomeňme, že sonda „umírá“ minimálně již od léta 2021, protože na jejích solárních panelech se hromadí stále více prachu z atmosféry rudé planety. Zatím ale stále neřekla své poslední slovo.

Zlé jazyky tvrdí, že NASA již nějakou dobu zprávy o jejím blížícím se konci zveřejňuje záměrně, protože vždy zaznamenají velký ohlas veřejnosti. Např. výše uvedený tweet nasbíral přes půl milionu lajků.


7. 11. Mise marsovské sondy InSight byla původně naplánována tak, aby trvala jeden pozemský rok. Nakonec běží čtyřikrát delší dobu, což lze považovat za ohromný úspěch. Den, kdy dotyčné zařízení definitivně přestane fungovat, je však již velice blízko.

NASA zveřejnila pravděpodobně poslední snímek, který sonda pořídila a poslala na Zemi „Přichází den, kdy se odmlčím a mé téměř čtyři pozemské roky (více než dva roky na Marsu) studia rudé planety skončí,“ píše se v příspěvku na twitterovém účtu InSight.

„Jak se můj čas na Marsu chýlí ke konci, můj tým pomáhá zajistit, aby vědci mohli vytěžit maximum ze všeho, co jsem shromáždila.“

„InSight se nachází v Elysium Planitia, rozlehlé rovníkové pláni,“ komentoval výše uvedený obrázek planetární vědec Paul Byrne. „Naprosto pusté, bezútěšné místo. Jen se podívejte na tu fotku. Představte si, jak je tiché, jak je prázdné. Jak je osamělé.“

Z tiskové zprávy NASA plyne, že tým InSight má před sebou poslední velký úkol: uložit všechna data, která sonda posbírala o jádru Marsu a jeho seismické aktivitě.

„Tlačíme to až do samotného konce,“ uvedla vedoucí vědeckého a provozního týmu Liz Barrett z Jet Propulsion Laboratory.

Diskuze (16) Další článek: Jak snížit teplotu v bytě a ušetřit? Musíte správně větrat a dát pozor na plísně

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,