Historie | Letadla | Vojenství

Poslední valkýra XB-70 se nedávno provětrala

  • Bombardéry B-70 měly být díky své rychlosti prakticky imunní vůči tehdejším stíhačům
  • Bylo by je také těžké zachytit radary
  • Pak se ale objevily první sovětské rakety země-vzduch

Spojené státy během padesátých a šedesátých let vyvíjely jaderný strategický bombardér pro překvapivé rychlé průniky hluboko nad území protivníka. Měl to být bombardér B-70 se šesti motory, 57 metrů dlouhý, schopný létat až rychlostí Mach 3,1 ve výšce 21 kilometrů.

Po proinvestování 1,5 miliardy dolarů a spotřebování mnoha zdrojů, materiálních i lidských, byl ale program v roce 1961 zrušen. Vývoj amerických bombardérů pak pokračoval jinou cestou.

Následoval vývoj technologie stealth, která umožnila vznik bombardérů jako je Rockwell B-1 Lancer nebo Northrop B-2 Spirit. Tyto stroje využívají strategii „low-and-slow“, čili létají nízko a pomalu. Snaží se nenápadně proklouznout kolem protivzdušné obrany, skryty před radary protivníka.

Problémem byly rakety země-vzduch

Letouny B-70 měly být díky své rychlosti prakticky imunní vůči tehdejším stíhačům. Bylo by je také těžké zachytit radary. Pak se ale objevily první sovětské rakety země-vzduch a letouny B-70 byly rázem mnohem zranitelnější.

Když pak v roce 1960 nad územím Sovětského svazu došlo k sestřelení Garyho Powerse s letounem U-2A, tak byl s programem prakticky konec. Dalším hřebíkem do rakve těchto letounů byl rozvoj mezikontinentálních balistických střel.

Během vývoje vznikly dva prototypy pro nadzvukové lety, známé jako North American XB-70 Valkyrie. Dohromady ovšem nalétaly při rychlosti Mach 3 pouze 1 hodinu a 48 minut letu. Jeden z nich se v roce 1966 při fotografování za letu pro účely reklamy srazil se stíhacím letounem F-104 Starfighter a byl při havárii zničen. Jeden z pilotů při tom zahynul.

Poslední zbývající valkýra je od roku 1969 exponátem Národního muzea USAF na základně Wright-Patterson v Daytonu, Ohio. Letos v říjnu americké letectvo muselo něco opravit v jednom z hangárů základny. Shodou okolností to byl právě ten, kde je ve výslužbě poslední letoun North American XB-70 Valkyrie.

Pozoruhodný stroj se kvůli tomu musel přesunout a strávit nějakou dobu na čerstvém vzduchu, což je pro něj výjimečné. Podle očitých svědků to vypadalo, že by mohl každou chvíli vzlétnout, i když je program zrušený již více než 50 let.

Diskuze (8) Další článek: Google ruší neomezené úložiště pro fotky. Zpřísní se i další pravidla

Témata článku: Technika, Historie, Letadla, Vojenství, USA, Armáda, Sovětský svaz, Raketa země-vzduch, Dayton, Země-vzduch, Letoun, Bombardér, Stíhač, Ohio, Radar, Rychlost, Valkýra


Určitě si přečtěte

Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple
Zkušenosti s Androidem 11: Novinek je překvapivě hodně, takhle se používají
Filip KůželVladislav Kluska
Android
Sony svléklo PlayStation 5 donaha. Chlazení je skutečně masivní a využívá tekutý kov
Lukáš Václavík
Playstation 5SonyHardware
Přehled: Kdo má nejlevnější internet VDSL? Jak jsou na tom veřejné IP a Terminátor?

Přehled: Kdo má nejlevnější internet VDSL? Jak jsou na tom veřejné IP a Terminátor?

** Srovnali jsme nabídku VDSL u 19 internetových poskytovatelů ** Ceny tarifů se liší i o stokoruny ** Různá je také nabídka doplňkových služeb

Lukáš Václavík | 44

Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

** AMD představilo tři nové grafické karty ** Všechny s architekturou RDNA2, kterou používají i PS5 a Xbox Series ** Karty útočí přímo na GeForce RTX 3000

Karel Javůrek | 77

Karel Javůrek
Radeon RX 6000Grafické kartyAMD
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Karel Kilián
Jak na InternetTipyProhlížeče