Poslední kilometry na Zemi. NASA hledá nový astrovan pro dopravu astronautů na startovací rampu

  • NASA hledá nový vůz pro dopravu astronautů na startovací rampu
  • Vůz bude sloužit pro program Artemis
  • Vůz bude nástupce slavného Astrovanu

NASA se připravuje na program Artemis. Nejde jen o kosmickou loď Orion, raketu SLS nebo trochu bolestivý výběr nového „lunárního modulu“, ale také o pozemní infrastrukturu. Její součástí je také dopravní prostředek, který posádku dopraví na startovací rampu.

Od roku 2020 se z Mysu Canaveral opět létá do vesmíru. Zatím pouze pod hlavičkou SpaceX, která astronauty dopravuje ke Crew Dragonu ve dvou vozech Tesla Model X. 

Pro své astronauty chce NASA vlastní dopravní prostředek. Termín letu na Měsíc je zatím v mlze, ale už za dva roky by se měl Orion vydat s astronauty na oblet Měsíce. A astronauti samozřejmě nemohou jít 15 km dlouhou cestu pěšky.

Astrovan, Clark-Cortez a ti další

V minulosti dopravoval astronauty na startovací rampu legendární stříbrný Astrovan (astronaut transfer van).  Jednalo se o upravený obytný vůz Airstream Excella z roku 1983. Poprvé se v něm vydala posádka na startovací rampu v listopadu 1983 při misi STS-9. 

Raketoplány ale začaly létat o více než dva roky dříve. Při prvních letech využili astronauti obytný vůz Clark-Cortez, který sloužil od Apolla 7. Při misích STS-7 a STS-8, kdy už původní vůz kapacitně nevyhovoval, byl jako dočasné řešení zvolen vůz Itasca Suncruiser M-22RB.

V říjnu 2019 oznámily firmy Boeing Company a Airstream  vznik vozu Astrovan II, což bude upravený Airstream Atlas (s podvozkem Mercedes-Benz Sprinter), který bude vozit posádku lodi Starliner.

NASA nyní vyzvala firmy, aby zaslaly své návrhy pro nový Astrovan. První možností je, že výrobci poskytnou svůj vůz, který bude upraven dle požadavků NASA, druhou možností je úprava staršího vozu NASA. 

Artemis Živě: Návrat člověka na Měsíc

Artemis je kosmický program NASA, jehož úkolem je obnovit lety člověka na Měsíc. Na oběžné dráze Měsíce bude vybudována stanice Gateway. Posádku ke stanici bude dopravovat kosmická loď Orion, vynesená raketou SLS. Na povrch Měsíce dopraví astronauty modul HLS, kterým bude minimálně při prvním přistání Starship od SpaceX.

Naplánované mise:

  • Artemis 1: Nepilotovaný let, kdy bude loď Orion navedena na oběžnou dráhu kolem Měsíce a pak zpět k Zemi. Termín: konec roku 2021
  • Artemis 2: Pilotovaný oblet Měsíce. Termín: rok 2023
  • Artemis 3: Přistání člověka na Měsíci. Termín: nejdříve v roce 2024
  • CLPS: Doprava vědeckých experimentů na povrch Měsíce jako podpora programu Artemis. Termín: od roku 2021
Diskuze (3) Další článek: Skype ještě nekončí, Microsoft mu vdechne nový život. A nebudou to tentokrát jen nové ikonky

Témata článku: Technika, Vesmír, Doprava, NASA, SpaceX, Artemis, Země, Tesla, Automobily, Orion, Apollo, Crew Dragon, Astronaut, STS, Mys Canaveral, Vůz, Rampa, Poslední kilometr, Mys CanaveraSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Jak automaticky vyvětrat ložnici? Zkusili jsme ten nejpitomější způsob, ale větráček z počítače funguje!

Jak automaticky vyvětrat ložnici? Zkusili jsme ten nejpitomější způsob, ale větráček z počítače funguje!

** Tři miliony obyvatel Česka bydlí v panelovém domě ** Většina nemá žádnou sofistikovanou technologii větrání ** A tak jsme si ji postavili sami z počítačových větráčků

Jakub Čížek
DIYPojďme programovat elektroniku