Pošta šetří, slíbené elektromobily nebudou. Pošťáci dostanou elektrokola

Koncem dubna 2019 ministr vnitra Jan Hamáček odstartoval projekt takzvaného „ozelenění“ České pošty. Součástí měl být i nákup elektromobilů, z plánu ale pošta ustoupila. Auta na elektřinu zatím nepořídí, stávající vozový park čítající 5719 vozidel (některá jezdí na stlačený plyn), naopak zmenší. „Zelených“ plánů se ale státní podnik nevzdává zcela – pošťákům pořídí elektrokola.

„Česká pošta má být příkladem pro ostatní firmy i pro státní instituce tak, jako je to ve Francii nebo v Německu. Pošta je společnost s celostátní působností, má velkou flotilu automobilů a množství objektů, takže je to ideální podnik, kde můžeme realizovat projekty na úsporu energií nebo instalovat vlastní či veřejné nabíjení elektromobilů,“ obhajoval předloni Hamáček důraz na ekologii.

Rok 2019 ale pošta zakončila rekordní ztrátou 376 milionů korun, další tři čtvrtě miliardy ji stálo zajištění služeb během pandemie. Místo „zezelenání“ tak podnik nyní akcentuje hlavně úspory. „V současné době pošta připravuje projekty, které povedou ke snížení počtu vozidel a tím ke snížení celkových nákladů,“ uvádí mluvčí podniku Ivo Vysoudil s tím, že snížení počtu automobilů má vedle finančních úspor i ekologický aspekt.

Pošta sice dlouhodobě testuje čtveřici elektromobilů, s jejich nákupem ale nepočítá. „Pořízení elektrovozidel ve větším množství není v tuto chvíli aktuální, tendr nepřipravujeme. Avšak připravuje se projekt na pořízení elektrokol a zároveň probíhá jejich intenzivní testování,“ dodává Vysoudil.

Kolik chce pošta do elektrokol investovat, podnik nesdělil, stejně tak míru plánovaného zmenšení stávajícího vozového parku. V roce 2018 přitom státní podnik tendr na nákup 35 až 60 elektromobilů vyhlásil. Do soutěže se ale přihlásil jediný zájemce, proto pošta výběrové řízení zrušila a další nechystá.

Změna kurzu souvisí i s obměnou na postu ředitele logistických služeb pošty. Místo obsadil loni v říjnu Martin Kment. „Současným cílem je menší, ale o to efektivnější a ziskovější logistika pošty,“ řekl Kment po jmenování do funkce. Manažer, který dříve působil například v logistice Škody Auto, spolupracoval s DHL nebo s Českými drahami a působil i v Indii, Africe či v Mexiku, zatím své plány odborům nesdělil.

„Zatím nám nepředstavil své úvahy. Vítáme ale jakékoliv řešení, které ulehčí práci pošťákům, elektrokola jsme určitě chtěli. Díky nim toho doručovatelé našlapou méně,“ uvedla předsedkyně největších odborů na poště Jindřiška Budweiserová. Elektrokola by mohla usnadnit práci pošťákům v místech, kde chodí pěšky, případně tam, kde využívají obyčejná kola, převážně na venkově.

S větším využitím elektrokol ale počítá i metropole. Magistrát ve středu oznámil, že na území Prahy vznikne síť až deseti cyklodep pro rozvoz zboží po městě elektrokoly. Další depa mají stavět soukromé firmy. Nové depo u Anděla má otevřít v létě. Nebude první – už od loňského listopadu funguje cyklodepo na Florenci, ze kterého už firmy přepravily přes třicet tisíc zásilek.

Diskuze (16) Další článek: Windows 10 dostanou EcoQoS. Notebookům zlepší výdrž baterie a sníží hluk ventilátorů

Témata článku: Elektromobily, Francie, Německo, Česká pošta, Praha, Indie, Afrika, Mexiko, České dráhy, Elektromobilita, Podnik, DHL, Vozový park, Florenc, Elektrokolo, Jan Hamáček, Státní podnik, Pošta, Anděl, Elektromobil, Škoda Auto, Pošťák, ÚsporaHorizon: Call of the Mountain je první hrou pro novou generaci brýlí PS VR2

Horizon: Call of the Mountain je první hrou pro novou generaci brýlí PS VR2

Sony se začíná pomalu ale jistě opírat o další generaci svých brýlí virtuální reality.

Michal Maliarov
Guerrilla GamesVideo
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Podvodníci v Call of Duty Warzone mají novou zábavu. Létají v autech

Podvodníci v Call of Duty Warzone mají novou zábavu. Létají v autech

Stejně aktivně, jako Activision vymýšlí obranu proti hackerům vymýšlí i hackeři nové způsoby, jak zatopit normálním hráčům.

Michal Maliarov
Call of Duty: WarzoneBattle Royale
Šílený Serious Sam se vrátí v pátém dílu už na konci tohoto měsíce

Šílený Serious Sam se vrátí v pátém dílu už na konci tohoto měsíce

Podle posledního teaseru bude Samovi pěkně chladno.

Radek Wunderlich
CroteamSerious Sam
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Zapomeňte na ropu a uhlí, Evropa chce vyrábět petrolej a naftu ze vzduchu
Jakub Čížek
EnergetikaEvropaObnovitelné zdroje
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Dead Drops: Nejpomalejší internet na světě je připravený pro planetu po apokalypse

Dead Drops: Nejpomalejší internet na světě je připravený pro planetu po apokalypse

** V roce 2010 se začala rodit síť mrtvých schránek Dead Drops ** Byly jich tisíce, časem se na ně ale zapomnělo ** Vypravili jsme se ke schránce č. 595, která funguje dodnes

Jakub Čížek
ZajímavostiÚložiště