Poslední valkýra XB-70 se nedávno provětrala

  • Bombardéry B-70 měly být díky své rychlosti prakticky imunní vůči tehdejším stíhačům
  • Bylo by je také těžké zachytit radary
  • Pak se ale objevily první sovětské rakety země-vzduch

Spojené státy během padesátých a šedesátých let vyvíjely jaderný strategický bombardér pro překvapivé rychlé průniky hluboko nad území protivníka. Měl to být bombardér B-70 se šesti motory, 57 metrů dlouhý, schopný létat až rychlostí Mach 3,1 ve výšce 21 kilometrů.

Po proinvestování 1,5 miliardy dolarů a spotřebování mnoha zdrojů, materiálních i lidských, byl ale program v roce 1961 zrušen. Vývoj amerických bombardérů pak pokračoval jinou cestou.

Následoval vývoj technologie stealth, která umožnila vznik bombardérů jako je Rockwell B-1 Lancer nebo Northrop B-2 Spirit. Tyto stroje využívají strategii „low-and-slow“, čili létají nízko a pomalu. Snaží se nenápadně proklouznout kolem protivzdušné obrany, skryty před radary protivníka.

Problémem byly rakety země-vzduch

Letouny B-70 měly být díky své rychlosti prakticky imunní vůči tehdejším stíhačům. Bylo by je také těžké zachytit radary. Pak se ale objevily první sovětské rakety země-vzduch a letouny B-70 byly rázem mnohem zranitelnější.

Když pak v roce 1960 nad územím Sovětského svazu došlo k sestřelení Garyho Powerse s letounem U-2A, tak byl s programem prakticky konec. Dalším hřebíkem do rakve těchto letounů byl rozvoj mezikontinentálních balistických střel.

Během vývoje vznikly dva prototypy pro nadzvukové lety, známé jako North American XB-70 Valkyrie. Dohromady ovšem nalétaly při rychlosti Mach 3 pouze 1 hodinu a 48 minut letu. Jeden z nich se v roce 1966 při fotografování za letu pro účely reklamy srazil se stíhacím letounem F-104 Starfighter a byl při havárii zničen. Jeden z pilotů při tom zahynul.

Poslední zbývající valkýra je od roku 1969 exponátem Národního muzea USAF na základně Wright-Patterson v Daytonu, Ohio. Letos v říjnu americké letectvo muselo něco opravit v jednom z hangárů základny. Shodou okolností to byl právě ten, kde je ve výslužbě poslední letoun North American XB-70 Valkyrie.

Pozoruhodný stroj se kvůli tomu musel přesunout a strávit nějakou dobu na čerstvém vzduchu, což je pro něj výjimečné. Podle očitých svědků to vypadalo, že by mohl každou chvíli vzlétnout, i když je program zrušený již více než 50 let.

Diskuze (8) Další článek: Google ruší neomezené úložiště pro fotky. Zpřísní se i další pravidla

Témata článku: Technika, Historie, Vojenství, USA, Letadla, Armáda, Sovětský svaz, Dayton, Raketa země-vzduch, Valkýra, Bombardér, Letoun, Radar, Ohio, Rychlost, Stíhač, Země-vzduch22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Tajemné akční sci-fi Arc Riders od Patricka Soderlunda se představí už v noci

Tajemné akční sci-fi Arc Riders od Patricka Soderlunda se představí už v noci

Jednou z velkých her cen The Game Awards bude nejspíše projekt Arc Raiders.

Michal Maliarov
KooperaceVideoAkce
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Zlatý řez ve fotografii

Zlatý řez ve fotografii

Mezi základní kameny fotografické techniky patří kompozice. Obdélníkový tvar fotografie umožňuje různé umístění fotografovaného předmětu ve scéně.

Tomáš Slavíček
Fotoškola